USA chtějí nenásilné řešení v Kazachstánu, Rusko vyzvalo k nevměšování

Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropské unie v souvislosti s narůstajícími nepokoji v Kazachstánu vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí. Moskva uvedla, že Kazachstán si své problémy vyřeší sám a že je důležité, aby se do jeho vnitřních záležitostí nikdo nevměšoval.

Bílý dům, ilustrační foto

"Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že je důležité, aby do vnitřního konfliktu nezasahoval nikdo zvenčí.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že situaci na jižní hranici monitoruje a počítá s tím, že se co nejdříve znormalizuje. "Jsme pro mírové řešení všech problémů v rámci ústavního a právního pořádku a dialogem, spíše než pouličními protesty a porušováním práv," uvedlo ministerstvo.

Také Spojené státy podporují mírové řešení nepokojů v Kazachstánu. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že USA vyzývají demonstranty, aby své požadavky vyjadřovali pokojným způsobem, a kazašskou vládu vybízejí ke zdrženlivým reakcím. Psaiková rovněž označila za "bláznivá" tvrzení, že USA nesou za nepokoje v Kazachstánu jakoukoli zodpovědnost. "Absolutně to není pravda," řekla ke blíže nespecifikovaným obviněním. "Je to součást ruské dezinformační strategie, kterou jsme zaznamenali v předchozích letech mnohokrát," dodala.

"Evropská unie uznává právo na pokojné demonstrace a očekává, že budou nenásilné," uvedla v prohlášení mluvčí úřadu vysokého zmocněnce EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Unie podle ní zároveň vyzývá kazašské úřady, aby respektovaly právo na pokojné demonstrace i na svobodu tisku a přístup k informacím a aby nepoužívaly nepřiměřenou sílu.

Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric řekl, že jeho šéf situaci v Kazachstánu sleduje s obavami a vyzývá všechny zúčastněné, aby se zdrželi násilností a přešli k dialogu.

Kazachstán je významným producentem ropy a členem ropné skupiny OPEC+. Obavy, že nepokoje v zemi naruší dodávky, podle listu Financial Times přispěly k dnešnímu růstu cen ropy. Kazachstán je rovněž klíčovým dodavatelem uranu pro jaderné elektrárny, loni se na globální produkci uranu podílel více než 40 procenty. Patří také mezi významné dodavatele zinku a mědi, upozorňuje Financial Times.

Témata: Bílý dům | USA | kazachstán | Rusko | OSN

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama