USA, Británie a Austrálie se dohodly na spolupráci v oblasti hypersonických zbraní

Boris Johnson
Boris Johnson, foto: Facebook Boris Johnson
ČTK 5. dubna 2022 21:31
Sdílej:

Británie, Spojené státy a Austrálie se dnes dohodly na spolupráci v oblasti hypersonických zbraní a schopností elektronického boje. Po jednání lídrů zmíněných zemí to oznámila kancelář britského premiéra Borise Johnsona, píše agentura Reuters. Británie, USA a Austrálie loni v září uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS.

Britský premiér Johnson, americký prezident Joe Biden a australský premiér Scott Morrison v prohlášení uvedli, že jsou spokojeni s pokrokem v programu konvenčně vyzbrojených ponorek s jaderným pohonem pro Austrálii a že budou spolupracovat i v dalších oblastech.

"Dnes jsme se také zavázali zahájit novou třístrannou spolupráci v oblasti hypersoniky a protihypersoniky a schopností elektronického boje," stojí v prohlášení.

Austrálie v důsledku nové obranné aliance AUKUS zrušila kontrakt na nákup konvenčních francouzských ponorek a dala přednost jaderným ponorkám od USA, což poškodilo vztahy mezi Austrálii a Francií v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Spojené státy a Austrálie již mají program hypersonických zbraní nazvaný SCIFiRE a britští představitelé uvedli, že ačkoli se Británie k tomuto programu v tuto chvíli nepřipojí, hodlá s těmito dvěma zeměmi spolupracovat na vývoji a výzkumu v této oblasti.

Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk (Mach 5) a podle vojenských expertů proti nim v současné době neexistuje účinná obrana. Tyto zbraně vyvíjí v posledních letech USA, Rusko, Čína i některé další země.

"Ve světle nevyprovokované, neoprávněné a nezákonné invaze Ruska na Ukrajinu jsme zopakovali svůj neochvějný závazek vůči mezinárodnímu systému, který respektuje lidská práva, právní stát a mírové řešení sporů bez nátlaku," uvedli lídři zemí AUKUS v prohlášení a zároveň poznamenali, že hodlají hájit "svobodný a otevřený" prostor Indického a Tichého oceánu.

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley v říjnu potvrdil, že Čína provedla test hypersonického zbraňového systému v rámci své snahy docílit pokroku v oblasti vesmírných a vojenských technologií. Čínský test Milley tehdy označil za velmi znepokojující. Rusko podle vrchního amerického velitele v Evropě použilo hypersonické střely na Ukrajině několikrát.

Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Katie Price a Lee Andrews se zřejmě rozešli!

Britská televizní osobnost Katie Price opět plní stránky společenských rubrik kvůli spekulacím o možném rozpadu jejího v pořadí čtvrtého manželství. Zprávy o krizi se podle webu Mirror objevily sedm měsíců poté, co vstoupila do svazku s třiačtyřicetiletým Lee Andrewsem. Hovořit o stavu partnerství odmítl i tiskový mluvčí osmačtyřicetileté známé tváře, který na přímý dotaz novinářů reagoval pouze stručným vyjádřením bez komentáře.

Světové celebrity
Rod Stewart

Rod Stewart ruší další koncerty. Prodělal operaci!

Britský zpěvák Sir Rod Stewart podstoupil zákrok na srdci, kvůli kterému byl nucen zrušit nadcházející koncerty v rámci svého aktuálního turné. Jednaosmdesátiletá hudební legenda se fanouškům omluvila prostřednictvím oficiálního prohlášení na svém profilu na sociálních sítích. Hudebník absolvoval rutinní zavedení koronárního stentů, což potvrdili také jeho zástupci.

Světové celebrity
Brad Pitt

Brad Pitt po sedmi letech opět pije. Co si o tom myslí Angelina Jolie?

Hollywoodský herec Brad Pitt po sedmi letech abstinence přiznal, že se vrátil k pití alkoholu. Dvaašedesátiletý držitel Oscara ve svém nedávném rozhovoru pro časopis Esquire uvedl, že se k alkoholu vrátil v mnohem střídmější míře. Sám přiznal, že si nyní dopřeje pouze několik sklenic vína a vyhýbá se nadměrné konzumaci, neboť si uvědomil své limity i hodnotu klidných ranních hodin.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Deštivé počasí? Meteorologové mírní očekávání ohledně příštího týdne

Jako na smilování se v Česku čeká na deštivé počasí, které by podle předpovědi mohlo dorazit po tomto tropickém víkendu. Meteorologové ale mírní očekávání. O trvalý déšť nepůjde, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).