Unijní ministři budou hledat kompromis ohledně omezení víz pro ruské turisty

Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou na neformálním summitu v Praze hledat kompromisní řešení ohledně omezení víz pro ruské turisty. Novinářům to před dnešním začátkem dvoudenního jednání řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Za klíčové má zachovat evropskou jednotu. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella jsou pozice zemí různé a bude třeba najít "vyrovnaný přístup". Jedním z bodů jednání je také postoj unie k Africe.

Jan Lipavský

Ministři by se mohli shodnout na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům. Platit by opatření mohlo zhruba od října, vyplývá z informací ČTK od vysoce postavených diplomatických zdrojů EU. Ministři z některých států mluvili před jednáním o úplném zákazu vydávání víz, jiní o ztížení přístupu k vízům. Zmiňovali výjimky pro odpůrce režimu. Mluvili také o zpřísnění sankcí vůči zástupcům Putinova režimu i lidem, kteří válku schvalují.

EU již pozastavila část dohody z roku 2007, která se týkala vládních činitelů a podnikatelů. Teď by mohla zmrazit i část týkající se turistů. To by znamenalo, že žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a především by na ně čekali výrazně déle.

Tvrdší opatření v podobě plošného pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazné snížení jejich počtu požadují mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země. Jiné unijní státy, například Německo či Francie, jsou ale proti. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který bude předsedat pražskému jednání, uvedl, že takové opatření by bylo příliš drastické. Vyzval k řešení, které by bylo selektivní. Slovinská ministryně Tanja Fajonová uvedla, že je pro pozastavení facilitační dohody, ne však pro plošné pozastavení víz.

"Vydali jsme návrh, který volá po zásadním omezení. Vnímáme, že to má určitou odezvu, vyvolalo to debatu. Nyní sbíráme reakce dalších evropských států," uvedl Lipavský. "Hledáme kompromisní řešení. Je potřeba být realista, pokud máme nějaký postoj Francie, Německa a dalších států. Je to o debatě," doplnil. "Klíčové je, abychom zachovali evropskou jednotu," dodal Lipavský.

Borrell před jednáním novinářům řekl, že podpora Ukrajině bude trvat tak dlouho a bude tak rozsáhlá, jak bude potřeba. Zopakoval tak své vyjádření po dnešním jednání unijních ministrů obrany. Podle Borrella se debata povede i o sankcích a jejich efektivitě. Je přesvědčen o tom, že restrikce dopadají na ruskou ekonomiku, technologie, průmysl i dopravu.

"Sousedíme s Ukrajinou. Čelíme tragickým dopadům každý den. Je to největší humanitární krize. Extrémně rostou ceny energií. Jediné, co si přejeme, je jedno slovo: mír. Budeme se soustředit na rozhodnutí, která k němu povedou, ne na návrhy, které by eskalovaly situaci,“ uvedl maďarský ministr Péter Szijjártó. Zákaz vydávání víz nepovažuje v nynější situaci za vhodné řešení.

Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka určitou dohodu zástupci členských zemí už mají, nyní mluví o provedení a míře restriktivnosti. Podotkl, že Slovensko vydávání víz už zastavilo.

Šéf estonské diplomacie Urmas Reinsalu dnes konstatoval, že je nutné připravit osmý balík protiruských sankcí, nadále pomáhat Ukrajině dodávkami zbraní a omezit vydávání víz s výjimkou humanitárních případů.

Litevský ministr Gabrielius Landsbergis zmínil situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny. Z útoků na ni se už několikátý týden obviňují obě válčící strany. "Nikdy jsme nebyli blíže jaderné katastrofě," řekl. Země EU se podle něj musí vrátit k dřívější diskusi o potřebě letecké jednotky, jež by dohlížela na jadernou bezpečnost v elektrárně a jejím okolí.

Podle Lipavského se šéfové diplomacie zaměří také na situaci v Africe a na to, co by unie měla udělat, aby na africkém kontinentu "nepřevládal ruský narativ". Africké země dovážejí obilí z Ukrajiny, hrozí potravinová krize. "Ruské kroky na ně dopadají, přesto ho podporují," podotkl Lipavský.

Svědectví z místa atentátu: Muž tvrdí, že upozornil na atentátníka na…

14.07.2024 12:39 Svědectví stovek lidí, kteří se zúčastnili sobotního mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, při němž…

Světoví lídři odsoudili atentát na exprezidenta Trumpa

14.07.2024 10:25 Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze…

Trump přežil pokus o atentát. Střelce zlikvidovala tajná služba

14.07.2024 08:28 Teprve dvacetiletý střelec Thomas M. Crooks na volebním mítinku v pensylvánském Butleru zasáhl…

Bidena nečekaně podpořil senátor Sanders

13.07.2024 21:59 Úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena, který v poslední době čelí kritice některých…

Baldwin do vězení nepůjde. Soudní proces s hercem je u konce

13.07.2024 19:04 Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem…

Rusko zvyšuje lidem daně. Státní rozpočet vyčerpává válka na Ukrajině

13.07.2024 16:58 Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající…

Izraelská armáda útočila v Gaze. Podle Hamásu zemřelo více než 70 lidí

13.07.2024 14:47 Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly…

V Moskvě někdo zaútočil na české velvyslanectví

13.07.2024 09:31 Vchod na české velvyslanectví v Moskvě někdo polil červenou barvou. S odvoláním na ruská státní…

Na covid se stále umírá, upozornila WHO

12.07.2024 11:48 Každý týden zemře na COVID-19 přibližně 1700 lidí po celém světě, uvedla ve čtvrtek Světová…

Bidenův přeřek. Zelenského představil jako Putina

12.07.2024 09:34 Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance…

Související:

Nejnovější