Pentagon v neděli zdůraznil, že Spojené státy americké jsou připraveny podpořit obranu Izraele, který v noci na dnešek čelil odvetnému útoku z Libanonu. Podle tamního militantního hnutí Hizballáh šlo o první fázi odplaty, která je již u konce.
"Nadále pozorně sledujeme situaci a jasně jsme řekli, že USA jsou připraveny podpořit obranu Izraele," uvedl mluvčí Pentagonu. Web Jerusalem Post informoval, že americký ministr obrany Lloyd Austin si v předvečer nočního útoku, tedy v sobotu, telefonoval s izraelským protějškem Joavem Gallantem.
Ministři vedli diskuzi o izraelské obraně proti případným útokům ze strany Hizballáhu, přičemž Austin si zavázal k americké pomoci Izraeli v případě útoku Íránu a jeho spojenců.
Hizballáh zahájil v noci ze soboty na neděli odplatu za smrt vysoce postaveného velitele Fuáda Šukra. Izraelská armáda tvrdí, že stihla podniknout preventivní letecké údery v Libanonu, kde zaznamenala přípravy na odvetný útok. Informoval o tom web Times of Israel.
Izraelské bojové letouny podle armádního mluvčího Daniela Hagariho vzlétly do akce kvůli bezprostřední hrozbě pro izraelské občany. Mluvčí zdůraznil, že Izrael jedná v sebeobraně. Ráno místního času se sešel izraelský bezpečností kabinet, zasedání vlády v klasickém formátu není v plánu.
Izrael nicméně vyhlásil stav nouze. Pokud je platný, mají úřady větší pravomoci nad civilním obyvatelstvem za účelem zajištění jeho bezpečnosti. Nouzový stav platí 48 hodin a může být prodloužen.
Hizballáh se k útoku přihlásil, přičemž později oznámil ukončení první fáze odvety. Libanonské militantní hnutí tvrdí, že odpálilo více než 320 raket a zasáhlo 11 izraelských základen. Při úderu použilo také drony.
Podle Times of Israel přistála jedna z raket v obci Manot na severu Izraele, kde zasáhla drůbežárnu, která začala hořet. V severoizraelských obcích se brzy ráno rozezněly sirény. Izraelská záchranná služba informovala, že je ve stavu nejvyšší pohotovosti.
Libanonská média uvedla, že na jihu země proběhlo zhruba 40 izraelských úderů. Armádní mluvčí Hagari vyzval obyvatele obcí, v nichž působí Hizballáh, aby se v zájmu vlastního bezpečí evakuovali jinam.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.
Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala.
I poslední den meteorologického jara přinese bouřky. Podle meteorologů mohou být ty nedělní silnější než sobotní. Problémy má opět dělat zejména vítr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.
České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.
Očekávání meteorologů se mají naplnit. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před silnými bouřkami, které hrozí dnes a také zítra. Pro víkendové dny zůstává v platnosti i výstraha před požáry.
Bez české účasti vstupuje letošní mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku do závěrečného víkendu. Dnes se nejprve rozhodne o finalistech a účastnících zápasu o bronz. Postup do utkání o zlato se očekává od domácí reprezentace.
Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců.