Ukrajinské úřady po dnešních úderech vyzývají občany, aby šetřili elektřinou

Ukrajinské úřady potvrdily, že dnešní rozsáhlé ruské raketové útoky napříč zemí způsobily značné škody energetickému systému a žádají obyvatele, aby dnes večer omezili používání elektrických spotřebičů. Informuje o tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ilustrační fotografie.

Podle Státní služby pro mimořádné události (DSNS) zasáhly ruské údery kritickou - především energetickou - infrastrukturu v osmi regionech a v Kyjevě, kde vypuklo přes 30 požárů.

"Prosba všem obyvatelům Ukrajiny! Od 17:00 do 22:00 večer co nejvíce snižte spotřebu elektřiny, abychom tyto dočasné potíže společně zvládli," napsal na platformě telegram zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. "Pro ukrajinský energetický sektor to bude jeden z nejtěžších večerů," uvedl předseda parlamentního výboru pro energetiku Andrij Herus s odkazem na večerní špičku, která je podle něj do značné míry spojena se spotřebou v domácnostech.

Ukrajinskými městy dnes dopoledne v několika vlnách otřásly výbuchy. Rusko následně oznámilo, že na sousední zemi vypálilo rakety. Ukrajinské úřady hlásí 11 zabitých a desítky zraněných v důsledku ruských vzdušných úderů, které světové agentury označují za nejrozsáhlejší od prvních dní ruské invaze. Podle agentury Reuters ruské síly zasypaly v dopravní špičce rušná ukrajinská města řízenými střelami a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. V centru Kyjeva střely podle dostupných informací dopadaly na křižovatky, parky a turistická místa.

Podle Tymošenka se terčem úderů staly energetické objekty v řadě ukrajinských oblastí. Ke 14:00 místního času (13:00 SELČ) nešel proud ve čtyřech oblastech: Lvovské, Poltavské, Sumské a Ternopilské, uvedl server BBC. Úřady mezitím oznámily, že ve městě Sumy dodávky elektřiny obnovily.

"Asi 90 procent města je bez elektřiny. Nejezdí proto tramvaje a trolejbusy. Ale zvýšil se počet autobusů na trasách," uvedl místostarosta Lvova Andrij Moskalenko.Dodal, že ve městě není k dispozici teplá voda a dochází tam k poruchám mobilního telefonního spojení. Šéf lvovské oblastní správy Maksym Kozyckyj podle BBC uvedl, že obnova dodávek elektrické energie v regionu může trvat až 24 hodin.

Ukrajina kvůli útokům na infrastrukturu pozastaví vývoz elektřiny

Ukrajina kvůli dnešním útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu. Ukrajina v poslední době vyvážela elektřinu podle místních médií mimo jiné na Slovensko.

"Dnešní raketové útoky, které zasáhly tepelné elektrárny a elektrické rozvodny, donutily Ukrajinu pozastavit vývoz elektřiny od 11. října 2022, aby stabilizovala svůj vlastní energetický systém," uvedlo ministerstvo.

Na Ukrajině se po vpádu ruských sil z 24. února kvůli bojům, útěku obyvatel do zahraničí a také kvůli propadu ekonomiky snížila spotřeba elektrické energie. V důsledku toho ji země mohla vyvážet. Kyjev ji dodával do Moldavska, Rumunska, Polska a na Slovensko. Dodávky vyrobené ve svých jaderných elektrárnách nabízela Ukrajina i Německu.

"Právě vývoz elektřiny z Ukrajiny pomohl Evropě snížit spotřebu ruských energetických zdrojů. A proto Rusko ničí náš energetický systém, zabíjí samotnou možnost vývozu elektřiny z Ukrajiny," řekl ministr energetiky Herman Haluščenko.

Ukrajina provozuje jaderné elektrárny sovětského typu s celkovou kapacitou přes 14 gigawattů. Největší jadernou elektrárnou na Ukrajině i v Evropě je Záporožská jaderná elektrárna, kterou ovšem v březnu obsadily ruské invazní jednotky. Mezinárodní společenství si dělá starosti, že boje v jejím okolí by mohly vést k jaderné havárii.

Témata: Ukrajina | elektřina

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Macronova důchodová reforma je přijata

20.03.2023 20:22 Penzijní reforma zahrnující zvýšení hranice odchodu do důchodu na 64 let dokončila cestu…

Francouzské opozici se nepodařilo svrhnout Macronovu vládu

20.03.2023 19:26 Aktualizováno Francouzská opozice dnes neuspěla v parlamentu s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Emmanuela…

Země podle OSN dosáhne úrovně kritického globálního oteplení už v příštím…

20.03.2023 18:08 Aktualizováno Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před…

Rusko je podle Putina otevřené jednáním ohledně Ukrajiny

20.03.2023 17:58 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Kremlu sešel na neformální schůzce se svým ruským…

Putin uplácí Afriku, slibuje jí bezplatné potraviny

20.03.2023 15:43 Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou…

Po Putinovi ICC asi vydá zatykač i na další představitele ruské armády,…

20.03.2023 13:47 Dá se očekávat, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v budoucnu vydá zatykač i na další…

EU by měla schválit společné nákupy munice pro Ukrajinu, řekl Borrell

20.03.2023 11:51 Země Evropské unie by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na…

Související:

Nejnovější