Univerzita Karlova nezveřejní jména obětí čtvrteční střelby

Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy se ve spolupráci s policií rozhodl, že nezveřejní jména obětí čtvrteční tragédie, při níž střelec zabil 14 lidí. Některá jména jsou už veřejně známá, další ale zůstala utajena.

Univerzita Karlova

Vedení Univerzity Karlovy (UK) a Filozofické fakulty UK (FF UK) na síti X shrnulo situaci a postupy, ke kterým se v uplynulých hodinách univerzita přiklonila. "Hlavní budova Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí je v tuto chvíli zabezpečena, je však z pochopitelných důvodů uzavřena až do odvolání. O dalším postupu budeme informovat a zároveň připomínáme, že vedení FF UK vyhlásilo děkanské volno do 2. 1. 2024 včetně," uvedla univerzita.

Vyzvala také všechny, kdo cítí jakoukoli potřebu psychologické pomoci, aby ji využili. Takovou pomoc nabízí nejen UK, ale též bezplatná krizová linka Policie ČR na čísle +974 823 158. Lidé se také mohou obracet na kontakty, které dnes shromáždilo ministerstvo zdravotnictví.

Pro děti, mladistvé a studující do 26 let souží linka bezpečí na čísle 116 111. Pro dospělé od 18 let pak linka první psychické pomoci na telefonu 116 123. Non-stop krizová linka ŽIVOT 90 funguje na čísle 800 157 157. Byla také posílena nonstop krizová linka Systému psychosociální intervenční služby pro blízké a pozůstalé na telefonu 227 272 225. Pražská linka důvěry funguje na čísle 222 580 697 a krizová linka In IUSTITIA na 773 177 636.

Vedení univerzity také uvedlo, že ačkoliv Ústřední krizový štáb UK obdržel v posledních hodinách řadu urgencí, aby zveřejnil seznam jmen obětí čtvrteční tragické střelby, nebude jména zejména z pietních důvodů zveřejňovat. "Jedná se nejen o dohodu s Policií ČR, ale také o ochranu osobních údajů obětí," uvedla univerzita.

Některá jména přitom už jsou známa. O identitě první oběti informoval sám Ústav hudební vědy. Přišel o svou ředitelku, doktorku Lenku Hlávkovou. Na tomto postu působila od 1. prosince 2021.

Další identitu oběti prozradilo město Roztoky, je jí tamní obyvatelka Magdalena Křístková. Zemřel také studentka archivnictví a nadějná sportovkyně Kateřina Holcová a korektorka Lucie Špindlerová. Zemřela rovněž Aneta Richterová, aktivní členka týmu Sboru dobrovolných hasičů Velichovky, a odborník na finsko-švédskou literaturu Jan Dlask.

Univerzita také poděkovala za podporu a soudržnost celého univerzitního společenství a slova útěchy z řad široké veřejnosti, které přicházejí nejen z České republiky, ale z celého světa. "Děkujeme také za finanční podporu, která přichází od stovek dárců do Nadačního fondu UK a aktuálně dosahuje více než 33 miliónů Kč. O konkrétních krocích vynakládání prostředků z Nadačního fondu bude UK transparentně rozhodovat a informovat (z pochopitelných důvodů až na začátku roku 2024)," uvedla univerzita.

Nadační fond Univerzity Karlovy spustil sbírku na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů postižených tragickou událostí ve čtvrtek. Do dnešního odpoledne přispělo 30 000 lidí, kteří společně přispěli téměř 34,7 milionu korun. Univerzita oznámila, že vybrané finanční prostředky budou směrovány k cílené pomoci postiženým, a využití těchto prostředků bude koordinováno s vedením Filozofické fakulty. Přispět můžete ZDE.

Vedení UK společně s vedením FF UK závěrem vyslovily neutuchající lítost a žal nad zmařenými životy a ztrátami, které se nesmazatelně vryly do duší nás všech. "Ze srdce vyjadřujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým, rodinám a přátelům obětí. Univerzita Karlova bude i dále zajišťovat organizační, materiální a psychologickou podporu všem potřebným, zároveň se bude snažit zajistit všem dotčeným poklidný návrat na akademickou půdu. Univerzita Karlova a naše společnost již nikdy nebude stejná, jakou jsme ji znali do tragických odpoledních hodin dne 21. 12. 2023," uzavřela univerzita.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se ve čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích.

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Související:

Nejnovější