Ukrajinské ministerstvo zahraničí i Zelenskyj veřejnost varovali před panikou a destabilizací

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes veřejnost varovalo před panikou a destabilizací kvůli obavám z invaze ruských vojsk. Podle Washingtonu ke vpádu může dojít "kdykoliv", i během olympiády, a v západních médiích se objevilo i nejpravděpodobnější datum invaze - ve středu 16. února. Rusko popírá, že by mělo v úmyslu Ukrajinu napadnout.

Ukrajina, Kyjev

"Nyní je kriticky důležité zachovat klid, semknout se uvnitř země a vyvarovat se počínání narušujících stabilitu a vyvolávajících paniku," zdůraznilo prohlášení ministerstva, ze kterého citoval list Ukrajinska pravda. Ukrajinští diplomaté podle deníku upozorňují, že od začátku eskalace se Kyjev snaží být připraven na všechny scénáře - a hlavně usiluje o to, aby se případné agresivní záměry proti ukrajinskému státu nenaplnily. K zadržování Ruska má přispět připravenost USA a Evropské unie k uvalení tvrdých sankcí, dodávky zbraní a munice a poskytnutí finanční pomoci, jakož i připravenost ukrajinských ozbrojených sil klást odpor.

Deník dal výzvu ke klidu do souvislosti se zprávami médií, že americký prezident Joe Biden varoval spojence v NATO a EU, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl zaútočit v nejbližších dnech, respektive že americké zpravodajské služby varovaly spojence, že útok může začít ve středu. Mezitím řada zemí, včetně USA, Británie či Německa, vyzvala své občany, aby okamžitě odcestovali z Ukrajiny. Kyjev mají opustit američtí diplomaté, které nezastávají kriticky důležité pozice. Snížení počtu diplomatů ohlásilo i Rusko, které tento krok vysvětlilo obavami z "provokací".

Kyjevský starosta Vitalij Kličko ohlásil, že radnice schválila plán evakuace obyvatelstva do bezpečných oblastí v případě ruského útoku. "Síly a prostředky civilní obrany Kyjeva v současnosti čítají 13.500 lidí a více než 780 kusů techniky. K obraně Kyjeva se také rozvinují síly brigády územní obrany," uvedl Kličko podle agentury Unian. Starosta také ohlásil, že v posledních letech se ztrojnásobil počet úkrytů před bombardováním. Před případným náletem mají obyvatele varovat sirény a tlampače na automobilech.

Zelenskyj rovněž varoval před vyvoláváním paniky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si dnes před novináři postěžoval, že americká varování před nadcházejí ruskou invazí vyvolávají paniku, která zemi nepomáhá. Uvedla to agentura AFP. "Nejlepším přítelem našich nepřátel je panika v naší zemi, a tak veškeré informace, které vyvolávají jen paniku, nám nepomáhají," zdůraznil podle listu Ukrajinska pravda.

"V informačním prostoru je nyní příliš mnoho informací o velké válce, kterou rozpoutá Rusko. Dokonce se mluví o konkrétním datu," řekl Zelenskyj a vybídl novináře, že jestli mají nějakou další stoprocentně věrohodnou informaci, že ruský útok začne 16. února, tak ať se o ní podělí. Informaci o středě jako možném začátku ruské invaze na Ukrajinu dnes přinesl mimo jiné web Politico, který se odvolává na tři zdroje z USA a Evropy.

"Chápeme veškerá rizika, uvědomuje si, že tyto hrozby existují," ujistil.

Ukrajina jako stát podle prezidenta musí spoléhat sama na sebe, na své vojáky a občany. Zdůraznil, že diplomacie je jediná cesta ke snížení napětí, jakož i osvobození "okupovaných území", jak ukrajinské úřady označují Ruskem anektovaný Krym a separatisty ovládnutou část Donbasu.

Spojené státy varují, že by nyní k ruské invazi na Ukrajinu mohlo dojít "kdykoliv". Moskva popírá, že by útok vůči sousední zemi chystala.

Témata: Ukrajina

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Švédské úřady povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

03.06.2023 13:20 Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti…

Související:

Nejnovější