USA a Británie jsou podle Bidena odhodlány chránit severoirskou mírovou dohodu

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
ČTK 21. září 2022 20:54
Sdílej:

Spojené státy a Británie jsou odhodlány ochránit dohodu, která ukončila konflikt v Severním Irsku a je citlivou otázkou jejich vzájemných vztahů. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký prezident Joe Biden, který se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN poprvé sešel s britskou premiérkou Liz Trussovou.

Biden, který je hrdý na své irské kořeny, dnes na úvod jednání ujistil, že obě země jsou odhodlané ochránit takzvanou Velkopáteční dohodu, která v roce 1998 ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Trussová odvětila, že se "těší" na diskuzi o mírové dohodě a o tom "jak můžeme zajistit její dodržování v budoucnu".

Nedávno jmenovaná britská premiérka však ještě jako ministryně zahraničí předložila návrh zákona, který by změnil takzvaný protokol o Severním Irsku, který je jedním z pilířů brexitové dohody mezi Británií a EU. Upravuje mimo jiné celní kontroly zboží přepravovaného z britské pevniny do Severního Irska, což má umožnit, aby severoirská hranice s Irskou republikou zůstala otevřená.

Trussová navrhla jednostranně zrušit některé části této dohody s odůvodněním, že protokol pro britské podniky představuje příliš velkou zátěž.

Washington v reakci na návrh zákona uvedl, že podobné kroky by "neprospěly" obchodní dohodě mezi USA a Spojeným královstvím. Očekávalo se proto, že Biden vyzve Trussovou, aby od dohody jednostranně neodstupovala, ale pokračovala v jednáních s Bruselem.

Stalo se
Světové celebrity
Angelina Jolie

Desetiletá právní bitva mezi Angelinou Jolie a Bradem Pittem spěje ke konci!

Desetiletá právní bitva mezi herci Angelinou Jolie a Bradem Pittem spěje ke svému definitivnímu konci. Nadcházející osmnácté narozeniny dvojčat Vivienne a Knoxe, které oslaví 12. července, totiž znamenají, že poslední z jejich šesti dětí dosáhnou plnoletosti. Tímto dnem oficiálně zanikne dosavadní dohoda o péči, podle níž měla Jolie děti v primární péči a Pitt disponoval právem na jejich návštěvu.

České celebrity
Charlotte Gottová

Nový počin Charlotte Gottové. Jen nastražit uši už tentokrát nestačí

Začínající sólová kariéra Charlotte Gottové nabírá na obrátkách. Její fanoušci se po první písničce dočkali i videoklipu. Bez obrazových materiálů se ostatně už v dnešní době sociálních sítí nemá nikdo šanci prosadit. 

České celebrity
Věra Jourová

To jste netušili. Věra Jourová považovala známou zpěvačku za druhou maminku

Česko v posledním květnovém týdnu zasáhlo několik smutných zpráv. Jednou takovou bylo úmrtí zpěvačky, šansoniérky a herečky Věry Nerušilové. Bylo jí 91 let. Málo se přitom ví, že měla v rodinu jednu známou političku, která ji dokonce považovala za druhou maminku. 

České celebrity
Petra Svoboda

Pravda o novém vztahu Petry Svoboda. Po boku má slovenského podnikatele

Petra Svoboda se předloni musela vypořádat s událostí, kterou by nikdo nechtěl zažít. Přišla totiž o milovaného manžela. Se ztrátou se dlouho vyrovnávala sama, ale nyní se objevily informace, které naznačují, že v jejím životě figuruje nový muž.