USA a NATO poskytnou Ukrajině další zbrojní pomoc, v hodnotě nejméně miliardy dolarů

Spojené státy poskytnou Ukrajině další zbrojní pomoc v hodnotě miliardy dolarů, řekl dnes americký prezident Joe Biden svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému v telefonickém rozhovoru. Dodávka zbraní má podle šéfa Bílého domu podpořit ukrajinské síly na Donbase, kam se nyní soustředí ruská agrese. Agentura AP píše, že jde o dosud nejrozsáhlejší balík americké zbrojní pomoci od začátku války.

Joe Biden

"Informoval jsem prezidenta Zelenského, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další miliardu dolarů bezpečnostní pomoci, včetně dalších dělostřeleckých zbraní a zbraní na ochranu pobřeží, stejně jako munici pro dělostřelectvo a pokročilé raketové systémy," uvedl Biden v prohlášení po 41 minut dlouhém telefonátu.

Zároveň oznámil, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další humanitární pomoc v hodnotě 225 milionů dolarů. Peníze budou určeny na zajištění pitné vody, lékařských potřeb, potravin, lékařské péče, přístřeší a peníze pro rodiny na nezbytné věci. Biden uvedl, že Spojené státy "jsou nadále odhodlány podporovat ukrajinský lid, jehož životy tato válka rozvrátila". "Statečnost, odolnost a odhodlání ukrajinského lidu stále inspirují svět," dodal s tím, že USA budou spolu se spojenci podporovat Ukrajince, kteří bojují za svou svobodu.

Pomoc byla oznámena v době, kdy americký ministr obrany Lloyd Austin zorganizoval v Bruselu setkání zástupců více než 45 zemí, na němž se jednalo o podpoře Ukrajiny. Na začátku jednání Austin zdůraznil, že Západ musí zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu a prokázat své odhodlání pomoci ukrajinské armádě v kruté opotřebovací válce s Ruskem.

Nyní oznámená pomoc bude podle Reuters zahrnovat další salvové raketomety MLRS, munici do houfnic M777 a náhradní díly. V balíku by také mohly být protilodní střely Harpoon, zařízení pro bezpečnou komunikaci a noční vidění. Část pomoci bude podle tiskových agentur zřejmě ze zásob Pentagonu, podle AP zhruba třetina, a část z programu bezpečnostní pomoci Ukrajině, který schválil Kongres. Od začátku války na konci února USA přislíbily bezpečnostní pomoc pro Ukrajinu ve výši přibližně 5,6 miliardy dolarů, včetně tohoto posledního balíčku, píše AP.

NATO poskytne Ukrajině další zbraně i dlouhodobou pomoc, řekl Stoltenberg

Země Severoatlantické aliance poskytnou Ukrajině další zbraně včetně těžké techniky, kterou Ukrajinci potřebují k obraně proti pokračující ruské agresi. Před dnešní pracovní večeří ministrů obrany NATO to prohlásil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Podle šéfa Pentagonu Lloyda Austina se během odpoledního jednání kontaktní skupiny zavázala k dodávkám dalších zbraní řada zemí. Například Německo poskytne salvové raketomety a Slovensko vrtulníky. Spojenci jsou podle Stoltenberga také připraveni schválit balík dlouhodobé pomoci Ukrajině na aliančním summitu za dva týdny v Madridu.

"Posílení podpory pro Ukrajinu je pro nás zásadně důležité," řekl Stoltenberg, podle něhož nemůže aliance v době vyčerpávajících bojů o Donbas polevit v zásobování napadené země zbraněmi.

Většina zemí NATO poskytuje Kyjevu vojenské vybavení již od únorového začátku ruské invaze, ukrajinské vedení však požaduje více zbraní. Podle ukrajinského ministerstva obrany dostal zatím Kyjev jen desetinu vojenské techniky, kterou od Západu chtěl. K úspěšnému ukončení války Ukrajině chybí zejména stovky houfnic, tanků, salvových raketometů, obrněných vozidel či dronů. Konkrétní potřeby večer aliančním kolegům přiblíží ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Dnes odpoledne se sešla Spojenými státy vedená kontaktní skupina, která koordinuje dodávky vojenské techniky na Ukrajinu. Vedle nové americké pomoci v hodnotě miliardy dolarů se podle šéfa Pentagonu k dodávkám zavázala řada zemí. Německo dodá tři salvové raketomety a munici, Slovensko "významný počet" bojových vrtulníků, Polsko, Nizozemsko či Kanada dělostřeleckou techniku.

"Tyto zbraně budou klíčové pro ukrajinskou snahu odrazit ruský útok na Donbase," prohlásil Austin po jednání kontaktní skupiny.

Podle Stoltenberga je kromě toho NATO připraveno na nadcházejícím summitu schválit dlouhodobou pomoc spočívající mimo jiné v modernizaci ukrajinského arzenálu. "Umožní přechod od starého vybavení ze sovětské éry na moderní systémy," uvedl šéf aliance, podle něhož chce NATO zvýšit i schopnost spolupráce svých vlastních systémů s těmi ukrajinskými.

Témata: Joe Biden | USA | Ukrajina | NATO

Další kandidaturu Bidena si nepřeje přes 70 procent Američanů

04.07.2022 21:12 Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o…

Na Hadím ostrově opět zavlála ukrajinská vlajka

04.07.2022 20:59 Aktualizováno Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační…

V Chicagu se střílelo během průvodu ke Dni nezávislosti, nejméně 6 mrtvých

04.07.2022 20:32 Aktualizováno Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Aktualizováno Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Na obnovu Ukrajiny musíme být připraveni, už teď lze začít, řekl Fiala

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

Evropský parlament je v podpoře jádra a plynu rozdělený, čeká se těsné…

04.07.2022 18:43 Velmi napínavou podívanou slibuje tento týden hlasování Evropského parlamentu (EP) o zařazení jádra…

Papež odmítl spekulace o rezignaci, chtěl by do Moskvy i Kyjeva

04.07.2022 18:05 Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví…

Čína odmítla tvrzení šéfa NASA, že může plánovat ovládnutí Měsíce

04.07.2022 16:59 Čína dnes odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle…

Putin oznámil ruské vítězství v Luhanské oblasti

04.07.2022 16:10 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské…

Ostřelování škol a nemocnic je úmyslnou strategií Ruska, řekl Zelenskyj

04.07.2022 16:01 Aktualizováno Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je…

Související:

Nejnovější