USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za miliardu dolarů

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši jedné miliardy dolarů (24 miliard Kč). Její součástí bude zatím největší dodávka raket, munice a dalších zbraní pro ukrajinské síly ze zásob ministerstva obrany, informuje agentura AP.

Bílý dům, ilustrační foto

Americký příslib další vojenské pomoci Kyjevu přichází v době, kdy Rusko podle varování analytiků přesouvá vojáky a vojenskou techniku směrem k jižním ukrajinským přístavním městům, aby odvrátilo ukrajinskou protiofenzivu.

Americká pomoc zahrnuje další rakety pro raketomety HIMARS, tisíce dělostřeleckých granátů, minometné systémy, protitankové střely Javelin a další munici a vybavení. Vojenští velitelé a další američtí představitelé tvrdí, že raketomety HIMARS a dělostřelecké systémy mají zásadní význam v pokračujícím boji Ukrajiny, která se snaží zabránit Rusku v obsazení dalších území.

"V každé fázi tohoto konfliktu jsme se soustředili na to, abychom Ukrajincům dodali to, co potřebují, v závislosti na vývoji podmínek na bojišti," uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

S nejnovějším oznámením činí celková hodnota americké bezpečnostní pomoci Ukrajině od zahájení ruské invaze na konci února devět miliard dolarů.

Nynější balík pomoci umožní rychlejší dodání zbraňových systémů a dalšího vybavení Ukrajině, jelikož půjde o dodávku ze zásob ministerstva obrany.

V posledních čtyřech měsících války se Rusko soustředilo na dobytí Donbasu na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté již osm let kontrolují část území jako samozvané republiky. Ruské síly v regionu postupují a zároveň podnikají raketové útoky, aby omezily pohyb ukrajinských bojovníků v jiných oblastech.

Spojené státy poskytnou ukrajinské vládě 4,5 miliardy dolarů

Spojené státy poskytnou ukrajinské vládě 4,5 miliardy dolarů (108,2 miliardy Kč), čímž celková podpora Washingtonu od únorové ruské invaze dosáhne 8,5 miliardy dolarů. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID). Finanční prostředky budou pod koordinací amerického ministerstva financí ukrajinské vládě poskytnuty prostřednictvím Světové banky v etapách. V srpnu Kyjev dostane tři miliardy dolarů. Podle Světové banky tyto prostředky Ukrajině pomohou pokrýt sociální platby, výdaje ve zdravotnictví a penze.

Podpora navazuje na předchozí převody ve výši 1,7 miliardy dolarů v červenci a 1,3 miliardy dolarů v červnu, uvedla USAID. Washington rovněž poskytl vojenskou podporu za několik miliard dolarů a dnes oznámil, že Kyjevu poskytne další zbraně za jednu miliardu dolarů. Americké finance mají pomoci ukrajinské vládě udržet základní funkce státu, včetně sociální a finanční pomoci pro rostoucí počet chudých obyvatel, děti se zdravotním postižením a miliony vnitřně vysídlených osob.

Ukrajina kvůli válce čelí v letošním roce poklesu ekonomiky o 35 až 45 procent. Její měsíční fiskální deficit činí pět miliard dolarů, což představuje zhruba 2,5 procenta předválečného hrubého domácího produktu (HDP) země. Ta je závislá na zahraničním financování od západních spojenců.

Světová banka odhaduje, že do konce roku 2023 bude v důsledku války a velkého počtu vysídlených osob žít v chudobě 55 procent Ukrajinců, zatímco před začátkem války to bylo 2,5 procenta.

Agentura USAID uvedla, že podpora ukrajinského rozpočtu ze strany USA umožnila ukrajinské vládě udržet plyn a elektřinu v nemocnicích, školách i v další kritické infrastruktuře a dodávat občanům humanitární zásoby. Z těchto prostředků se také platilo zdravotníkům, učitelům a dalším státním zaměstnancům.

Světová banka zavedla ochranná opatření a nezávislé kontrolní orgány financované agenturou USAID, které jsou začleněny do ukrajinské vlády. Chce se tak ujistit, že finanční prostředky směřují tam, kam mají.

"S ohledem na nevyprovokovanou a neoprávněnou válku zahájenou Ruskem jsou Spojené státy nadále odhodlány podporovat Ukrajinu a její obyvatele," uvedla USAID v prohlášení.

Témata: USA | Ukrajina | Bílý dům

Bavorsko kvůli migraci zintenzivní namátkové kontroly na hranicích s Českem

06.10.2022 16:39 Bavorsko kvůli rostoucí migraci od pátku zintenzivní namátkové kontroly na bavorských hranicích s…

Kreml zpochybnil, že z Ruska uteklo po vyhlášení mobilizace až 700.000 lidí

06.10.2022 15:53 Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes zpochybnil zprávu ruské verze časopisu Forbes, podle…

V Thajsku se střílelo v zařízení péče o děti, nejméně 38 lidí zemřelo

06.10.2022 15:48 Aktualizováno Nejméně 38 lidí dnes zahynulo a další utrpěli zranění při útoku, který začal střelbou v zařízení…

Švédské vyšetřování na plynovodech Nord Stream podpořilo podezření na…

06.10.2022 15:27 Vyšetřování škod v místech úniku plynu na plynovodech Nord Stream 1 a 2 posílilo podezření ze…

O jednání Evropského politického společenství informují německá média jako…

06.10.2022 15:14 O prvním jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, které se…

Rusko se podle svých slov dál drží zásady nepřípustnosti jaderné války

06.10.2022 14:53 Rusko se dál drží zásady, že jaderná válka je nepřípustná, ale Západ se snaží rozdmýchat debatu o…

Začínat ráno šálkem kávy se čím dál více prodražuje

06.10.2022 14:24 Začínat ráno šálkem kávy se čím dál více prodražuje. V srpnu káva v zemích EU meziročně zdražila o…

Sdílíme kontinent, výzvy i snahu o mír, řekl v Praze Michel

06.10.2022 13:16 Země, které se dnes scházejí v Praze, sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy, uvedl dnes předseda…

Rusko nemůže být vyloučeno z vyšetřování poškození Nord Streamu, tvrdí…

06.10.2022 13:08 Rusko nemůže být vyloučeno z mezinárodního vyšetřování nedávných poškození plynovodních potrubí…

Neúčast Ruska a Běloruska v Praze je signálem o jejich izolaci, uvedl De…

06.10.2022 12:44 Neúčast Ruska a Běloruska na dnešním pražském jednání Evropského politického společenství (EPC)…

Související:

Nejnovější