Uprchlíky z Ukrajiny by Česká republika měla podle experta vnímat jako příležitost

Uprchlíky z Ukrajiny by Česká republika měla podle partnera poradenské skupiny PKF Apogeo Tomáše Pacovského vnímat jako příležitost, ne coby přítěž. Nemusejí zajistit jen krátkodobou výpomoc při přetrvávajícím nedostatku pracovníků, nabízí se využití jejich potenciálu v delším období. Pacovský to dnes řekl novinářům při společném setkání s Asociací malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Občané Ukrajiny, kteří v tuzemsku podle statistik ministerstva práce o zaměstnávání cizinců tvoří zhruba 30 procent zahraniční pracovní síly, by se mohli do české společnosti podle Pacovského začlenit stejně jako dříve vietnamská komunita. Děti lidí z Vietnamu v ČR vystudovali a stali se vítanou součástí místních firem, uvedl Pacovský.

Podle dat ministerstva vnitra byla v Česku od začátku ruské invaze udělena dočasná ochrana 266 tisícům uprchlíků z Ukrajiny, téměř 153 tisíc z nich se přihlásilo cizinecké policii. Například asistenčním centrem v pražském Kongresovém centru dnes prošlo dalších 818 lidí, celkem v hlavním městě odbavili více než 66 tisíc osob.

Pacovský upozornil, že by lidé z Ukrajiny neměli být stavěni do role nižších profesí. "Jsou to často velmi vzdělaní lidé. Naši společnost mohou obohatit kulturně i z hlediska pracovní síly," řekl. Zaměstnavatelům ale chybí konkrétní statistika o vzdělání či praxi Ukrajinců, kteří do ČR prchají před válkou.

Částečný přehled o nabídce a poptávce pracovních míst lze podle předsedy představenstva AMSP Josefa Jaroše sledovat na novém portálu Jobs4UA.cz, který začal fungovat zhruba před dvěma týdny. Inzerovat na něm pracovní pozici mohou jen klienti agentury CzechInvest a členové partnerských organizací jako jsou Hospodářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace hotelů a restaurací.

Na Jobs4UA.cz je momentálně kolem 500 nabídek práce, často se jedná o kuchaře, číšníky a servírky, pokojské. Poptávaní jsou ale také výrobní inženýři nebo programátoři. Státní agentura CzechInvest nyní na webu dopracovává změny jako kompletní překlady do ukrajinštiny nebo automatické zasílání informací. "Předpokládáme, že v případě plnohodnotného využití se dostaneme na nižší jednotky tisíc pozic, které budou v reálném čase nabízeny. Záležet bude také na rychlosti obsazování ze strany zaměstnavatelů, i v tomto se v posledních dnech situace rychle vyvíjí," uvedl mluvčí agentury David Hořínek.

Jaroš upozornil, že do médií se dostávají téměř výhradně informace o tom, jak Ukrajinci přicházející do ČR chtějí pracovat a první co po vstupu do země řeší, je právě práce. Takový přístup ale podle něj nemají všichni bez výjimky, což je také třeba nahlas říci, uvedl.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dříve odhadl, že do ČR by mohlo přijít 500.000 až 600.000 Ukrajinců, podle AMSP by jich v tuzemsku mohla zůstat třetina. To by mohlo pro český pracovní trh s dlouhodobým nedostatkem zaměstnanců znamenat pomoc. Ukrajinské děti tu podle Jaroše vystudují, vyučí se a nastoupí do práce. Z krátkodobého pohledu bude mít příliv uprchlíků spíše nízký pozitivní dopad na trh práce, poptávány jsou zejména profese, které vykonávají muži. Většinu běženců ale tvoří ženy a děti.

Témata: uprchlíci | Ukrajina

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku

29.09.2023 15:24 Až téměř do čtvrtečního poledne likvidovali hasiči požár u Jetřichovic v Národním parku České…

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Související:

Nejnovější