Proruský představitel Rusy okupované části Záporožské oblasti tvrdí, že se ukrajinské ozbrojené síly pokusily dobýt zpět Záporožskou jadernou elektrárnu. Člen okupační správy Vladimir Rogov podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že se ukrajinské jednotky v noci na dnešek pokusily vylodit ve městě Enerhodar, kde se atomová elektrárna nachází, a po několikahodinové bitvě ruské síly útok odrazily. Kyjev se k této informaci nevyjádřil.
Ukrajinské úřady naopak tvrdí, že invazní jednotky v noci na dnešek ostřelovaly Enerhodar a město je částečně bez elektřiny a dodávek vody.
Podle Rogova ukrajinské speciální jednotky připluly k Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází na břehu Dněpru, na zhruba 30 výsadkových plavidlech. "Po ostřelování města byl zahájen pokus o vylodění, včetně pokusu o obsazení Záporožské jaderné elektrárny. Bitva trvala několik hodin, nejméně tři až tři a půl hodiny. Pokus o vylodění byl odražen," tvrdí Rogov. Tento činitel okupační správy oblasti zároveň prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly se připravují na ofenzivu na Enerhodar.
Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Agentura RIA Novosti nezveřejnila žádné důkazy, které by Rogovovo tvrzení potvrzovaly.
Ukrajinský starosta Enerhodaru dnes podle agentury Ukrinform naopak na telegramu napsal, že město ostřelují ruské síly, kvůli čemuž je částečně bez dodávek elektřiny a vody. "Ostřelování - nejprve průmyslové zóny a pak i samotného města, začalo kolem půlnoci a neustalo ani ráno," napsal starosta Dmytro Orlov a dodal, že má informace o poškození jedné z rozvoden a budovy výboru městské rady. Informace o civilních obětech se podle něj upřesňují.
Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se už delší dobu navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie. Dosavadní snahy o prohlášení zařízení demilitarizovanou zónou ztroskotaly.
Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva snaží anektovat. Takřka celý svět ruský zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.
Šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom Petro Kotin dnes agentuře AFP řekl, že přibližně 50 zaměstnanců Záporožské jaderné elektrárny zůstává v Ruském zajetí. Od začátku ruské invaze na konci února bylo zajato přes 150 zaměstnanců elektrárny, z nichž někteří byli později propuštěni, ale jsou i tací, jejichž osud je stále neznámý, uvedl Kotin. Někteří z vězněných zaměstnanců podle něj byli mučeni nebo zabiti.
Ruská okupační armáda nedávno unesla generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezla ho na neznámé místo. Po několika dnech ho propustila. Enerhoatom obvinil Rusy z únosu i dalších zaměstnanců zařízení. "Asi 50 lidí je stále v zajetí," uvedl dnes Kotin. Ukrajina se podle něj obrátí na mezinárodní společenství, aby je pomohlo vysvobodit.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.