Uprchlická vlna vystupňovala problémy s nedostatkem sociálních služeb

Uprchlická vlna lidí z Ukrajiny vystupňovala problémy s nedostatkem sociálních služeb v Praze. Už před příchodem uprchlíků byly v hlavním městě nedostatečné kapacity pobytových sociálních služeb pro seniory, chyběli mimo jiné také psychologové a psychiatři pro děti.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) bude potřeba, aby vznikly nové kapacity pro ukrajinské uprchlíky. Řekla to na dotaz ČTK. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že jeho resort připraví zvláštní dotace pro sociální služby na pokrytí nákladů na péči o uprchlíky z Ukrajiny.

Hlavní město, městské části i organizace nabízející sociální služby už musely řešit případy, kdy uprchlíci z Ukrajiny potřebují zvláštní péči. "Řešili jsme třeba ubytování pro maminku s asi šestnáctiletým synem, který má autismus s chováním náročným na péči. Byl ubytován v hromadném nouzovém ubytovacím zařízení a to byl problém," popsala Johnová. Z Ukrajiny přicházejí také senioři, kteří potřebují umístit do domova pro seniory, nebo vozíčkáři, pro které se shání bezbariérové ubytování. Potřeba bude podle Johnové taktéž péče psychologů, psychoterapeutů a psychiatrů.

I za normální situace byly kapacity sociálních služeb podle Johnové napjaté, někdy i zcela vyčerpané. "Musí vzniknout úplně nové kapacity pro tyto lidi, kteří sem přicházejí. Není možné, abychom služby, které máme a kterých je dlouhodobě nedostatek pro lidi, kteří v Praze žijí, tak abychom je začali poskytovat jiné skupině," uvedla radní.

Město se proto snaží v asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny získávat kontakty na ty Ukrajince a Ukrajinky, kteří působili jako učitelé, zdravotníci, sociální pracovníci či psychologové. Ti by poté mohli najít uplatnění při vytvoření nových kapacit ve vzdělávání, zdravotnictví a sociální péči.

Centrum o víkendu označil za pracoviště světové úrovně regionální ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Roland Schilling. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ho ovšem znepokojila vážnost situace u nás. 

Úřad dle Hřiba pošle do Prahy odborníka na ubytování uprchlíků, aby pomohl předcházet možným problémům. "Počítat můžeme i s dalšími posilami pro krizovou intervenci (třeba v oblasti vzdělávání). Slíbeno máme i zastání při žádostech o finanční pomoc od EU institucí," uvedl. 

Ministr práce Jurečka už dříve uvedl, že jeho resort připraví zvláštní dotace pro sociální služby na pokrytí nákladů na péči o uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj provozovatelé budou muset zaručit, že kvůli proplácení od státu nebudou případně ukrajinské klienty zvýhodňovat.

V sociálních službách se podle Johnové v posledních letech projevila krize na trhu práce, sociální pracovníky a pečovatele se nedaří sehnat. Pracovníci podle ní kvůli nízkým mzdám raději odcházejí pracovat do supermarketů, kde mají vyšší výdělky. "Dohnaly nás chronické problémy, jako například regulace mezd nebo podfinancování celého sektoru sociálních služeb. To se musí změnit a rychle, jinak ty lidi nenajmeme," poznamenala Johnová.

Kromě uvolnění podmínek pro odměňování ve veřejné sféře by radní uvítala také jednodušší uznávání kvalifikace lidí, kteří z Ukrajiny přicházejí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už avizoval, že tento týden předloží vládě návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. kteří by pečovali o ukrajinské uprchlíky.

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 17:57 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Sdružení přestane ve středu blokovat dezinformační weby

24.05.2022 14:58 Aktualizováno Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény…

Od počátku války dostalo v Česku víza 353.412 uprchlíků

24.05.2022 12:11 Aktualizováno V pondělí Česko udělilo běžencům z Ukrajiny 2097 víz, o 109 více než před týdnem. Od počátku války…

ANO hrozí obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a Agrofert, uvedli…

24.05.2022 12:09 Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů,…

Související:

Nejnovější