USA hlásí kolem 2500 úmrtí denně, hospitalizovaných s covidem už ale ubývá

Spojené státy v návaznosti na prudký rozmach koronavirové varianty omikron registrují nejvyšší počty úmrtí spojené s covidem-19 za poslední skoro rok. Podle databáze deníku The New York Times (NYT) se průměrné přírůstky od začátku roku zhruba zdvojnásobily a přesáhly 2500 případů úmrtí na den. Počty nových nákaz a hospitalizací s koronavirem v zemi zůstávají velmi vysoké, ale klesají.

Ilustrační fotografie.

Varianta omikron, která v USA prakticky zcela vytlačila všechny ostatní, podle vědců nevede tak často k vážné nemoci jako dříve dominantní delta. Bezprecedentní exploze nákazy z přelomu roku ale v USA vyhnala bilanci hospitalizací na rekordní hodnoty a tento vývoj se nyní promítá do denních počtů úmrtí. Podle NYT po čtvrtku sedmidenní průměr stoupl na 2530 úmrtí na den, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského února. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je ukazatel o stovku nižší.

"Dnes (ve čtvrtek) bylo nahlášeno více než 3000 amerických covidových úmrtí, sedmidenní průměr nad 2500 a pokračující ostrý nárůst naznačuje, že tento vrchol možná překoná maximum z doby před vakcínami. Něco nepředstavitelného," napsal ve čtvrtek na twitteru profesor molekulární medicíny a ředitel Scrippsova výzkumného ústavu v San Diegu Eric Topol.

Více úmrtí než v posledních dnech registrovaly USA pouze při předchozí zimní vlně epidemie, kdy byla vakcinační kampaň proti covidu-19 na samém počátku. Od té doby se nechaly naočkovat alespoň jednou dávkou tři čtvrtiny americké populace, což ovšem znamená, že vakcínu nedostaly desítky milionů obyvatel USA. Tito lidé čelí několikanásobně vyššímu riziku úmrtí po nákaze koronavirem, podle nejčerstvějších dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) možná až dvacetinásobnému.

Nárůst počtů smrtelných případů covidu-19 by nicméně mohl brzy skončit, neboť počet lidí s koronavirem v amerických nemocnicích pomalu klesá poté, co se vyšplhal až ke 160.000. Nyní je jich podle ministerstva zdravotnictví asi 145.000, přičemž počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče po více než dvou týdnech klesl pod 25.000.

"Vypadá to dobře," konstatoval o víkendu hlavní protiepidemický expert federální vlády Anthony Fauci. Sedmidenní průměr v zachycených nákazách klesl od poloviny ledna ze zhruba 800.000 infekcí na den pod hranici 600.000 denních případů.

"Za poklesu případů v některých částech země začali mnozí doufat, že tato vlna byla poslední velkou bitvou s virem," komentoval vývoj list NYT ve čtvrtečním článku. Zmiňované naděje vyplývají z představy, že zvýšený podíl lidí s imunitou nabytou skrze vakcinaci či nákazu zabrání dalšímu výraznějšímu šíření koronaviru. Více než desítka epidemiologů, imunologů a evolučních biologů ovšem v rozhovorech s deníkem nastiňovala komplikovanější a o něco nepříznivější vývoj.

Mnozí uvedli, že "kolektivní imunita" je už dnes nedosažitelná a úplné vymýcení viru SARS-CoV-2 nepravděpodobné. Spíše se covid-19 stane trvalou součástí života Američanů, podobně jako chřipka. Kromě toho mohou situaci zkomplikovat nové varianty viru, které se podle řady expertů budou dál objevovat v důsledku malé proočkovanosti v chudých částech světa.

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby přestal urážet Poláky

24.09.2023 21:23 Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se…

Ukrajinské jednotky postupují do Záporožské oblasti, útočí na…

24.09.2023 19:50 Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou…

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

23.09.2023 14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě…

USA žádají od Polska vysvětlení sporu o dodávky zbraní na Ukrajinu

23.09.2023 12:02 Spojené státy požádaly Polsko, aby objasnilo slova svého premiéra Mateusze Morawieckého, který…

Erdoganovi vadí barevný výzdoba OSN, připomíná duhu

23.09.2023 10:25 Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli…

Související:

Nejnovější