USA chtějí oficiálně ukončit pandemii na summitu v květnu

Spojené státy budou 12. května spolupořádat světový summit o ukončení pandemie covidu-19 a o strategiích pro budoucí hrozby pro lidské zdraví. Oznámil to dnes Bílý dům.

Ilustrační fotografie.

Virtuální jednání budou pořádat Spojené státy, Německo, Indonésie, Senegal a Belize. Německo teď předsedá skupině nejvyspělejších zemí G7, zatímco Indonésie je předsednickou zemí skupiny největších ekonomik G20.

"Summit zvýší naše společné snahy ukončit akutní fázi epidemie covidu-19 a připravit se na budoucí hrozby pro lidské zdraví," uvedly zmíněné země v prohlášení, které zveřejnil Washington.

Půjde zatím o druhý globální summit o pandemii covidu-19, která si podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od svého začátku v prosinci 2019 vyžádala v celém světě životy více než šesti milionů lidí a tvrdě dopadla na světovou ekonomiku. Předchozí podobné celosvětové jednání zorganizoval v září 2021 americký prezident Joe Biden, který během něj vyzýval k rozsáhlejší vakcinaci ve světě.

Úmrtnost na koronavirus sice ve světě podle agentury AFP výrazně klesla, kvůli jeho šíření ale nadále platí nejrůznější omezení v řadě zemí včetně Číny. Tam jsou v izolaci miliony lidí a kde pokračuje přísný lockdown v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji.

Ve čtvrtek podle AFP představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) navíc varovali, že onemocnění covid-19 může ještě způsobit velké epidemie. "Jsme stále uprostřed pandemie," upozornila epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová.

CDC zmírnilo varování před cestami do Česka a dalších zemí

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zmírnilo varování před cestami do České republiky a dalších zhruba 90 zemí světa kvůli pandemii covidu-19. Všechny tyto země CDC přesunulo do třetího stupně, což znamená, že před cestami varuje pouze ty Američany, kteří nemají očkování proti covidu-19. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Po změně výstrahy není v nejvyšším stupni varovaní už žádná země. Do třetí kategorie se přesunuly také například Británie, Francie, Austrálie, Polsko, Rakousko nebo Itálie.

Ve čtvrté kategorii rizika, které varovalo před všemi cestami do země, byla Česká republika od poloviny listopadu. Česko nedávno zrušilo všechna cestovní opatření, jež zavedlo v souvislosti s pandemií covidu-19. Američané i další zahraniční návštěvníci tak mohou přijet na české území, aniž by museli vyplnit příjezdový formulář nebo se prokazovat certifikátem o očkování či negativním testem.

K podobnému kroku se podle svého vyjádření chystá rovněž americké ministerstvo zahraničí. To stále eviduje ve čtvrté, nejvyšší kategorii zhruba 120 zemí světa. Zůstat by v ní mělo jen deset procent evidovaných zemí. Varování ministerstva ale bere v potaz nejen epidemii covidu-19, ale i další rizika.

Na změnu hodnocení apelovaly americké letecké společnosti a další firmy v cestovním ruchu. Podle nich hodnocení v nejvyšší kategorii rizika odrazovalo Američany od cestování a v současné epidemiologické situaci už nebylo nutné.

Soud na Floridě dnes zrušil vládní opatření, které zavedlo povinnost nosit na palubě letadel či jiných prostředků hromadné dopravy roušky. CDC, které opatření vydalo poprvé v roce 2021, podle soudkyně překročilo své kompetence a zavedené opatření dostatečně nevysvětlilo. Podle agentury Reuters není jasné, kdy rozsudek začne platit.

Rozhodnutí soudu vítá guvernér státu Florida Ron DeSantis. Jeho republikáni přitom proti povinnosti nosit roušky i v letadlech dlouho brojili. Americké ministerstvo spravedlnosti rozsudek nekomentovalo, není tedy jasné, zda se proti němu odvolá.

Proti povinnosti mít zakrytý nos a ústa se postavily i letecké společnosti. Podle nich systémy oběhu a čištění vzduchu na palubách letadel jsou natolik výkonné, že přenos nákazy mezi cestujícími je nepravděpodobný. V uplynulých měsících navíc letecké společnosti musely řešit řadu incidentů s cestujícími, kteří nařízení nemínili dodržovat.

Chorvatský prezident je proti přijetí Finska a Švédska do NATO

19.05.2022 08:04 Chorvatský prezident Zoran Milanović požádá chorvatského zástupce v NATO, aby hlasoval proti…

KLDR registruje dalších přes 260.000 lidí s příznaky covidu-19

19.05.2022 07:54 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 262.270 lidech, kteří mají příznaky covidu-19,…

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

Související:

Nejnovější