Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od loňského července, kdy se nová podpora zavedla, přijaly zhruba 10.600 žádostí o alimenty od státu. Celkem poskytly 59.700 těchto dávek. ČTK a České televizi to řekla náměstkyně ministerstva práce pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).
Podle údajů resortu letos úřady dostávají měsíčně 520 až 750 žádostí. Minulé vedení ministerstva jich očekávalo každý měsíc zhruba 2000. Počítalo s tím, že ročně bude příjemců kolem 24.000.
Úřad práce může dětem neplatičů od loňského července poskytovat nehrazené stanovené výživné či doplácet dlužnou částku, a to nejvýš do 3000 korun měsíčně. Tuto dávku může poskytovat až dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení poskytování podpory pak vymáhání převezme úřad. Podle podkladů k zákonu o náhradním výživném se počítalo s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů.
Většinou o dávku žádají ženy. Muži tvořili 18 procent žadatelů a desetinu žádostí podaly děti, upřesnila Merhautová. Za první rok dostaly úřady 10.576 žádostí. Nejvíc jich bylo hned loni v červenci, a to 2148. Poté počet klesal. V prosinci dorazilo 471 žádostí. Od té doby úřady přijaly měsíčně 520 až 750 žádostí. Letos v červnu k polovině měsíce o dávku požádalo 229 lidí.
Počet vyplacených dávek postupně roste. V posledních měsících se zvedá zhruba o dvě či tři stovky. V červnu úřady poskytly 7212 náhradních výživných. Celkem jich za rok vyplatily 59.701. Průměrná dávka činí 1805 korun.
Minulé vedení ministerstva práce v čele s exministryní Janou Maláčovou (ČSSD) počítalo s 24.000 příjemců. Roční výdaje odhadovalo na 860 milionů korun. Na první půlrok vyčlenilo 445 milionů korun, velkou část nevyužitých peněz pak převádělo do jiných výdajů. Pro letošek má resort v rozpočtu 181 milionů korun. Od ledna do konce května se vyplatilo 57,4 milionu korun.
Výdaje na vyřizování náhradního výživného by tak podle dostupných údajů zatím zřejmě převyšovaly podporu pro děti. Podle podkladů ke schválenému zákonu se totiž mělo minimálně 115,48 milionu korun ročně vydat na úředníky, kteří měli alimenty od státu vyřizovat. V úřadech práce kvůli tomu v minulém volebním období vzniklo 160 nových úřednických míst. Do každé pobočky v republice nastoupili zhruba dva pracovníci. Ti se teď pravděpodobně ale věnují jiné agendě. Nové aplikace pak měly stát 38 milionů korun a jejich roční provoz 12 milionů korun.
Náměstkyně uvedla, že ministerstvo rušení dávky neplánuje. Nechystá nyní ani úpravu zákona a změnu pravidel vyplácení. Nejprve chce zhodnotit výsledky i proces vymáhání.
Výzkumný ústav práce a sociálních věcí provedl na jaře průzkum mezi žadateli a příjemci. Podle zjištění dvě třetiny dotázaných pracovaly, víc než pětina byla na rodičovské či mateřské a osm procent bylo nezaměstnaných. Dvě třetiny lidí pobíraly dávku na jedno dítě, čtvrtina na dvě děti. Stát poskytuje nejčastěji náhradní výživné školákům od sedmi do 15 let.
"Celkem 98 procent dětí, na které se čerpá náhradní výživné, žije po většinu měsíce pouze s jedním rodičem. Tři čtvrtiny dětí se s druhým rodičem vůbec nestýkají," uvedlo ministerstvo.
Víc než 80 procent dotázaných příjemců uvádí, že jim peníze od státu pomáhají s úhradou životních nákladů. Necelá pětina vymáhá výživné po neplatiči u soudu. Víc než čtyři pětiny zvolily exekuci. Pro ni se téměř třetina z nich rozhodla až kvůli náhradnímu výživnému.
Kontroverzní bezhotovostní politika obchodu Diddly Squat Farm Shop, který provozuje Jeremy Clarkson a jeho partnerka Lisa Hogan v Chadlingtonu v hrabství Oxfordshire, vyvolala hořkou kritiku mezi fanoušky. Mnozí z nich si na nové nařízení ostře stěžovali.
Zpěvačka Britney Spears prolomila mlčení ohledně připravované autobiografie svého bývalého manžela Kevina Federlina. Na sociální síti X (dříve Twitter) se ostře ohradila proti jeho tvrzením a učinila šokující prohlášení týkající se jejích synů. Popová hvězda například tvrdí, že jednoho ze svých chlapců viděla za posledních pět let pouhých čtyřicet pět minut.
Buckinghamský palác oznámil, že král Karel III. a královna Camilla uspořádají v prosinci státní návštěvu. Do Spojeného království přijede prezident Německa v doprovodu své manželky, Frau Büdenbender. Návštěva se uskuteční na hradu Windsor a potrvá od středy 3. prosince do pátku 5. prosince.
Princ Andrew se vzdává všech svých titulů a poct, včetně titulu vévoda z Yorku, a to na základě „jednání s králem“. Princ Andrew ve svém prohlášení uvedl, že „pokračující obvinění vůči mé osobě odvádí pozornost od práce Jeho Veličenstva a královské rodiny.“
Do Česka po právě začínajícím víkendu opravdu dorazí slibované oteplení. Navzdory tomu, že se zima blíží každým dnem. Teploty vyšplhají až na 17 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ukrajinská armáda zřejmě rakety Tomahawk od Američanů nezíská. Naznačují to vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa během jednání s Volodymyrem Zelenským, který v pátek opět dorazil do Bílého domu. Zelenskyj přitom konstatoval, že on a Trump už si navzájem porozuměli.
Český fotbal od neděle, kdy reprezentace ostudně prohrála kvalifikační zápas na Faerských ostrovech (1:2), hodně spoléhá na Pavla Nedvěda. Manažer reprezentací, bývalý kapitán národního týmu a partner slovenské zpěvačky Dary Rolins naznačil, kdy chce mít jasno o nástupci odvolaného Ivana Haška.
Jen ti, kteří si s dětmi prošli něčím podobným, se dokážou vcítit do pocitů Lely Vémola. Osud jejího nejmladšího potomka měli v uplynulých dnech v rukou lékaři. I další vyjádření manželky známého zápasníka ale naznačují, že všechno dobře dopadlo.
Policie i v pátek pokračuje v prověřování okolností čtvrteční tragické události ve Smržovce na Jablonecku. Podezřelým v případu střelby je senior, který měl nelegálně drženou zbraň. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.
Českou hudební scénu čeká v příštím roce něco výjimečného. Na svědomí to zase jednou bude mít Marek Ztracený, který se chystá napodobit Michaela Jacksona či Rolling Stones. Plánuje totiž koncert na Letenské pláni v Praze.
Hollywoodem během uplynulého víkendu otřásla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřela slavná herečka Diane Keatonová, která během kariéry získala i Oscara. Rodina zesnulé hvězdy světové kinematografie se nyní rozhodla odhalit příčinu smrti.
Bývalý prezident Miloš Zeman se opět potýká s poměrně vážnými zdravotními problémy. Podle dostupných informací podstoupil operaci v blíže nespecifikované pražské nemocnici. Zeman se v uplynulých týdnech zúčastnil předvolebních akcí hnutí Stačilo.