Ukrajinské úřady umožnily exprezidentovi Porošenkovi vycestovat

Bývalému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi, který ve své zemi čelí vyšetřování kvůli podezření z velezrady, dnes úřady dovolily vycestovat ze země. Oznámila to jeho strana Evropská solidarita. Ukrajinské hranice exprezident překročil do Polska, odkud vyrazí na summit unijní Evropské lidové strany (EPP) v nizozemském Rotterdamu.

Petro Porošenko

Možnost vycestovat ze země mu předtím úřady dvakrát zamítly, napsal ruskojazyčný server BBC.

Porošenko před cestou do Rotterdamu poslal dopis ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému, kterého informoval o chystaném summitu evropských lidovců. "Mimo jiné se právě tam bude rozhodovat o perspektivách posílení sankčního režimu vůči Rusku, o mechanismu poválečné obnovy Ukrajiny a o možnosti udělit našemu státu status kandidátské země EU," napsal Porošenko v dopise, který zveřejnil na facebooku.

Exprezident také Zelenského vyzval, aby Ukrajina ve světle vnější hrozby zůstala jednotná a na mezinárodním poli si neprotiřečila. "Při tak jasných cílech a sděleních, v čím zájmu je mě zastavit na hranicích?" ptal se Porošenko.

BBC připomíná, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následně vyhlášené povinné mobilizaci nemohou napadenou zemi opustit muži ve věku od 18 do 60 let. Někteří Ukrajinci ale mají z tohoto pravidla výjimku. Šestapadesátiletý Porošenko se minulý týden neúspěšně pokusil vycestovat přes Polsko do Litvy, kde se měl v rámci ukrajinské delegace zúčastnit jednání. Podle úřadů ale neměl potřebná povolení, což jeho strana odmítla. Přechod hranic mu pohraničníci neumožnili ani o den později.

Porošenko je na Ukrajině vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením do čela státu v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy Kč) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech nebo podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Soud v Kyjevě odmítl nařídit Porošenkovo zatčení, ale uložil mu povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Summit NATO slibuje další posílení východního křídla i podpory pro Ukrajinu

29.06.2022 15:37 Aktualizováno Lídři členských zemí NATO se zavázali zajistit dodatečné síly rychlé reakce pro východní křídlo…

Švédsko nabídne Česku bezplatný převod užívaných gripenů

29.06.2022 15:34 Švédsko Česku nabídne bezplatný převod nyní používaných stíhacích letounů Gripen. ČTK to v…

Rusko směřuje k deflaci, problémem je slabá poptávka i silný rubl

29.06.2022 15:09 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.…

Rusko platí vojákům přes jedinou velkou banku, která není pod sankcemi

29.06.2022 14:54 Rusko platí vojákům bojujícím na Ukrajině přes Gazprombank, jedinou velkou ruskou banku, na níž se…

Česko v pátek po 13 letech opět stane v čele Evropské unie

29.06.2022 14:48 Česko v pátek po 13 letech opět stane v čele Evropské unie, jejíž vedení převezme v době zásadně…

Ani mobilizace by Rusku nepomohla ke zvýšení úderné síly na Ukrajině, míní…

29.06.2022 14:39 Ani případná mobilizace by Rusku podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko…

Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO

29.06.2022 14:05 Aktualizováno Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO, řekl podle agentury RIA Novosti…

Zelenskyj: Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze…

29.06.2022 13:46 Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze Ukrajina. Ve svém videoprojevu na…

Biden oznámil posílení amerických kapacit v Evropě kvůli Rusku

29.06.2022 12:32 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu Severoatlantické aliance v Madridu oznámil posílení…

Rusko směřuje dle ministra kvůli slabé poptávce a silnému rublu k deflaci

29.06.2022 12:26 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.…

Související:

Nejnovější