Tři lidé zemřeli a 28 dalších bylo zraněno v důsledku dnešního ruského ostřelování Charkova. Oznámil to oblastní gubernátor Oleh Syněhubov, podle jehož dřívějších informací invazní vojska udeřila na druhé největší ukrajinské město z vícehlavňových raketometů. Úřady obyvatele vyzvaly, aby nevycházeli ven.
Agentura Suspilne s odvoláním na charkovské úřady už dříve informovala, že raketový útok dnes ráno zasáhl šestipodlažní obytnou budovu v Charkově.
Ukrajinské úřady v noci na dnešek informovaly o raketových útocích i na dalších místech země, například v Sumské oblasti nebo na město Družkivka v Doněcké oblasti, které se nachází za frontovou linií. Podle ruskojazyčného webu stanice BBC se v noci na dnešek ozvaly výbuchy rovněž v Mykolajivu na jihu země.
Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj prostřednictvím telegramu informoval, že ruské síly se shromáždily v oblasti vesnice Bilohorivka, asi 50 kilometrů východně od města Slovjansk, a odtud ostřelují okolní sídla a provádějí vzdušné útoky. Ukrajina předpokládá, že právě bitva o Slovjansk bude dalším klíčovým bojem na Donbasu.
Proruští separatisté naopak podle agentury TASS obvinili ukrajinské síly z dělostřeleckého ostřelování obytných částí města Doněck, které se nachází na jimi ovládaném území.
Podobné informace bojujících stran není možné obvykle okamžitě nezávisle ověřit.
Nebývá to úplně zvykem, ale Marek Eben v uplynulých dnech vyrazil do společnosti se svou manželkou Markétou. Známý moderátor si momentálně užívá volnější režim před začátkem dalších pracovních povinností.
Přesně měsíc po posledním rozloučení s Jiřím Krampolem proběhla zádušní mše, kterou uspořádal jeho manažer Miloš Schmiedberger. Ten ignoroval srpnový smuteční obřad. Na tom se ale sešlo o poznání více lidí.
Bezpečnostní informační služba (BIS) se pochlubila nejnovějším úspěchem. Ve spolupráci s kolegy z Rumunska a Maďarska odhalila a rozbila zpravodajskou síť, kterou v Evropě budovalo Bělorusko. Ministerstvo zahraničí v návaznosti rozhodlo o vyhoštění běloruského zpravodajského důstojníka, který v Česku působil pod krytím diplomata.
Český fotbal zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel někdejší trenér Plzně Václav Rys, který Západočechy vedl v 80. letech po postupu Škody do nejvyšší soutěže.
Výjimečný trest hrozí ženě, která je obviněna z vraždy dvou novorozenců v Dobrušce na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Policie v těchto dnech ukončila vyšetřování případu a žalobcům předala obsáhlý spis.
Svět módy zasáhla v minulém týdnu smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřel legendární italský módní návrhář Giorgio Armani. V pondělí se s ním blízcí rozloučili v obci nedaleko Piacenzy na severu Itálie.
Česko s napětím sleduje příběh Laďky Něrgešové, u které lékaři odhalili vážné zdravotní problémy. Moderátorka se kvůli nim stáhla z televizního vysílání, ale v pondělí se na obrazovku vrátila. Návrat to byl velice dojemný.
Policie zahájila v případu pondělní nehody autobusu ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji úkony trestního řízení. Prověřuje se podezření z obecného ohrožení. Autobus převážel studenty, přes 30 lidí utrpělo zranění.
Princ Harry v pondělí dorazil z USA na krátkou návštěvu Velké Británie, která má jasně daný program. Vnuk zesnulé královny Alžběty II. nicméně nezapomněl na výročí jeho skonu, které připadalo právě na včerejší den.
Příjemné je zatím počasí na začátku září, teploty podle předpovědi výrazně nepoklesnou ani v následujících dnech. Ze středy na čtvrtek se však opět očekává trvalejší a plošnější déšť, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jablíčkáři už netrpělivě vyhlížejí oficiální představení nového modelu mobilního telefonu iPhone s pořadovým číslem 17. Září je v tomhle ohledu nabité událostmi. Odstartuje to celé již zítra, kdy se má veřejnost dozvědět novinky o připravovaných produktech společnosti Apple.
Česko má za sebou první týden meteorologického podzimu, kdy počasí nadále připomínalo chvílemi léto. V následujících dnech a týdnech se ale bude postupně ochlazovat. Potvrzuje to i nejnovější měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).