Ukrajinští uprchlíci se na Slovensku zaměstnali hlavně na pozicích s nižší kvalifikací

Ukrajinští uprchlíci se na Slovensku zaměstnali hlavně na pozicích, které vyžadují nižší kvalifikaci. Práci si našel zhruba každý osmý migrant ze skupiny běženců v produktivním věku, kterým slovenské úřady udělily status dočasného útočiště. Vyplývá to za analýzy vládního Institutu sociální politiky, kterou ČTK poskytlo ministerstvo sociálních věcí.

Ilustrační foto

Až 40 procent pracovních míst, které obsadili uprchlíci z válkou zasažené Ukrajiny, vyžaduje pouze ukončené základní vzdělání. Nejčastěji obsadili manuální pozice, pracují například jako montážní pracovníci ve strojírenské výroby, dále jako uklízeči nebo jako pomocná síla v kuchyni.

"Očekáváme, že mnoha uprchlíkům se postupně podaří posunout na pozice, které více odpovídají jejich kvalifikaci a dovednostem," uvedla představitelka institutu Marcela Veselková.

K 23. dubnu se v zemi zaměstnalo 5254 uprchlíků z Ukrajiny. Z celkového počtu 37.190 osob ve věku 18 až 64 let to představuje 13 procent. Z Ukrajiny od začátku ruské invaze vstoupilo na Slovensko kolem 385.000 uprchlíků, hlavně žen a dětí. Řada z nich pokračovala přes Slovensko dál do Evropy.

Status dočasného útočiště, který v zemi umožňuje pobyt, přístup na pracovní trh i ke zdravotní péči, získalo dosud na Slovensku zhruba 72.700 uprchlíků z Ukrajiny.

Slovenský ministr sociálních věcí Milan Krajniak už dříve uvedl, že ukrajinští uprchlíci obsazují v zemi hlavně pozice, o které Slováci dlouhodobě neměli zájem.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v březnu klesla na 6,67 procenta. Nadále je ale vyšší než před vypuknutím epidemie nemoci covid-19, kdy nezaměstnanost činila asi pět procent.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější