Úřad práce pracuje na urychlení vyřizování žádostí

Úřad práce se snaží zkrátit dobu vyřízení žádostí a pokračuje v digitalizaci služeb pro klienty. Statistiky ukazují, že se podařilo výrazně snížit dobu vyřízení žádostí hlavně v případě příspěvku na bydlení, a to i na úřadech s největším vytížením. To se týká především Prahy. Stále více klientů už také žádá o dávky on-line. V hlavním městě je například více než 70 % všech žádostí o rodičovský příspěvek podáno elektronicky.

Úřad práce

Klíčové změny, které v rámci Úřadu práce ČR proběhly, jsou důležitým krokem směrem k modernizaci a efektivitě této klíčové instituce. „Jsme rádi, že se nám výrazně daří zkracovat dobu vyřízení žádostí a posouváme se směrem k digitálnímu prostředí. Zlepšení organizační struktury, personálního obsazení a systému odměňování zaměstnanců přispívá k lepšímu fungování celého ÚP, a tedy i poskytování kvalitních služeb klientům,“ uvedl v tiskové zprávě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V uplynulém roce došlo k navýšení počtu žádostí zejména o příspěvek na bydlení. Důvodem byly mimo jiné legislativní změny, díky kterým došlo kromě navýšení vyplácených částek také k rozšíření okruhu příjemců. „Museli jsme přistoupit k řadě kroků, situaci se nám podařilo stabilizovat. Např. na kontaktních pracovištích pro Prahu 4, 9 a 10 byla doba vyřízení žádostí často až 120 dní, dnes se pohybujeme kolem 30 dní. To je během několika málo měsíců obrovský progres, pokud vezmeme v úvahu ten zásadní nárůst agendy. Chci proto také velmi poděkovat všem zaměstnancům ÚP, kteří nám svou intenzivní prací pomohli tento problém řešit,“ zdůraznil ministr Jurečka. Dávky jsou tak nyní v téměř celé republice vypláceny v zákonných termínech, často ještě výrazně dříve.

V posledních měsících došlo k důležitým změnám, které se týkají jak organizační struktury generálního ředitelství ÚP, tak i personálního obsazení klíčových pozic v managementu. Cílem těchto změn bylo zajistit odpovídající odborníky nutné pro fungování takto klíčové organizace. Součást změn je koncept „Jeden Úřad“, který umožňuje efektivní rozložení pracovní zátěže a optimalizaci kapacit jednotlivých pracovišť. Dalším důležitým krokem je zavedení systému odměňování zaměstnanců na základě jejich výkonu. Dojde také k přesunu několika tisíc zaměstnanců do vyšších platových tříd. Hlavní část tohoto procesu proběhne k 1. srpnu 2023, další navážou v průběhu příštího roku.

Důležitou oblastí je také digitalizace. „Chceme do budoucna zdigitalizovat celou agendu státní sociální podpory, a to nejen pro klienta, ale i v oblasti samotné administrace, abychom reálně ušetřili práci našim kolegyním a kolegům na jednotlivých pracovištích,“ řekl pověřený ředitel Úřadu práce Karel Trpkoš. V oblasti digitalizace byl upraven proces pořízení, zpracování a hodnocení žádostí. Pilotně se také začalo se skenováním žádostí a prací s digitálním obrazem na vybraných pobočkách. V Liberci bylo vytvořeno nové pracoviště back office, které vyřizuje žádosti z vytížených poboček.

Témata: Úřad práce

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Langšádlová skončila, TOP 09 má nového kandidáta na ministra

07.05.2024 15:53 TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České…

Ústavní soud se zastal trans lidí. Operace nebude podmínkou změny pohlaví

07.05.2024 10:46 Operace už nebude potřeba k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu je taková podmínka v…

Česká diplomacie odvolala velvyslance Pivoňku z Ruska

05.05.2024 14:15 Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti…

Související:

Nejnovější