K návrhu poslanců hnutí STAN, kteří chtějí omezit přijímání stranických darů od firem, zaujaly úřady v připomínkovém řízení vesměs neutrální postoj. Mají k němu ale připomínky, které doporučují při dalším projednávání zohlednit. Stojí to v přehledu připomínek na webu vlády. Ministerstvo vnitra vedené předsedou STAN Vítem Rakušanem zaujalo souhlasný postoj.
Starostové chtějí rozšířit okruh firem, od nichž strany a hnutí nesmějí podle zákona přijímat žádné dary. Hnutí v poslední době čelilo několika kauzám, mimo jiné se týkaly právě darů, které dostalo.
Zhruba před půl rokem se objevila kritika hnutí ohledně darů od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Některé dary údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. V té době vedení STAN hovořilo o tom, že připraví novelu zákona, která zpřísní financování stran. Hnutí se také tehdy rozhodlo vrátit všechny dary od firem, které dostalo od loňských sněmovních voleb zhruba do poloviny ledna. Šlo o víc než tři miliony korun. Hnutí Starostů také postihla korupční kauza Dozimetr spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.
Omezení, které hnutí nyní navrhuje, se týká hlavně firem, ve kterých má majetkovou účast stát nebo státní podnik, právnické osoby se sídlem v zahraničí nebo na tuzemské firmy, jejichž skutečným majitelem ale není český občan nebo občan státu EU. "Zjednodušeně lze shrnout, že dary či jiná bezúplatná plnění nebudou moci politické strany a hnutí přijímat od subjektů, které nemají žádnou vazbu (např. sídlo) k České republice, případně Evropské unii," shrnulo obsah návrhu ministerstvo vnitra (MV).
Úřad uvádí, že ačkoli jde o zákon, který je v jeho působnosti, odvíjí se nastavení pravidel politické soutěže do značné míry od uvážení zákonodárce. "Navržená regulace financování politických stran a hnutí ze soukromých zdrojů nepředstavuje zásadní omezení volné soutěže politických stran, a tedy nevybočuje z ústavních mantinelů," uvedlo MV a zaujalo kladné stanovisko.
Ministerstvo spravedlnosti doporučilo vládě zaujmout neutrální postoj. Uvedlo však, že některé okolnosti nově navrhované právní úpravy lze považovat za sporné či případně přinášející nezamýšlené důsledky. Poukazuje například na to, že firmy by nesměly přijmout dar od firmy, která nemá zapsané nebo skutečné sídlo v ČR. Upozorňuje v této souvislosti, že strany by musely prověřovat, zda firma nemá skutečné sídlo v zahraničí.
Neutrální stanovisko zaujalo i ministerstvo financí. Poukazuje však na navrhovaný zákaz přijmout dar od právnické osoby, která nesplnila zákonnou povinnost zveřejnit svoji poslední účetní závěrku v rozsahu stanoveném zákonem o účetnictví. Ministerstvo financí však upozorňuje, že zákon o účetnictví vyžaduje zveřejnit nejen účetní závěrku, ale i výroční zprávu u těch účetních jednotek, které mají povinnost ji sestavovat.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vedené předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou by přivítalo úpravu valorizace příspěvků za hlasy a mandáty. ""Z věcného hlediska považujeme některé části návrhu za příliš limitující, obzvláště pokud jde o přijímání darů ze zahraničí. Dále návrh neobsahuje úpravu valorizací příspěvků za mandáty a hlasy, kterou považujeme za potřebnou a žádoucí," uvedlo MPSV. Ministerstvo zahraničních věcí by přivítalo komplexnější úpravu zákona předloženou jako vládní návrh, který by byl podroben širší diskusi.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.