Ruští vojáci dobyli Severodoněck, ukrajinské síly se stáhly k Lysyčansku

Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů, ukrajinské síly se z týdny obléhaného města kompletně stáhly. Řekl to dnes starosta Oleksandr Strjuk, podle kterého už město nelze opustit skrze území, které by Ukrajina ještě ovládala. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj už v pátek oznámil, že ukrajinští vojáci dostali rozkaz Severodoněck opustit. Boje se nyní vedou zejména o blízký Lysyčansk.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ztráta strategicky položeného Severodoněcku po několika týdnech krvavých bojů je pro Kyjev největším bojovým neúspěchem od dobytí Mariupolu. Rusko si naproti tomu slibuje, že díky ovládnutí Severodoněcku, který měl před válkou 100.000 obyvatel, bude mít pevnou základnu pro další útoky směrem do ukrajinského vnitrozemí - v první řadě na Lysyčansk, který leží na opačném břehu řeky Severní Doněc.

"Město nyní zcela okupuje Rusko. Snaží se tam teď nastolit svou vlastní správu, a pokud vím, jmenovali už i nějaké vedení," řekl Strjuk v ukrajinské televizi. Ztrátu Severodoněcku potvrdil také ukrajinský generální štáb.

"V důsledku úspěšných ofenzivních operací jednotky milicí z LNR (samozvané Luhanské lidové republiky - pozn. ČTK) podporované ruskými jednotkami... zcela osvobodily města Severodoněck a Borivske," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podle něj ofenziva zničila i "baštu tvrdohlavého odporu" v chemičce Azot, kde se skrývaly i stovky civilistů. O jejich osudu nic bližšího nesdělil.

Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov agentuře Reuters řekl, že ukrajinské jednotky se přeskupují a budou pokračovat v obranných operacích v oblasti Lysyčansku, protože další obrana kompletně zničeného Severodoněcku už nebyla možná. "Stahujeme se do příznivějších pozic, abychom získali taktickou výhodu," řekl.

"Rusko používá taktiku..., jakou použilo v Mariupolu: vymazat město z povrchu zemského. Vzhledem k takovým podmínkám bylo udržení obrany mezi ruinami a ve volném terénu nemožné," dodal Budanov.

Gubernátor Hajdaj na komunikační síti Telegram napsal, že dnes pokračovalo bombardování a ostřelování Severodoněcku i Lysyčansku a že cílem dělostřeleckých a leteckých útoků byl také areál továrny Azot. Tam se do posledních chvil ukrývaly stovky civilistů, jak potvrdil i starosta Strjuk. "Ti lidé žili skoro tři měsíce v podzemí, v krytech. Je to náročné fyzicky i psychicky. Teď potřebují lékařskou pomoc i psychologickou podporu," uvedl starosta. Podle něj ale Rusové chtějí zneužít civilisty pro svou propagandu.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes podle serveru BBC sdělil, že továrnu Azot opustilo asi 800 civilistů a že areál je pod kontrolou ruských jednotek, stejně jako celá průmyslová zóna a letiště v Severodoněcku. Stejný počet lidí, kteří opustili továrnu Azot, uvedl i představitel proruské separatistické Luhanské lidové republiky Ivan Filiponěnko, jehož citovala agentura Interfax. Nesdělil ale, kam tito lidé zamířili.

Další představitel separatistů z LNR Andrej Maročko na síti Telegram napsal, že jednotky ruské armády a proruských separatistů obsazují i město Lysyčansk. "Už jsou obsazené některé podniky. Bojuje se v ulicích," uvedl. Tvrzení ruských ani ukrajinských představitelů ale nelze nijak ověřit.

Obsazením Severodoněcku se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí. Její území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou republiku.

Při výbuchu skladu obchodního centra v Jerevanu zemřel člověk, 20 lidí je…

14.08.2022 13:58 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Na Krymu podle médií zadrželi exvelitele ruských separatistů Girkina

14.08.2022 13:08 Aktualizováno Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako…

Do Británie letos připlulo přes 20.000 migrantů

14.08.2022 12:58 Do Británie se zatím letos přes Lamanšský průliv pokusilo dostat více než 20.000 migrantů, uvedlo…

Rusko se asi snaží posílit pozice na jihu Ukrajiny

14.08.2022 11:11 Aktualizováno Prioritou ruské armády za poslední týden bylo patrně přeorientovat jednotky na posílení pozic na…

Při útoku na autobus v Jeruzalémě bylo zraněno osm lidí

14.08.2022 10:04 Izraelská policie dnes oznámila, že zatkla muže podezřelého z nočního střeleckého útoku na autobus…

Zloděje v Itálii zasypal tunel, kterým se chtěli prokopat do banky

14.08.2022 09:00 Italy, kteří se nejspíš pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich vlastní tunel. Pod…

Rushdieho odpojili od ventilátoru, už dokáže i mluvit

14.08.2022 08:49 Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

Hongkong opustilo za rok nejvíc obyvatel v historii

14.08.2022 08:35 Počet obyvatel Hongkongu se meziročně snížil o 1,6 procenta na přibližně 7,29 milionu, za poslední…

Šanghaj po několikaměsíčním lockdownu otevře od září všechny školy

14.08.2022 08:05 Šanghaj po několikaměsíční uzávěře od 1. září znovuotevře všechny základní, střední a vysoké školy,…

Benátky před církevním svátkem evidují stejný nápor turistů jako před…

13.08.2022 21:55 Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř 100.000 turistů. S fenoménem…

Související:

Nejnovější