USA dokázaly přimět dalších 20 procent k lidí očkování

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 14. října 2021 10:18
Sdílej:

Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně vyžadovat některé firmy, nemocnice, vlády jednotlivých států nebo místní úřady, řekl dnes hlavní koordinátor boje s pandemií Bílého domu Jeff Zients. Přes 77 procent Američanů, pro něž jsou očkovací látky schválené, již podle něj dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

Prezident USA Joe Biden je zastáncem povinného naočkování, v čemž však naráží na odpor některých republikánských guvernérů, kteří takzvané covidové pasy ve svých státech naopak zakazují.

Biden v září vyhlásil povinné očkování pro většinu federálních zaměstnanců a pracovníků ve zdravotnictví, k čemuž se připojily některé státy a velcí zaměstnavatelé.

"Od konce července, kdy prezident poprvé oznámil povinné očkování a vyzval organizace, aby jej následovaly, se počet Američanů s nárokem na očkování, kteří injekci ještě nedostali, snížil asi o třetinu, z 97 milionů na 66 milionů jedinců," řekl dnes Zients.

Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walenská prohlásila, že sedmidenní průměr nových nákaz klesl oproti minulému týdnu o 12 procent a počet úmrtí o pět procent.

Oba činitelé nicméně tvrdí, že i vzhledem k současnému ústupu vlny pandemie způsobené variantou delta je nutné být před nákazou nadále na pozoru. "Většina míst v zemi se stále potýká z výraznou až vysokou úrovní komunitního přenosu," řekla Walenská a varovala před možnou novou vlnou nákazy v zimních měsících.

Biden minulý týden vyzval podniky v celých USA, aby svým zaměstnancům nařídily povinné očkování. Jeho kroky se nicméně setkávají se stále větším odporem republikánských států.

Guvernér Texasu Greg Abbott ve státu v pondělí zakázal komukoliv vyžadovat po tamních občanech očkování, a to včetně soukromých podniků. Vláda na Floridě pak například udělila pokutu přes 3,5 milionu dolarů (76,6 milionu korun) jednomu ze svých okresů, který přikázal svým zaměstnancům povinnost vakcinace a 14 z nich připravil o místo, když neuposlechli.

Podle zářijového průzkumu společnosti Gallup souhlasí asi šest z deseti Američanů s tím, aby bylo očkování povinné pro federální zaměstnance, pracovníky v nemocnicích a zaměstnance velkých firem. Podpora takových opatření se však značně liší podle politických preferencí. Zatímco mezi demokraty s nimi souhlasí asi 90 procent lidí, u republikánů je podporuje jen kolem 20 procent dotazovaných.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Britové řeší zásadní otázku: Pojede král Karel III. po střelbě za Trumpem?

Pokus o atentát na Donalda Trumpa, ke kterému došlo během sobotního večera v hotelu Washington Hilton, vyvolal otázky ohledně nadcházející státní návštěvy britského krále Karla III. v USA. Prezident Trump byl během slavnostní večeře Asociace korespondentů Bílého domu po vypuknutí chaosu okamžitě evakuován agenty Tajné služby. Při incidentu byl postřelen jeden policista, kterého před vážnějším zraněním zachránila neprůstřelná vesta, a byl převezen do nemocnice.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan zveřejnila na sociálních sítích záhadnou zprávu!

Meghan Markle sdílela na svém instagramovém příběhu příspěvek, který působí jako narážka na náročné období jejího života. Čtyřiačtyřicetiletá vévodkyně, která se v roce 2020 stáhla z oficiálních povinností v královské rodině a následně se s princem Harrym a jejich synem Archiem přestěhovala do Kalifornie, se na sociálních sítích obvykle omezuje na osobní fotografie nebo propagaci své značky As Ever. Tentokrát však zvolila netradiční sdílení memu týkajícího se astrologických znamení.

Světové celebrity
Nicole Kidman

Nicole Kidman prozradila, co musí její dcery dělat každý den!

Nicole Kidman se nedávno podělila o detaily ze svého soukromí a odhalila specifické pravidlo, které doma dodržuje se svými dvěma dospívajícími dcerami. Během diskuse v rámci série HISTORYTalks ve Filadelfii herečka přiznala, že po svých dcerách vyžaduje jednu věc každý den.

Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Královský životopisec se velmi tvrdě ohradil proti Harrymu a Meghan

Královský životopisec Tom Bower se ostře ohradil proti princi Harrymu a Meghan Markleové poté, co jeho novou knihu o britské královské rodině označili za „zvrácenou“. Autor knihy s názvem „Betrayal: Power, Deceit And The Fight For The Future Of The Royal Family“ v podcastu The Daily Expresso zpochybnil schopnost vévodů ze Sussexu přijímat jakoukoli kritiku.