Unijní embargo na ruský plyn by podle Orbána zničilo evropskou ekonomiku

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér, foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**
ČTK 10. června 2022 08:44
Sdílej:

Zavedení embarga Evropské unie na dovoz zemního plynu z Ruska by zničilo evropskou ekonomiku, která se už potýká s negativními dopady růstu inflace v důsledku vyšších cen energií. Řekl to dnes maďarský premiér Viktor Orbán.

V loňském roce EU z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU, uvedla agentura Reuters.

Evropská unie minulý týden definitivně schválila šestý soubor sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od konce letošního roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava suroviny ropovodem Družba zásobujícím Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Orbán dnes také prohlásil, že bez zavedení cenových stropů u paliv, některých základních potravin a energií by inflace v Maďarsku dosáhla 15 až 16 procent. V květnu činila 10,7 procenta.

Cenové stropy by měly skončit příští měsíc, podle Orbána by je však vláda mohla prodloužit v závislosti na vývoji války na Ukrajině. "V případě míru můžeme tato opatření odstraňovat rychleji. V případě války nemůžeme," uvedl maďarský premiér.

Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Další šokující krok Katie Price: Odletěla do bombardované Dubaje

Britská celebrita Katie Price se opět ocitla v centru pozornosti poté, co byla spatřena na letišti při odletu do Dubaje. Sedmačtyřicetiletá bývalá modelka se rozhodla ignorovat oficiální varování britského ministerstva zahraničí, které v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem v regionu a útoky íránských raket a dronů na Spojené arabské emiráty doporučuje cestovat do oblasti jen v nezbytných případech.

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

William a Kate vyrazili na návštěvu Nigérie. Vévodkyně opět dokázala, proč je mistryní diplomacie

Princ William a princezna Kate včera v Británii oficiálně zahájili státní návštěvu nigerijského prezidenta Boly Ahmeda Tinubua a jeho manželky Oluremi. Princezna z Walesu při této příležitosti opět prokázala svůj cit pro diplomatické odívání, když zvolila šedé kabátové šaty od mladé britsko-nigerijské návrhářky Tolu Coker. Svůj outfit doplnila kloboukem značky Jane Taylor a náušnicemi, které dříve patřily princezně Dianě.

České celebrity
Václav Neckář

Skoro tomu nechce věřit. Václav Neckář popsal, co se mu děje na koncertech

Václav Neckář by si mohl užívat zcela zaslouženého důchodu, zvlášť když vzpomeneme vážné zdravotní potíže, které jej v životě potkaly. I v roce 2026 ho ale můžete zahlédnout na pódiu. Jak to legendární zpěvák stále zvládá? 

České celebrity
Karlos Vémola

Vémolovi se smůla lepí na paty. V Praze měl autonehodu

Karlos Vémola mohl v poslední době ztratit důvěru k policistům. Na začátku týdne se naštěstí obešel bez jejich asistence, když se stal účastníkem nehody v Praze. V autě s ním navíc seděli další členové rodiny.