Ukrajinské břehy opustila druhá loď s obilím od pádu dohod s Ruskem

Lodní doprava, ilustrační foto
Lodní doprava, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 26. srpna 2023 18:53
Sdílej:

Dnes ráno opustila přístav Oděsa na jihu Ukrajiny nákladní loď Primus, která je určena pro přepravu sypkých nákladů a pluje pod vlajkou Libérie.

Uvedla to ukrajinská média s odkazem na server sledující námořní dopravu. Lodí Primus je druhou z Oděsy vyplouvající lodí poté, co Rusko odstoupilo od dohody, která umožňovala lodím bezpečně přepravovat obilí z ukrajinských přístavů.

Před deseti dny kontejnerová loď Joseph Schulte využila koridor vytyčený ukrajinským námořnictvem při plavbě z Oděsy do Bosporského průlivu. Tento koridor mohou civilní lodě použít na vlastní riziko.

Loď dorazila do Turecka s nákladem o váze přes 30 000 tun. Koridor byl vytvořen pro lodě, které zůstaly v ukrajinských přístavech poté, co Rusko zahájilo válku proti Ukrajině před 18 měsíci.

Primus připlul do přístavu Oděsa v únoru minulého roku pod názvem Polar Star. V minulém měsíci změnil majitele a nyní patří společnosti Nova Polar se sídlem v Singapuru. Hodnota této lodě byla odhadnuta na 9,1 milionu dolarů (asi 203 milionů Kč).

Ukrajina nadále řeší, jak obilí distribuovat do světa, poté, co Rusko v červenci zastavilo svou účast na obilných dohodách, které umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři do celého světa. Podle některých představitelů šlo o maják naděje v této nelehké době a krach dohody pocítí miliony lidí po celém světě.

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou prostředkovala OSN a Turecko, byla podepsána v červenci loňského roku. Vznikla jako reakce na ruskou invazi na Ukrajinu, která zastavila vývoz zemědělských produktů obou zemí přes Černé moře. Původní platnost dohody byla 120 dní a od té doby byla několikrát prodloužena, naposledy v polovině května.

V červenci ale definitivně přestala platit. "Bohužel, část ujednání týkající se Ruska nebyla dosud splněna. Jejich platnost tedy skončila," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dodal, že určité části dohod týkající se Ruska nebyly naplněny. Platnost smluv vypršela a Peskov dodal, že jakmile budou splněny ruské podmínky, Moskva se "okamžitě" vrátí k dohodám.

Stalo se
Světové celebrity
Tom Holland

Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu svatby!

Populární hollywoodští herci Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu své svatby, na kterou pozvali rodinu a nejbližší přátele. Novomanželé si pro tuto výjimečnou událost pronajali luxusní venkovský hotel Beaverbrook v britském hrabství Surrey. Celý pronájem rozlehlého panství nedaleko hercova jihozápadního londýnského domova měl stát více než 670 tisíc dolarů.

Světové celebrity
Bruce Willis

Manželka Bruce Willise veřejně promluvila o svých pocitech viny!

Emma Heming Willisová, manželka slavného herce Bruce Willise, nedávno otevřeně promluvila o svých pocitech viny, které prožívala během oslav svých padesátých narozenin. Slavný představitel akčních filmů se v roce 2022 stáhl z veřejného života kvůli vážným zdravotním problémům a o rok později mu byla diagnostikována frontotemporální demence. 

Světové celebrity
Whoopi Goldberg

Překvapivé přiznání Whoopi Goldbergové: Proč ji nechtěli do nejslavnějších rolí?

Herečka a moderátorka Whoopi Goldbergová se v nedávném rozhovoru pro podcast Keke Palmerové ohlédla za svou bohatou kariérou a odhalila, že jen o fous unikla dvěma svým nejslavnějším filmovým úlohám. Držitelka prestižního ocenění EGOT přiznala, že o ni tvůrci kultovního romantického snímku Duch z roku 1990 zpočátku vůbec nestáli. Když se tehdy dotazovala, proč ji castingoví agenti nezavolali na zkoušky, dostala odpověď, že její účast odmítli ze strachu, že by svou přítomností diváky z filmu vytrhla.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry narazil na nečekaný problém!

Britský princ Harry čelí dalším komplikacím v souvislosti s nadcházejícími Invictus Games, které se uskuteční v roce 2027 v britském Birminghamu. Vévoda ze Sussexu by si totiž přál, aby ho na této významné sportovní události podpořil jeho otec král Karel III. a stanul po jeho boku.