Úřady pracují na přesnějších přehledech nákladů na zvládání uprchlické vlny

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku., foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 9. června 2022 17:29
Sdílej:

přesněné přehledy nákladů spojených se zvládáním uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské vojenské invazi by měla ministerstva zpracovat do 21. června. Půjde o už vynaložené peníze a o výhled výdajů do budoucna, uvedl na dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru o migrační strategii ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Vládní dokument o strategických prioritách řešení přílivu ukrajinských běženců z poloviny dubna předpokládal celkovou částku 54 miliard korun.

"Máme jasně definované náklady spojené s realizací opatření, které teď procházejí aktualizací, a 21. června budeme mít aktualizovaný přehled nákladů spojených s ukrajinskou migrační krizí za jednotlivé resorty," řekl Rakušan.

Ve strategii z poloviny dubna se uvádí, že vynaložení nejvyšší částky, 18 miliard korun, se předpokládalo pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerstvo školství očekávalo náklady 12 miliard korun a například ministerstvo pro místní rozvoj pět miliard korun.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 368 551 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1008. Cizinecké policii se přihlásilo téměř 289 tisíc osob, dalších 1968 jen za včerejšek. 

Reálně pobývá v zemi podle informací z výboru 280.000 až 300.000 uprchlíků. Ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček zdůraznil, že jejich přesný počet není možné určit.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní chystá podle svých zástupců příspěvky na mzdové náklady zaměstnavatelům, kteří vytvoří nové pracovní pozice v místech, kde jsou volné kapacity ve školách. Program by mohl být podle nich vyhlášen příští týden a měl by napomoci dobrovolnému přesunu části uprchlíků z nejvíce zatížených míst, kterými jsou hlavně Praha a Středočeský kraj.

Práci si v Česku našlo zhruba 70.000 běženců a jejich počet roste podle zástupců ministerstva práce každý den asi o 1500. Lidé s dočasnou ochranou podle nich dávají přednost spíše pracovním dohodám. Pojistné se nyní odvádí ze zhruba 45 procent pracovních vztahů, dříve to byla pětina. Představitelé ministerstva také bez bližších podrobností oznámili, že se připravuje další změna v pětitisícové humanitární dávce. Ukrajinští běženci by měli mít v budoucnu stejnou podporu jako čeští občané.

Stalo se
Domácí
Ilustrační fotografie.

Obchody na Štědrý den. Další z řetězců prozradil, co má v plánu

Necelé dva týdny zbývají do Štědrého dne, takže přípravy domácností na Vánoce nabírají na obrátkách. Lidé se při nich neobejdou bez obchodů, které mohou být otevřené i na Štědrý den. Další z tuzemských řetězců již prozradil svůj plán na 24. prosince. 

České celebrity
Česká televize

Personální změny v ČT. Z Událostí odejde jeden z moderátorů

Ve zpravodajství České televize se opět dějí věci. Z hlavní zpravodajské relace Události odešlo v posledních letech hned několik moderátorů. Podle nejnovějších informací se chystá odchod dalšího. Pokračovat už by neměla Barbora Kroužková. Na Kavčích horách ale zůstane. 

České celebrity
Miloš Zeman

Za Zemanem dorazila dcera. Důvod ale není úplně pozitivní

Členy rodiny bývalého prezidenta Miloše Zemana trápí v posledních týdnech zdraví. Po samotném Zemanovi se v motolské nemocnici objevila i jeho dcera Kateřina, která je jinak dlouhodobě v zahraničí. Co se děje? 

České celebrity
Tatiana Drexler

Tatiana Drexler si odskočila od tance. Život ji opět překvapil

Tatiana Drexler patří bezesporu k nejvýraznějším osobnostem tuzemské taneční scény. A když něco dělá, jde do toho naplno. Jen co dozněla poslední děkovačka velkolepé celorepublikové tour StarDance… když hvězdy tančí, vrhla se rovnou do další výzvy. Tentokrát míří po letech zpět před filmovou kameru. V nové komedii Šviháci se pokouší roztančit Martina Pechláta, jednoho z hlavních představitelů očekávaného snímku od tvůrců kinohitu Nikdy neříkej nikdy.