Ukrajinští vojáci se blíží k Chersonu, Rusko evakuuje civilisty

Po ústupu ruských vojsk v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny o asi 20 kilometrů na počátku října se okupační úřady nejspíše připravují na to, že se boje s ukrajinskými jednotkami přenesou přímo do ulic Chersonu. Ve svém v pravidelném přehledu to uvádí britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

Ukrajinská armáda

Ruské síly se po vzpomínaném ústupu pravděpodobně pokoušejí upevnit novou frontovou linii západně od vesnice Mylove. Podél této linie pokračují těžké boje, a to zejména na západním konci, kde ukrajinský postup znamená, že ruské křídlo již není chráněno řekou Inhulec. Velkou část ruských vojsk na této frontové linii představují oslabené výsadkové jednotky.

V posledních dnech ruské okupační úřady pravděpodobně nařídily připravit evakuaci některých civilistů z Chersonu. Nejspíše předpokládají, že se boje přenesou přímo do města Cherson, upozornilo ministerstvo.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280.000 obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po vpádu na Ukrajinu z 24. února.

Ukrajinské jednotky během uplynulých 24 hodin zabily 420 ruských vojáků a zničily šest vrtulníků, šest tanků a 33 dronů, hlásí ukrajinský generální štáb. Celkové ztráty Ruska ve válce, která dnes pokračuje 232. dnem, odhadl na 63.800 vojáků, 2511 tanků, 5167 obrněných vozidel, 1556 děl, 357 raketometů, 183 protileteckých zbraní, 268 letadel, 240 vrtulníků, 1182 dronů a 316 střel s plochou dráhou letu.

Generální štáb ve své svodce také uvedl, že ruské jednotky v Donbasu na východě země dostaly rozkaz načas přestat útočit. Důvodem má být podle ukrajinského velení špatná morálka jednotek, časté případy dezercí zmobilizovaných vojáků a neplnění rozkazů.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské síly podle Kyjeva ostřelovaly západní Ukrajinu

Rusko dnes navečer ostřelovalo západní část Ukrajiny, informuje ukrajinská agentura Unian s odvoláním na ukrajinské představitele. Východně od Lvova ruské síly zasáhly armádní objekt. Výbuchy byly slyšet i v Ternopilské oblasti, raketa prolétla také nad Černivickou oblastí. Letecký poplach byl předtím vyhlášen po celé Ukrajině s výjimkou poloostrova Krym. V situaci, kdy celá Ukrajina v posledních dnech čelí mohutným vzdušným útokům, žádal dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ukrajinské spojence o další prostředky protivzdušné obrany.

"Zasáhli armádní objekt ve Lvovské oblasti v Zoločivském okresu. Je to už druhý zásah tohoto objektu. Bylo zničeno armádní vybavení, oběti nejsou," uvedl podle Unian šéf lvovské oblastní správy Maksym Kozyckyj.

Rusové zaútočili na západní Ukrajinu řízenými střelami Kalibr, vypálenými z Černého moře, sdělilo na facebooku západní velitelství ukrajinských vzdušných sil. "Čtyři řízené střely byly zničeny silami a prostředky protivzdušné obrany západního velitelství vzdušných sil v zóně, za kterou zodpovídáme," upřesnilo velitelství.

Rusko od pondělí podniká napříč Ukrajinou masivní vzdušné údery, napsal server Ukrajinska pravda. Ruské síly na Ukrajinu vypálily v posledních dnech stovky raket a útočí také drony, které jsou určeny k přímému zásahu. Děje se tak poté, co v sobotu poškodil výbuch Kerčský most, spojnici Ruska s nelegálně anektovaným ukrajinským Krymem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu k Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy (PACE) znovu žádal západní spojence, aby Ukrajině poskytli více prostředků protivzdušné obrany. Řekl, že Ukrajina má zatím jen zlomek toho, co potřebuje.

"Máme protivzdušnou obranu. Není jí dost. Chceme, aby tato podpora byla mnohem větší. Čekáme velké kroky od Francie a Itálie. Máme deset procent toho, co potřebujeme," citoval ho ukrajinský server Liga.net.

Dvě ruské oblasti u hranic byly podle úřadů terčem ostřelování

Dvě ruské oblasti hraničící s Ukrajinou se dnes staly terčem ukrajinského ostřelování, uvedly místní úřady. Zasažen byl podle nich sklad munice, poškozeno bylo také několik dalších budov včetně bytového domu v Belgorodu a narušeny byly dodávky elektrické energie.

"Ve vesnici v Belgorodském okresu byl v důsledku ostřelování ukrajinských sil vyhozen do povětří sklad s municí, která vybuchla. Podle prvních informací oběti nejsou," uvedl na sociálních sítích gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

Gubernátor také sdělil, že na hraničním přechodu u města Šebekino střely dopadly na budovu celnice a prakticky ji zničily. V Belgorodu podle ruského deníku Kommersant raketa zasáhla přímo 16podlažní obytný dům.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru napsal, že "Rusko vystřelilo raketu směrem na (ukrajinský) Charkov, ale něco se pokazilo a raketa zasáhla obytnou budovu v ruském Belgorodu".

Cílem ostřelování se stal také areál školy ve vsi Krasnoje v Belgorodské oblasti, nikomu se nic nestalo, protože žáci mají distanční výuku, uvedly místní úřady.

Také ruská Kurská oblast dnes hlásila škody. Podle tamního gubernátora Romana Starovojta zasáhl útok ze strany ukrajinských sil trafostanici a dvě obce jsou bez dodávek elektřiny. Agentura Reuters uvedla, že se jí tyto informace nepodařilo ověřit.

Po dnešním ostřelování nejsou hlášeni zranění nebo mrtví. Místní úřady uvedly, že zahájily vyšetřování těchto útoků a že z nich podezřívají ukrajinskou armádu. Ukrajinské ministerstvo obrany se k nim nevyjádřilo.

Reuters uvádí, že z regionů Ruska u hranic s Ukrajinou od začátku nynější ruské agrese občas přicházejí zprávy o útocích proti cílům, jako jsou sklady zbraní nebo pohonných hmot. Ukrajina se k odpovědnosti za ně nehlásí.

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější