Uprchlíci z Ukrajiny přicházejí do ordinací většinou s nemocemi, jako je nachlazení či chřipka

Uprchlíci z Ukrajiny přicházejí do ordinací většinou s běžnými nemocemi, jako je nachlazení, chřipka nebo průjem. S podobnými potížemi se potýkají dospělí i děti. Na dnešním 16. kongresu primární péče to zástupci lékařů řekli novinářům. Upozornili, že ale musí být připraveni rozpoznat i nemoci, které se v Česku téměř nevyskytují, například tuberkulózu nebo záškrt.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

"V první řadě musíme řešit akutní problémy. Děti přicházejí s běžnými onemocněními, která vidíme u nás, ať už jsou to nachlazení, vysoké teploty, průjmy nebo celková vyčerpanost," uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Potvrdil to i předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. "Jak byli dlouhou dobu v nějakém stísněném prostoru, v blízkém kontaktu s lidmi, třeba v tom přeplněném vlaku, tak se tam šířily úplně běžné, většinou virové infekce," řekl. Častá je podle něj rýma, kašel, zánět dutin či průdušek, objevily se i případy chřipky.

Kvůli špatným podmínkám cestou, někdy bez přístupu k čisté vodě nebo kvalitním potravinám, třeba při několikahodinovém čekání na hraničním přechodu, se objevují i průjmová onemocnění. "Tyto rotavirové infekce probíhají někdy i poměrně dramaticky s vysokou horečkou, zvracením, průjmem a dehydratací," řekl. Objevily se i případy malých dětí, které musely do nemocnice na kapačky.

Dlouhý je přesvědčen, že i nadále budou uprchlíci přicházet hlavně s běžnými nemocemi. "Nebude to tak, že bychom řešili nějaké spousty exotických infekcí, které jsme nikdy nezažili," dodal.

Nedostatek lékařů může být hlavně pro děti. "Děti z Ukrajiny zejména pro praktické lékaře pro děti a dorost představují poměrně značný objem péče navíc v situaci, kdy byly už problémy se zajištěním péče o dětské pacienty předtím, než přišel covid," uvedla Hülleová.

Není podle ní zatím vůbec čas na kompletní prohlídky nebo doočkovávání, jen na akutní péči. Proočkovanost dětí je na Ukrajině asi o deset procent nižší než v Česku. Naopak proti tuberkulóze se tam ale děti očkují už v porodnici. V Česku bylo očkování dětí proti TBC zrušeno. "Zejména proto, že toto očkování bylo spojeno s celou řadou vedlejších a docela závažných nežádoucích účinků," uvedl Dlouhý.

"Musíme být obezřetní, protože na Ukrajině je podstatně vyšší výskyt tuberkulózy, jsou tam i kmeny odolné vůči lékům na tuberkulózu a lidé tam na tuberkulózu i umírají, takže plicní lékaři se toho velmi bojí," vysvětlil Dlouhý. Podle něj jsou ale nastavené mechanismy na kontrolu toho, když se někdo objeví s příznaky nebo měl tuberkulózu v rodině.

Praktičtí lékaři pro dospělé podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zatím nikde kapacitní problémy nemají. "Každý lékař, se kterým jsem mluvil, mi říkal, že už několik Ukrajinců v ordinaci měl. Od jednotek po několik desítek," řekl. Sám měl zatím v ordinaci tři, všichni chtěli prohlídku před nástupem do zaměstnání. Ta obvykle vyžaduje i výpis z předchozí zdravotnické dokumentace.

"Vyřešilo se to tím, že těm lidem necháme vyplnit anamnestický dotazník, kde se zeptáte na nějaké choroby, a podepsat čestné prohlášení, že žádný výpis z dokumentace nemají a ani tu nemají doktora" vysvětlil.

Lékaři se potýkají také s jazykovou bariérou. Vysoký průměrný věk praktických lékařů, zejména pro děti a dorost, který je obvykle spíš rizikem jejich budoucího nedostatku, je v této situaci výhodou. "Nad 60 let je nás téměř polovina a všichni jsme se učili ruštinu," sdělila Hülleová. Mladší lékaři pak využívají různé překladače nebo předpřipravené materiály.

Šonka připomněl, že před začátkem uprchlické vlny žilo v ČR 180.000 Ukrajinců, takže většina lékařů už nějakého v péči měla. Často se i nabízejí, že pomohou s tlumočením. "Máme také asi deset telefonistek, které jsou k dispozici. Zatím to stačí, uvidíme, jak dlouho to bude trvat," dodal.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata: lékaři | uprchlíci

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější