Ukrajinská protiofenziva u Chersonu údajně nabírá na síle

Ukrajinská protiofenziva u Chersonu na jihu země nabírá na síle. Město Cherson je po poškození mostů v oblasti prakticky odříznuto od ostatních Rusy okupovaných území. Ve své pravidelné analýze situace na bojišti to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajina podle něj použila své nové dělostřelectvo dlouhého dosahu a poškodila nejméně tři mosty přes řeku Dněpr, na které se Rusko spoléhá při zásobování okupovaných oblastí.

"Jeden z nich, tisíc metrů dlouhý Antonivskyj most u města Cherson byl poškozen minulý týden. Ukrajina na něj udeřila znovu (ve středu) 27. července 2022 a je velmi pravděpodobné, že přechod je nyní nepoužitelný," píší Britové.

Ruská 49. armáda, která je umístěna na západním břehu Dněpru, se proto nyní zdá podle nich velmi zranitelná. Podobně je na tom okupované město Cherson, které je prakticky odříznuto od ostatních obsazených území. "Jeho ztráta by vážně podkopala ruské pokusy vykreslit okupaci jako úspěšnou," dodalo britské ministerstvo obrany.

Ukrajinské ozbrojené síly podle Britů s velkou pravděpodobností vytvořily předmostí jižně od řeky Inhulec, která tvoří severní hranici s Ruskem okupovaným Chersonem.

Ukrajinští činitelé mezitím podle serveru The Guardian oznámili, že operace s cílem osvobodit Cherson začala. Učinili tak po posledním ukrajinském úderu na Antonivskyj most, který pro Rusy představuje důležitou zásobovací trasu.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč zároveň potvrdil, že ukrajinskou strategií je izolovat ruské invazní síly na západním břehu Dněpru. "Ukrajinské ozbrojené síly je nejprve nechají bez muničních skladů, pohonných hmot, komunikací a velení a poté vyčistí zbytky sil," uvedl Arestovyč.

Rusové nyní podle něj mají tři možnosti - ustoupit, vzdát se nebo být zničeni. "Okupanti by se měli učit, jak přeplavat Dněpr. Nebo by měli Cherson opustit, dokud ještě můžou. Třetí varování už nemusí přijít," uvedl podle listu The Guardian další ukrajinský prezidentský poradce Mychajlo Podoljak. Arestovyč zároveň tvrdí, že Rusko provádí "masivní přesun" svých sil z východu země na jih.

Moskva dala podle agentury Reuters najevo, že ji snahy ukrajinských ozbrojených sil neznepokojují. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho letadla zaútočila na ukrajinskou pěší brigádu na severu Chersonské oblasti a během posledních 24 hodin zabila více než 130 vojáků.

Okupačními silami dosazený představitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov rovněž odmítl západní a ukrajinské hodnocení situace. "Prohlášení (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského, že Chersonská oblast bude osvobozena za tři až šest týdnů je... lež. Všechny tyto protiofenzivy... vyjdou naprázdno," řekl Stremousov ve středu ruské agentuře RIA Novosti.

Úřady v Rusy kontrolovaném Chersonu ve středu informovaly o uzavření mostu a Stremousov podle BBC řekl, že k udržení spojení přes Dněpr se zbytkem obsazeného území se nyní budou používat trajekty a pontonové mosty.

Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí. Nedávno se začalo hovořit o ukrajinské protiofenzivě v tomto regionu a ukrajinská armáda podle dřívějších informací agentury AFP začala v posledních týdnech získávat zpět pozice v oblasti, k čemuž jí pomáhají dodávky zbraní ze Západu.

Ukrajina v posledních týdnech znovu dobyla několik malých osad na severu oblasti a snaží se zatlačit ruské síly zpět, což je potenciální předehra k tomu, co Kyjev označuje za velkou protiofenzívu s cílem dobýt zpět jih země, uvedl dnes Reuters.

Ukrajinské úřady oznámily ruské raketové údery na severu země

Poblíž Kyjeva se brzy ráno ozvaly výbuchy. Rusko podle ukrajinských činitelů zasáhlo infrastrukturu ve Vyšhorodském okrese v Kyjevské oblasti. Oleksij Hromov z ukrajinského generálního štábu později podle webu Ukrajinska pravda oznámil, že ruské síly útočily na vojenskou základnu v Kyjevské oblasti a způsobily strukturální škody. Server RBK Ukrajina informoval o masivním raketovém útoku na severní oblasti Ukrajiny, včetně Černihivské oblasti.

Ruská armáda podle Hromova z Černého moře ráno odpálila šest řízených střel Kalibr na vojenskou základnu v oblasti obce Ljutiž v Kyjevské oblasti. "Zatím víme, že jedna budova byla zničena a dvě poškozeny," uvedl Hromov a dodal, že jednu raketu ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila.

S ohledem na útok v Černihivské oblasti generální štáb uvedl, že ruští vojáci ráno vypálili ze salvových raketometů z území Běloruska asi 20 raket na pozice ukrajinských ozbrojených sil u ukrajinské obce Hončarivske. "Naši vojáci utrpěli ztráty, čekáme na potvrzení jejich počtu," řekl Hromov.

Šéf správy Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba na sociální síti Telegram ráno napsal, že ruské síly provedly raketový útok na jednu z obcí Vyšhorodského okresu, který se nachází severně od Kyjeva. Podotkl, že zasáhly blíže neupřesněný objekt infrastruktury.

Web Ukrajinska pravda už dříve konstatoval, že dnešní den začal ruskými raketovými útoky na pět ukrajinských oblastí - Kyjevskou, Černihivskou, Doněckou, Charkovskou a Mykolajivskou. Kyjevskou a Černihivskou oblast na severu Ukrajiny přitom Rusko podle agentury AP v posledních týdnech nezasáhlo. Ruské invazní síly se z těchto regionů stáhly před několika měsíci poté, co se jim je nepodařilo dobýt.

Ukrajinské úřady v noci na dnešek informovaly rovněž o explozích z Mykolajivu na jihu země. Podle oblastního gubernátora Vitalije Kima na město dopadly zřejmě tři rakety, starosta Mykolajivu Oleksandr Sjenkevyč informuje o zásahu vzdělávacích institucí a obytných budov.

Ruské síly v noci na dnešek provedly podle Ukrajinské pravdy rovněž raketové útoky na dvě části Charkova, přičemž poškodily průmyslové objekty a soukromé domy. Předběžné zprávy nehovoří o žádných obětech. Ráno ruské vojsko ostřelovalo město Čuhujiv v Charkovské oblasti, odkud jsou informace o poškození obytných domů, píše server.

V Doněcké oblasti ranní raketový úder zasáhl obytný dům v obci Toreck, píše Ukrajinska pravda, podle níž bylo za uplynulý den v tomto východoukrajinském regionu zabito pět lidí.

Ruské ministerstvo obrany dnes podle agentury TASS oznámilo, že jeho síly zničily šest ukrajinských muničních skladů v Doněcké a Mykolajivské oblasti. Ruský stíhací letoun kromě toho podle mluvčího resortu Igora Konašenkova zničil ukrajinské odpalovací zařízení protiletadlového systému S-300 v oblasti Kramatorsku.

Ruskem podporovaní separatisté podle agentury Reuters z Doněcku hlásí, že při ukrajinském ostřelování tam zahynuli v uplynulém dni čtyři civilisté. Povstalci, které podporuje Moskva, ovládají část ukrajinské Doněcké oblasti od roku 2014.

Tvrzení jednotlivých stran konfliktu nelze obvykle bezprostředně ověřit.

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější