Ruští vojáci dobyli Severodoněck, ukrajinské síly se stáhly k Lysyčansku

Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů, ukrajinské síly se z týdny obléhaného města kompletně stáhly. Řekl to dnes starosta Oleksandr Strjuk, podle kterého už město nelze opustit skrze území, které by Ukrajina ještě ovládala. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj už v pátek oznámil, že ukrajinští vojáci dostali rozkaz Severodoněck opustit. Boje se nyní vedou zejména o blízký Lysyčansk.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ztráta strategicky položeného Severodoněcku po několika týdnech krvavých bojů je pro Kyjev největším bojovým neúspěchem od dobytí Mariupolu. Rusko si naproti tomu slibuje, že díky ovládnutí Severodoněcku, který měl před válkou 100.000 obyvatel, bude mít pevnou základnu pro další útoky směrem do ukrajinského vnitrozemí - v první řadě na Lysyčansk, který leží na opačném břehu řeky Severní Doněc.

"Město nyní zcela okupuje Rusko. Snaží se tam teď nastolit svou vlastní správu, a pokud vím, jmenovali už i nějaké vedení," řekl Strjuk v ukrajinské televizi. Ztrátu Severodoněcku potvrdil také ukrajinský generální štáb.

"V důsledku úspěšných ofenzivních operací jednotky milicí z LNR (samozvané Luhanské lidové republiky - pozn. ČTK) podporované ruskými jednotkami... zcela osvobodily města Severodoněck a Borivske," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podle něj ofenziva zničila i "baštu tvrdohlavého odporu" v chemičce Azot, kde se skrývaly i stovky civilistů. O jejich osudu nic bližšího nesdělil.

Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov agentuře Reuters řekl, že ukrajinské jednotky se přeskupují a budou pokračovat v obranných operacích v oblasti Lysyčansku, protože další obrana kompletně zničeného Severodoněcku už nebyla možná. "Stahujeme se do příznivějších pozic, abychom získali taktickou výhodu," řekl.

"Rusko používá taktiku..., jakou použilo v Mariupolu: vymazat město z povrchu zemského. Vzhledem k takovým podmínkám bylo udržení obrany mezi ruinami a ve volném terénu nemožné," dodal Budanov.

Gubernátor Hajdaj na komunikační síti Telegram napsal, že dnes pokračovalo bombardování a ostřelování Severodoněcku i Lysyčansku a že cílem dělostřeleckých a leteckých útoků byl také areál továrny Azot. Tam se do posledních chvil ukrývaly stovky civilistů, jak potvrdil i starosta Strjuk. "Ti lidé žili skoro tři měsíce v podzemí, v krytech. Je to náročné fyzicky i psychicky. Teď potřebují lékařskou pomoc i psychologickou podporu," uvedl starosta. Podle něj ale Rusové chtějí zneužít civilisty pro svou propagandu.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes podle serveru BBC sdělil, že továrnu Azot opustilo asi 800 civilistů a že areál je pod kontrolou ruských jednotek, stejně jako celá průmyslová zóna a letiště v Severodoněcku. Stejný počet lidí, kteří opustili továrnu Azot, uvedl i představitel proruské separatistické Luhanské lidové republiky Ivan Filiponěnko, jehož citovala agentura Interfax. Nesdělil ale, kam tito lidé zamířili.

Další představitel separatistů z LNR Andrej Maročko na síti Telegram napsal, že jednotky ruské armády a proruských separatistů obsazují i město Lysyčansk. "Už jsou obsazené některé podniky. Bojuje se v ulicích," uvedl. Tvrzení ruských ani ukrajinských představitelů ale nelze nijak ověřit.

Obsazením Severodoněcku se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí. Její území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou republiku.

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 12:55 V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne najel muž…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 10:15 Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 08:47 Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

TikTok řeší zákonodárci ve Velké Británii i USA

23.03.2023 21:59 Aktualizováno Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší…

Unijní lídři zahájili summit o Ukrajině a ekonomice, promluvil Zelenskyj

23.03.2023 21:55 Aktualizováno Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož…

Netanjahu chce pokračovat v prosazování justiční reformy, kritice navzdory

23.03.2023 21:42 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá…

Ukrajina obdržela první čtyři slovenské stíhačky MiG-29

23.03.2023 18:22 Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo…

Ruský soud odsoudil dva ukrajinské vojáky na 25 let, oznámila ruská média

23.03.2023 17:14 Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům…

JAR má v srpnu navštívit Putin, projedná proto zatykač ICC

23.03.2023 16:48 Aktualizováno Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira…

Související:

Nejnovější