Uprchlíci budou moci o novou humanitární dávku žádat on-line

O novou humanitární dávku budou váleční uprchlíci z Ukrajiny moci žádat přes on-line aplikaci. Její pilotní provoz ministerstvo práce zahájí v pondělí, kdy úřady práce začnou příchozím 5000 korun na zajištění potřeb a pořízení základního vybavení pro začátek života v Česku poskytovat.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Vyřizování se usnadní a urychlí, přetíženým úřadům to uleví. O týden později po otestování a doplnění dalších funkcí by pak mělo být možné podporu získat bez nutnosti chodit k úředním přepážkám. ČTK to řekla mluvčí ministerstva práce Eva Davidová.

Za tři týdny od začátku ruské invaze na Ukrajinu do Česka podle premiéra Petra Fialy (ODS) dorazilo 270.000 válečných uprchlíků. Ministerstvo vnitra vydalo do čtvrtka příchozím 187.800 víz ke strpění. S ním mají lidé nárok na humanitární dávku 5000 korun. Dosud mohli uprchlíci žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Podle Davidové úřady práce dostaly na 70.000 žádostí, před pobočkami se tvoří dlouhé fronty. Aplikace má vyřizování nové podpory usnadnit a výrazně zrychlit.

"Bude to pilotní provoz. Další funkcionality se budou v příštích dnech ještě doplňovat," řekla mluvčí ministerstva práce.

Aplikace, kterou lidé najdou na webu ministerstva, je ve čtyřech jazykových verzích. Vedle ukrajinštiny a češtiny je k dispozici i ruština a angličtina. V asistenčních centrech a úřadech budou letáky s QR kódem, po jehož načtení se potřebná stránka a formulář otevřou. Lidé vyplní své údaje a číslo víza ke strpění. Zadat mohou také údaje svých dětí. Přihlašovací jméno a heslo nebude potřeba. Po vypsání a odeslání se vygeneruje čárový kód. Ten pak žadatelé ukážou pracovníkům v pobočce úřadu práce. Úředníci s čtečkou ho načtou. Systém je propojený s registrem udělených víz, informace se tak ověří, popsala mluvčí. Uprchlíci pak buď nahlásí číslo účtu u české banky, pokud si ho už stihli zřídit, nebo dostanou hotovost.

V příštím týdnu se bude aplikace při testování doplňovat. Po skončení pilotního provozu by mělo být možné zasílat humanitární podporu po ověření údajů přímo na uprchlíkovo české konto, jehož číslo by do on-line formuláře zadal. "Je to logický krok, aby lidé nemuseli chodit k přepážkám. Uleví to i úřadům práce," uvedla mluvčí. Dodala, že už vyřizování pomocí kódů s uloženými osobními údaji proces zrychlí. Získání dávky bez návštěvy úřadů by mohlo být podle plánu možné od 28. března.

Návrh zákona, který humanitární dávku 5000 korun zavádí, vláda schválila 9. března. Sněmovna normu podpořila před týdnem, ve čtvrtek ji odsouhlasil Senát a podepsal prezident. Mluvčí podotkla, že resort měl tak na přípravu krátkou dobu. Práce řídil nový náměstek pro informační technologie Karel Trpkoš, který do funkce nastoupil na začátku měsíce.

Podle tiskového oddělení ministerstva není nutné o humanitární dávku žádat hned v pondělí. Podpora se vyplatí i zpětně za měsíc, kdy uprchlík vízum ke strpění dostal. V případě potřeby budou lidé moci 5000 korun pobírat opakovaně, a to až pět měsíců. O peníze budou ale muset pravidelně žádat.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata: uprchlíci

U Slaného se srazil motocykl s autobusem a několika auty, na místě jsou…

22.05.2022 18:30 Na obchvatu Slaného na Kladensku se dnes v podvečer srazil motocykl s autobusem a dvěma osobními…

Na jezu na řece Úpě se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:18 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potravinové zásoby státu by Čechům vydržely na den. Navýšení by vyšlo na…

22.05.2022 16:55 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 16:03 Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

22.05.2022 14:40 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Přezkoumání rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH nebylo iniciativou…

22.05.2022 12:32 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Cestovní pojištění v nejbližších týdnech citelně zdraží

22.05.2022 10:30 Cestovní pojištění v nejbližších týdnech zdraží proti loňskému roku o deset až 17 procent. Vyplývá…

Fiala a BIS navrhují sladit terminologii zákona o zpravodajských službách

22.05.2022 10:10 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česká republika už udělila víza 350.795 uprchlíkům z Ukrajiny

22.05.2022 09:51 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:25 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Související:

Nejnovější