USA a EU se obávají o postavení žen v Afghánistánu

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 18. srpna 2021 19:34
Sdílej:

Evropská unie, Spojené státy, Británie, Kanada a 17 dalších zemí dnes zveřejnily společné prohlášení, v němž vyjadřují obavu o práva afghánských žen a dívek a naléhají na nynější politické vedení Afghánistánu, aby zaručilo ochranu těchto práv.

V Afghánistánu se o víkendu obsazením Kábulu završil nástup radikálního islámského hnutí Tálibán, jež v zemi vládlo naposledy před 20 lety, kdy v podstatě odebralo ženám jejich práva. Vedení povstalců nyní nicméně tvrdí, že podobně přísná opatření znovu nezavede.

"Afghánské ženy a dívky, stejně jako celý afghánský lid, si zaslouží žít důstojně a v bezpečí. Je potřeba předejít diskriminaci či obtěžování v jakékoli podobě. My v mezinárodní komunitě jsme připraveni jim pomoci humanitární pomocí a podporou, abychom zajistili, že jejich hlasy budou vyslyšeny," stojí ve vyjádření.

Signatářské státy dále prohlašují, že budou "pozorně monitorovat jak jakákoliv budoucí vláda zajistí práva a svobody, které se staly nedílnou součástí života žen a dívek v Afghánistánu v posledních 20 letech".

Stalo se
České celebrity
Felix Slováček

Felixi, to není Dáda. Slováček se ve Varech utrhl ze řetězu

Felix Slováček vždy dráždil Dádu Patrasovou tím, jak se ve společnosti má k jiným ženám. Svou manželku provokoval hudebník i z karlovarského filmového festivalu, který si nemohl nechat ujít. Objevila se tam i jedna z jeho múz, ale zdůraznila, že na akci žádný oficiální doprovod nemá. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Příští valorizace důchodů dostává parametry. Jurečka naznačil, o kolik se zvýší

I v lednu 2026 se jako každý rok zvýší průměrný důchod v rámci pravidelné valorizace. Podle aktuálních odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vzroste jeho výše o 656 až 672 korun. Dosáhne tak více než 21 800 korun. Informoval o tom web novinky.cz. 

Světové celebrity
Stellan Skarsgård

Další hvězda v Karlových Varech. Skarsgårda přivítali fanoušci

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Domácí
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Rusové měli plánovat teroristický útok v Česku. Cílem by byla muniční iniciativa

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství.