Spojené státy chtějí dodat Tchaj-wanu zbraně a vojenské služby v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun). Oznámilo to americké ministerstvo obrany, které dostalo kladné stanovisko od ministerstva zahraničí. Podle americké diplomacie mají dodávky Tchaj-wanu zaručit "dostatečnou schopnost sebeobrany", uvedla v pátek agentura AP. Čína pohrozila Spojeným státům "protiopatřením", pokud transakci uskuteční.
Největší položkou v balíčku jsou logistické služby pro radarový systém ostrova, který je pro tchajwanskou obranu zásadní. Americké ministerstvo obrany chce Tchaj-wanu dodat také 60 raket proti námořním cílům Harpoon a 100 raket vzduch-vzduch Sidewinder.
Podle ministerstva zahraničí jsou však dodávky důležité pro udržení "dostatečné schopnosti sebeobrany" ostrova. Podle diplomacie prodej není v rozporu s americkou zahraniční politikou. Washington sice uznává Peking a s Tchaj-wanem nemá oficiální vztahy, současně se ale podílí na udržení obranyschopnosti ostrova, který pevninská Čína považuje za odpadlickou provincii. Agentura Reuters uvedla, že dodávka zbraní má udržet, ale nikoliv posílit, vojenské schopnosti tchajwanské armády. Pentagon uvedl, že nové dodávky nezmění vojenské poměry sil v oblasti.
Čína Washington vyzvala, aby prodej neuskutečnil. V opačném případě Peking zavede "legitimní a nezbytná protiopatření", uvedlo čínské velvyslanectví v Pekingu.
O transakci bude ještě jednat Kongres. Podle agentur se však víceméně jedná o formalitu, jelikož Tchaj-wan má podporu jak demokratů tak republikánů.
V srpnu Tchaj-wan navštívila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a další významní američtí politici. Na to Peking reagoval rozsáhlým vojenským cvičením u Tchaj-wanu. V posledních týdnech ostrov zaznamenal stovky narušení své vzdušné obranné zóny ze strany čínských letadel a ve čtvrtek tchajwanské úřady oznámily, že armáda sestřelila neidentifikovaný dron, který vstoupil do tchajwanského vzdušného prostoru.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.