Úřady práce dostaly od válečných uprchlíků z Ukrajiny 252.000 žádostí o humanitární dávku. O solidární příspěvek od státu na ubytování běženců požádalo za první dva dny 8653 domácností. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj elektronické podávání žádostí provázejí problémy, jeho úřad na odstranění pracuje.
Humanitární dávka se vyplácí od 21. března. Uprchlíci mohou získat 5000 korun na pokrytí základních potřeb a potřebného vybavení pro začátek života v Česku. Podporu získají za měsíc, ve kterém obdrželi vízum k ochraně. V případě potřeby ji mohou pobírat ještě pět měsíců. Za bezplatné poskytnutí ubytování na aspoň 16 dní v měsíci v kuse mohou lidé dostat od státu solidární příspěvek 3000 korun na osobu, nejvýš 12.000 korun. Žádosti se dají podávat jen elektronicky, a to od pondělka.
"Za poslední dva dny (pondělí a úterý) české domácnosti podaly 8653 žádostí. Máme určité problémy, které registrujeme s průchodností informačního systému. Pracujeme na tom. Děláme ale za poslední tři týdny kroky, které se roky nedařily," uvedl Jurečka. Za potíže se omluvil.
Resort práce sklízí za stav informačních systému dlouhodobě kritiku. Podle Jurečky představuje solidární příspěvek "první plně digitalizovanou podporu". Uprchlíci mohou podávat elektronické žádosti o humanitární dávku. Úřady jich on-line dostaly asi 100.000 z celkem 252.000, řekl ministr. Celkem 154.000 dávek si chtějí běženci nechat poslat na český účet v bance.
Šéf resortu uvedl, že úřady práce běžně měsíčně vyřizují asi 1,3 milionu podpor. Nyní je to zhruba o 300.000 víc. Schválil už navýšení sumy na odměny. "Částky jsou mimo rámec běžných odměn, které v minulosti byly," podotkl Jurečka.
Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 4,4 miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.
Loterie Sportka společnosti Allwyn (dříve Sazka) opět plní velké sny. Pro sázejícího ze Středočeského kraje se rok 2026 zapíše jako životní milník – v nedělním slosování totiž ve druhém sloupci uhodl všech šest čísel druhého tahu a vyhrál Jackpot ve výši 2 247 780 korun. Díky shodě koncového čísla doplňkové hry Šance s vylosovaným číslem však získal ještě bonusovou část a celkový Superjackpot v hodnotě 187 454 975 korun.
Velkým dnem je dnešek pro Spojené království. Britové si totiž připomínají královnu Alžbětu, protože na úterý připadají její nedožité sté narozeniny. Její syn a současný král Karel III. v projevu při této příležitosti připomněl, jaká jeho matka byla.
Z několika důvodů byly poslední měsíce pro Karlose Vémolu náročným a turbulentním obdobím. Jeden z našich nejznámějších zápasníků se potýkal i se zdravotními problémy. Nyní to ale vypadá, že se jich definitivně zbaví.
Je to černé na bílém. Charlotte Gottová dala o víkendu konečně za pravdu spekulacím, které se objevovaly delší čas, a oznámila začátek kariéry sólové zpěvačky. Povede se jí dosáhnout stejných úspěchů, k jakým se dopracoval její otec Karel Gott?
Rok uplyne v úterý od smrti uznávaného odborníka Cyrila Höschla. Češi při té příležitosti budou mít možnost si ho připomenout. Chystá se totiž premiéra dokumentárního portrétu zesnulého psychiatra.
Obchody se naposledy podřídily zákonu o Velikonocích, ale pomalu se blíží doba, kdy se tak opět stane. Během jednoho z květnových svátků bude opět omezena otevírací doba provozoven.
Fanoušci na hudebním festivalu Coachella v kalifornském Indiu zažili v pátek večer mimořádný moment, když se na pódiu po boku hlavní hvězdy večera Sabriny Carpenter nečekaně objevila popová ikona Madonna. Po intenzivních spekulacích, které se v médiích šířily několik dní před akcí, se domněnky potvrdily a sedmašedesátiletá zpěvačka svým vystoupením ovládla atmosféru celého večera.
Raper Kanye West, známý také jako Ye, čelí dalším rušením svých koncertů, které měly proběhnout během letošního léta v Evropě a Velké Británii. Navzdory úspěšným vystoupením v Los Angeles jsou jeho evropské plány v ohrožení kvůli jeho dřívějším antisemitským výrokům a kontroverznímu chování na sociálních sítích. West byl například kritizován za prodej triček s nacistickou symbolikou a veřejné vyjadřování sympatií k Adolfu Hitlerovi.
Herečka Natalie Portman oznámila radostnou novinu, že očekává své třetí dítě. Pro čtyřiačtyřicetiletou hvězdu filmu Thor: Láska jako hrom půjde o první společný přírůstek s jejím partnerem, kterým je Tanguy Destable. Informaci potvrdila exkluzivně pro magazín Harper's Bazaar s tím, že jsou oba z této zprávy nadšení a vděční.
Britská celebrita Katie Price poprvé promluvila o svém v pořadí již sedmém zákazu řízení, který dostala poté, co radar zachytil vůz registrovaný na její jméno při překročení rychlosti. Sedmačtyřicetiletá modelka ve svém podcastu vyjádřila značné rozhořčení nad celou situací a tvrdí, že o rozhodnutí soudu se dozvěděla až z médií. Podle jejích slov za problémem stojí administrativní pochybení asistentky, která měla na starosti její poštu a změnu doručovací adresy po přestěhování do nového domu.
Jednu z nezapomenutelných pohádkových rolí dal Janu Potměšilovi, který nás minulý týden opustil, legendární režisér Zdeněk Troška. Není proto divu, že i filmaře zasáhla smutná zpráva z pátečního dne.
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.