Uprchlíci se do českého pracovního trhu zapojují postupně, preferují manuální práce a brigády

Uprchlíci z Ukrajiny se do českého pracovního trhu zapojují postupně, zatím dávají přednost manuálním pracím a brigádám. Vzhledem k tomu, že převažují ženy, dá se očekávat, že využijí nejčastěji nabídek práce ve výrobě, obchodu nebo zdravotnictví. Vyplývá to z dnešních odpovědí zástupců personálních agentur na dotazy ČTK. Největší překážkou je podle nich nyní nedostatek ubytovacích kapacit v dojezdové vzdálenosti od zaměstnavatelů.

Ilustrační foto

"Ukrajinští zájemci preferují manuální práce a brigády, i když mají vysokou kvalifikaci. Svůj pobyt v ČR totiž považují za dočasný. Očekáváme, že v příštích týdnech budou přibývat i pozice v gastronomii, službách, administrativě nebo IT," řekl dnes ČTK manažer marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Mezi uprchlíky převažují ženy s dětmi, takže klíčové je podle něj nyní najít ubytovací kapacity a školy nebo hlídání pro děti. Poptávka firem je poměrně veliká, ale je rozprostřená po celé ČR, zatímco uprchlíci se koncentrují ve velkých městech, dodal.

"Na pracovní trh ukrajinští uprchlíci již vstupují, především na manuální profese, kde bývá proces náboru rychlejší," doplnil ředitel Hays pro ČR Sándor Bodnár. U kvalifikovaných profesí předpokládá, že uplatnění mohou najít v IT, dále v centrech sdílených služeb, v pohostinství či hotelnictví, zákaznickém servisu, se znalostí češtiny také ve školství nebo ve zdravotnictví. Plánovaná změna v legislativě, ke které by mohlo dojít již příští týden, navíc zaměstnávání lidí z Ukrajiny dále zrychlí a zjednoduší, podotkl.

"Tradičně Ukrajinci nacházeli nejčastěji uplatnění ve výrobě, logistice a ve stavebnictví, nejčastěji na méně kvalifikovaných pozicích, po kterých v ČR poptávka firem dlouhodobě výrazně převyšuje nabídku," upozornila marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Součková. Jde podle ní zejména o svářeče, zámečníky, lakýrníky, elektromontéry nebo CNC seřizovače. Nyní mohou uprchlíci z Ukrajiny najít uplatnění rovněž zejména ve výrobě či logistice, nejčastěji jde o méně kvalifikovanou práci, kde není nutná znalost češtiny.

Uprchlíci s dobrou znalostí angličtiny se mohou uplatnit i v dalších oborech, míní předseda asociace ABSL Jonathan Appleton. Obor podnikových služeb letos podle něj plánuje nabrat až 15.000 nových zaměstnanců s různými jazykovými kombinacemi. Nejčastěji půjde o experty na IT, na datovou a prediktivní analytiku, na výzkum a vývoj, ale i na finance či HR. Výhodou je to, že obor umožňuje i práci z domova. To je výhodou i proto, že většina uprchlíků jsou ženy s dětmi a o ty zatím není komplexně postaráno, poznamenal.

Zaměstnavatelé nabízejí podle šetření Hospodářské komory ČR pracovní příležitosti pro ženy hlavně ve skladování, stravování a ve službách. Zastoupit muže ale mohou i v lehčích kvalifikovaných pozicích ve stavebnictví. "Nepředpokládáme, že by ženy mohly ve fyzicky náročných profesích nahradit muže, kteří odcestovali na základě povolovacích příkazů na Ukrajinu. Nicméně vzhledem k jiné tradici a zvyklostem je ve východní Evropě běžnější než v ČR, že ženy pracují i jako řemeslnice a vykonávají lehčí kvalifikované práce ve stavebnictví," uvedl viceprezident komory Roman Pommer.

Témata: zaměstnání | práce

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější