Dospělí uprchlíci z Ukrajiny by měli začít od příštího týdne postupně zdravotním pojišťovnám hlásit, jak uhradí své zdravotní pojištění. Po uplynutí 150 dnů od získání víza k ochraně za ně odvody přestává platit stát. Lidé mohou využít webový formulář, nebo změnu oznámit v pobočce své pojišťovny.
Ve společné tiskové zprávě o tom dnes informovala ministerstva zdravotnictví a práce, Svaz zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
Uprchlíci z Ukrajiny s vízem k ochraně získali i zdravotní pojištění. Hradí ho za ně stát. Pravidla mění novela zákona "lex Ukrajina". Stanovuje, že po 150 dnech od udělení ochrany si dospělí budou hradit pojištění sami. Stát ho dál bude posílat jen za studenty do 26 let, lidi v důchodovém věku, rodiče na rodičovské či za nezaměstnané v evidenci úřadů práce, kteří si hledají místo. "Kdo žádnou z těchto podmínek nesplňuje, musí si zdravotní pojištění hradit sám," stojí v tiskové zprávě. Připomíná, že změna v praxi nastane po 24. červenci, kdy uplyne 150 dní od ruského vpádu na Ukrajinu.
Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má změna dospělé příchozí motivovat k nástupu do práce. Před pár dny ministr řekl, že zaměstnání si už našlo 92.000 lidí s vízem k ochraně. Za ukrajinské zaměstnance posílá odvody zaměstnavatel z výdělku. Podle tiskové zprávy to platí i pro dohody o provedení práce při měsíčním příjmu nad 10.000 korun a u dohody o pracovní činnosti při příjmu nad 3500 korun.
Invaze začala 24. února. Od té doby Česko vydalo 398.200 víz k ochraně. Celkem 61 procent z nich dostali lidé mezi 18 a 65 lety. Při přepočtu je jich kolem 244.000. Téměř tři čtvrtiny dospělých tvoří ženy. Čtyři procenta víz získaly osoby nad 65 let a 35 procent pak děti. Cizinecké policii se nahlásilo 369.200 uprchlíků.
"Odpovědnost za platbu zdravotního pojištění se po 150 dnech od udělení dočasné ochrany přesouvá ze státu na konkrétního pojištěnce. Je důležité, aby nikomu nevznikal zbytečný dluh, který mu může v budoucnu způsobit problémy," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj je možné se s případnými dotazy obracet na linku 1221 či na linky zdravotních pojišťoven.
Nejvíc uprchlíků se registrovalo u VZP. Ta má na webu www.pomocukrajine.vzp.cz formuláře, přes které je možné změnu úhrady pojištění ohlásit on-line. Informace, koho se změna pravidel týká a jaké doklady je nutné doložit pro případné pokračování pojištění od státu, jsou v ukrajinštině. Zájemci je najdou také na stránkách www.nasiukrajinci.cz.
Policie v Los Angeles identifikovala ženu, která v neděli odpoledne střílela na sídlo zpěvačky Rihanny v Beverly Hills. Útočnicí je pětatřicetiletá Ivanna Ortiz, která byla zadržena krátce po činu. V současné době se nachází v detekčním centru metropolitní policie a byla obviněna z pokusu o vraždu. Kauce pro její propuštění byla stanovena na velmi vysokou částku přesahující 10 milionů dolarů.
Lucie Vondráčková od konce posledního vztahu opakovaně deklaruje, že si užívá aktuální single éru. Její poslední partner to má jinak. Zápasník Zdeněk Polívka má podle dostupných informací novou lásku.
Veronika Arichteva se s celou rodinou vzpamatovává z loňské smutné události, kdy přišla o miminko. Že se tím svět nezastavil, o tom známá herečka informovala už před časem. Přijít na jiné myšlenky jí pomáhá i práce.
Americký prezident Donald Trump ostře reagoval na informace o možném umístění íránských námořních min v Hormuzském průlivu, kterým proudí velké množství světové ropy. Teheránu podle Trumpa hrozí nevídané následky, pokud se potvrdí, že miny rozmisťuje na mimořádně strategicky důležitém místě.
Dobrou zprávu pro český biatlon, který přivezl jednu medaili z nedávných zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, ještě před koncem sezóny oznámil jeden z reprezentantů. Olympijský medailista z roku 2018 Michal Krčmář se rozhodl v kariéře pokračovat.
Tragická událost poznamenala armádní výcvik v Doupovských horách. Při cvičení došlo k úmrtí vojáka, které vyšetřuje Vojenská policie. Její kriminální služba pracuje s verzí, že si zesnulý příslušník armády vzal život sám.
Jiřina Bohdalová oslaví za necelé dva měsíce pětadevadesáté narozeniny, takže přípravy jsou v plném proudu. Slavná herečka se o chystané akci zmínila už jednou v televizi. Nyní se do debaty vložil jiný známý Čech. Ten se totiž obává, že by na oslavě mohl chybět.
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Česko se zájmem sleduje poslední události kolem jednoho z nejúspěšnějších tuzemských podcastů. Ornella Koktová se ho v pondělí rozhodla opustit, takže Agáta Hanychová se nyní rozhoduje, co bude dál. Poradit jí mohou i fanoušci.
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Pražská policie se od pondělního večera zabývá konfliktem dvou bezdomovců v Troji. Oba muži utrpěli zranění a skončili v péči přivolaných záchranářů. Jeden z účastníků musel být uveden do umělého spánku.