Ledovce v třetině oblastí na seznamu světového dědictví do roku 2050 zmizí. V nové zprávě to uvádí Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Podle ní je možné zachránit zbývající dvě třetiny ledovců, jen pokud se podaří výrazně omezit emise skleníkových plynů, napsala dnes agentura AFP.
Ledovce v oblastech na seznamu světového dědictví pokrývají plochu zhruba 66.000 kilometrů čtverečních a představují zhruba deset procent všech světových ledovců.
"Ledovce v třetině z 50 oblastí na seznamu světového dědictví (UNESCO) jsou odsouzeny k tomu, že do roku 2050 zmizí, a to nezávisle na snahách omezit růst teplot," píše organizace. V dalších dvou třetinách oblasti je možné ledovce ještě zachránit, pokud se podaří omezit růst globálních teplot do 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou. V případě, že by se tak nestalo, tak hrozí, že se do roku 2100 rozpustí polovina ledovců v oblastech chráněných UNESCO.
Nejvíce ohrožené jsou ledovce v afrických parcích a pohořích, například v Kilimandžáru. V Evropě hrozí, že se rozpustí ledovce v Dolomitech či Pyrenejích. V Americe do roku 2050 zmizí podle UNESCO ledovce v Yosemitském a Yellowstonském národním parku či v národním parku Los Alerces v Argentině. Výrazný úbytek masy zaznamenávají i ledovce v Asii.
UNESCO tvrdí, že se tempo tání ledovců zrychluje od roku 2000. Podle organizace je to výsledek změny klimatu, kterou způsobují emise skleníkových plynů. "Jen rychlý pokles úrovně emisí oxidu uhličitého může zachránit ledovce a mimořádnou biodiverzitu, která na nich závisí," uvedla šéfka UNESCO Audrey Azoulayová. Podle ní je zpráva výzvou státům před klimatickou konferencí OSN v Egyptě, aby začaly jednat rázněji.
Podle odhadů UNESCO ledovce každoročně ztrácí zhruba 58 milionů tun ledu, což je společná roční spotřeba vody Francie a Španělska. To přispívá k růstu hladiny moří a oceánů a současně to má neblahé dopady na vodní hospodářství. Polovina lidstva závisí na ledovcích jako zdrojích vody pro potřebu domácností, v zemědělství či pro výrobu elektřiny, uvedlo UNESCO.
Ještě předtím, než srdce budoucí britské panovnice Alžběty II. definitivně dobyl princ Philip, byl ve hře jiný urozený nápadník. Podle zjištění královského historika Huga Vickerse, autora knihy „Queen Elizabeth II: A Personal History“, byl vážným kandidátem na sňatek Hugh, hrabě z Eustonu a pozdější 11. vévoda z Graftonu.
Desetiletá právní bitva mezi herci Angelinou Jolie a Bradem Pittem spěje ke svému definitivnímu konci. Nadcházející osmnácté narozeniny dvojčat Vivienne a Knoxe, které oslaví 12. července, totiž znamenají, že poslední z jejich šesti dětí dosáhnou plnoletosti. Tímto dnem oficiálně zanikne dosavadní dohoda o péči, podle níž měla Jolie děti v primární péči a Pitt disponoval právem na jejich návštěvu.
Začínající sólová kariéra Charlotte Gottové nabírá na obrátkách. Její fanoušci se po první písničce dočkali i videoklipu. Bez obrazových materiálů se ostatně už v dnešní době sociálních sítí nemá nikdo šanci prosadit.
Česko v posledním květnovém týdnu zasáhlo několik smutných zpráv. Jednou takovou bylo úmrtí zpěvačky, šansoniérky a herečky Věry Nerušilové. Bylo jí 91 let. Málo se přitom ví, že měla v rodinu jednu známou političku, která ji dokonce považovala za druhou maminku.
Petra Svoboda se předloni musela vypořádat s událostí, kterou by nikdo nechtěl zažít. Přišla totiž o milovaného manžela. Se ztrátou se dlouho vyrovnávala sama, ale nyní se objevily informace, které naznačují, že v jejím životě figuruje nový muž.
Českým šoubyznysem v květnu otřásl rozpad jednoho hvězdného vztahu. Již třetí manželství se rozpadlo Ondřeji Brzobohatému, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Nyní se lidé konečně dočkali netrpělivě očekávané reakce maminky Ondřeje.
Pohádka je u konce, oznámil Daniel Krejčík svým fanouškům. Po předchozích spekulacích potvrdil, že se rozvádí se svým partnerem Jiřím. Ano si přitom řekli teprve loni v létě. Idyla ale brzy skončila.
Halina Pawlowská se ve vzpomínkách vrátila do doby, kterou už máme dávno za sebou. A z jejích slov vyplývá, že je to jenom dobře. Pawlowská totiž popsala, co musela podstoupit, aby se prosadila.
Nestabilní bude počasí ve zbytku pracovního týdne. Nejteplejším dnem bude čtvrtek, dnes a před víkendem by si lidé neměli doma zapomenout deštník. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká verze Survivoru se letos poprvé dočká velkolepého finále, které zatím televizní diváci nezažili. Mohou se ho ostatně osobně zúčastnit, protože na vyvrcholení reality show v pražském Foru Karlín se prodávají vstupenky.
V Česku od pondělí probíhá meteorologické léto, ale počasí se oproti závěrečnému jarnímu týdnu lehce pokazilo. Na vlny veder to nevypadá ani v následujících dnech, respektive týdnech. Podle meteorologů se maximální teploty budou pohybovat lehce nad 20 stupni.
Jednou z dosavadních zásadních událostí letošního roku v československém šoubyznyse byl rozchod Karlose Vémoly a jeho manželky Lely. Oba ale musí nadále fungovat jako rodiče a zápasník zcela nevylučuje ani naprosté usmíření.