Ukrajinské děti, které uprchly před ruskou invazí ze své země, se v ČR nemusí hned hlásit do škol a školek. Pokud je jejich rodiče budou chtít do vzdělávacího systému zapsat, mají na to právo. Když ale zařízení nebude mít dostatečnou kapacitu, může dítě odmítnout.
Vyplývá to z informací, které dnes ministerstvo školství rozeslalo do škol. Úřad předpokládá, že po dobu prvních tří měsíců pobytu v ČR nebudou muset ukrajinské děti chodit povinně do školy. Jedná zároveň o možnostech, jak zjednodušit navyšování kapacity škol.
Podle ministerstva se povinné předškolní a školní vzdělávání vztahuje na cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území ČR trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů. Nástup do školy je nutné zajistit až poté, co si uprchlíci zajistí bydlení a materiální zabezpečení. "To samozřejmě může trvat i mnoho měsíců, tedy předpokládáme, že není vůbec nezbytné po dobu prvních tří měsíců pobytu v ČR řešit povinnou školní docházku," uvedl úřad.
Zabezpečení povinného předškolního a školního vzdělávání je podle ministerstva zejména úkolem obce, na jejímž území dítě pobývá, a samotné školky nebo školy. Pokud se rodič rozhodne dítě do školy nebo školky zapsat, může tak podle ministerstva učinit kdykoli. Jestliže ale zařízení nemá dostatečnou kapacitu, tak ho může odmítnout, upozornil úřad. Školky navíc ani podle zákona nemají povinnost v době trvání školního roku děti přijímat.
Pro povinné předškolní vzdělávání od příštího školního roku by podle ministerstva měli rodiče přihlásit děti při zápisu v období 2. až 16. května. Spádová je pro cizince školka či škola podle místa jejich pobytu v ČR. Povinná školní docházka se nyní vztahuje na děti narozené od 1. září 2006 do 31. srpna 2015. Od září se bude týkat dětí, které se narodily mezi 1. zářím 2007 a 31. srpnem 2016, uvedlo ministerstvo. Zápisy do prvních tříd budou v dubnu.
Školky ani školy podle platné legislativy nesmí překročit svou povolenou kapacitu. "Pokud se do základní školy hlásí více spádových žáků, než může škola přijmout, je jediným transparentním způsobem výběru žáků losování," upozornilo ministerstvo. Žádat o navýšení kapacity může škola na ministerstvu prostřednictvím krajského úřadu, potřebné je k tomu také stanovisko hygieniků nebo stavebního úřadu. Ministerstvo proto s úřady jedná o možnosti, jak celý proces zjednodušit, informovalo.
Resort podporuje také projekt, ve kterém by v následujících týdnech měly ve vybraných školách vzniknout ukrajinské jednotřídky. Děti uprchlíků se v nich budou učit ve svém rodném jazyce, dokud si v ČR víc nezvyknou. Projekt připravilo ukrajinské velvyslanectví spolu s Nadačním fondem Děti Ukrajiny a emeritním rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Uprchlíci se do projektu budou moci registrovat na webu www.detiukrajiny.cz. První tři jednotřídky se otevřou v pondělí, jedna v Praze a dvě v Brně.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.