Ukrajinští vojáci dosáhli v posledních dvou dnech strategicky důležitých pokroků v obci Robotyne a jejím okolí na východ od této vesnice, která se nachází v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.
Analýzu zveřejnil Americký Institut pro studium války (ISW) a informace potvrdili ukrajinští vojenští představitelé. Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové se ukrajinští vojáci dostali do Robotyne a použili bojová vozidla Bradley k evakuaci civilistů.
Maljarová uvedla, že ukrajinští vojáci provádějí plánované vojenské operace a ničí nepřítele, přičemž ruští ozbrojenci reagují neustálým ostřelováním Robotyne dělostřelectvem. Podle ní boje pokračují. Ukrajinské síly dosahují pozitivních výsledků i v oblasti jihovýchodně od Robotyne a jižně od Malé Tokmačky, což informovala již v pondělí.
Mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovalov sdělil, že ukrajinští vojáci u Robotyne konsolidují své pozice a zlepšují své postavení. Také potvrdil, že ukrajinští vojáci pokračují v ofenzívě směrem k Melitopolu.
Ukrajincům se v posledních dnech také podařilo v okolí Bachmutu získat tři čtvereční kilometry území. Mezitím ve směru na město Kupjansk v Charkovské oblasti pokračují zřejmě nejtvrdší boje na celé frontě.
V okolí Bachmutu v Doněcké oblasti se ukrajinské protiofenzívě podle Maljarové daří. "Osvobozená oblast v Bachmutském sektoru činí 43 kilometrů čtverečních, tři kilometry čtverečních osvobozené v průběhu posledního týdne," nastínila na svém telegramu.
Ruské síly rovněž pokračují v ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti. "Nepřítel se také neúspěšně snaží obnovit své pozice v osvobozených oblastech Urožajne a Staromayorske v Doněcké oblasti," dodala.
Těžké boje však probíhají v Lymanském a Kupjanském směru. Maljarová přiblížila, že Rusové zde utrpěli značné ztráty. "Nyní je nepřítel nucen se přeskupit a vzpamatovat, ale od svých plánů neustupuje. Boje pokračují," upřesnila. Ukrajinci tak brání nepříteli v postupu.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.