Unesený starosta Melitopolu je podle kanceláře Zelenského opět na svobodě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022)., foto: Facebook / Володимир Зеленський
ČTK 17. března 2022 05:31
Sdílej:

Unesený starosta obsazeného Melitopolu na jihu Ukrajiny byl propuštěn z ruského zajetí, oznámily ukrajinské úřady. Starostu Ivana Fedorova podle nich unesli ruští vojáci v pátek. V neděli pak Rusko na jeho místo jmenovalo novou starostku Halynu Danylčenkovou.

Ukrajina předala Rusku devět zajatých ruských vojáků, aby osvobodila starostu Melitopolu, uvedla dnes večer podle agentury Interfax-Ukrajina tisková poradkyně ukrajinského prezidenta Darja Zarivná. Zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko dříve oznámil, že starosta byl osvobozen z ruského zajetí při speciální operaci.

Podle pátečního vyjádření poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka unesla Fedorova desetičlenná skupina ruských vojáků, když odmítl spolupracovat s nepřítelem. Za starostovo propuštění demonstrovalo podle Tymošenka v centru dobytého Melitopolu na 2000 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu Ukrajinska pravda sdělil, že ruští vojáci Fedorova mučili, čímž chtěli dosáhnout toho, aby na kameru vyjádřil svoji podporu ruskému obsazení města. Kyjev únos označil za porušení mezinárodního práva.

Melitopol, který má zhruba 150.000 obyvatel, leží v Záporožské oblasti na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem. Rusko chce údajně v Chersonské oblasti uspořádat referendum, aby tam mohlo vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru separatistických regionů v Donbasu. Ukrajinská média o této snaze vypsat lidové hlasování píší jako o "pseudoreferendu".

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch v neděli uvedl, že ruští vojáci unesli také Jevhenije Matvejeva, starostu města Dniprorudne, které má asi 20.000 obyvatel a leží mezi městy Záporoží a Melitopol. Dnes podle ukrajinských médií ruské síly několik hodin zadržovaly také starostu Skadovsku v Chersonské oblasti.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Proč se Harry a Meghan vrací do Británie? Nejen kvůli dětem!

Harry a Meghan se v průběhu několika nadcházejících týdnů chystají společně se svými dětmi Archiem a Lilibet odcestovat do Velké Británie. Důvodem jejich červencové cesty je účast na významné události, která zahájí roční odpočítávání do startu her Invictus Games, jež se budou konat v roce 2027 v Birminghamu. Podle informací webu Mirror z blízkého okolí prožívá princ Harry velké zklamání a hluboký smutek z toho, jak moc se v posledních letech odcizil své rodné zemi.

Světové celebrity
Shakira

Shakira má nový objev? Spekulace jedou na plné obrátky!

Zpěvačka Shakira vyvolala spekulace o novém vztahu poté, co byla spatřena ve společnosti mexického herce Manuela Garcii-Rulfa, známého především ze seriálu Advokát. Dvojice byla fotografy zachycena na začátku týdne v západním Hollywoodu, když společně opouštěla hotel Sunset Tower. K setkání došlo jen několik dní poté, co kolumbijská hvězda vystoupila na zahájení fotbalového mistrovství světa.

Světové celebrity
Kate Middleton

Kate Middleton se po letech vrátila na prestižní dostihy. A hned ji čekal dojemný moment!

Princezna z Walesu Kate Middleton prožila během prestižních dostihů Royal Ascot dojemný moment, když potěšila jednoho ze svých dětských příznivců. Společně s manželem princem Williamem se zúčastnila druhého dne této významné společenské události. Pro princeznu to byla první návštěva těchto tradičních závodů od roku 2023.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry ještě ani nedorazil do Británie a už je zklamaný!

Podle informací ze zahraničních zdrojů prožívá princ Harry velké zklamání kvůli průtahům v otázce bezpečnosti, které jeho dětem dlouho bránily v setkání s širším kruhem britské královské rodiny.