Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron zpřísní podmínky pro vstup do USA. S odkazem na svoje vládní zdroje o tom informoval list The Washington Post (WP).
Podle něj se uvažuje především o zavedení povinnosti prokázat se před odletem negativním PCR testem, který nebude smět být starší než 24 hodin. Na stole je rovněž zavedení povinnosti opětovného otestování několik dní po příletu do země, hovoří se i o požadavku sedmidenní izolace.
Biden se ve čtvrtek chystá oznámit svou zimní strategii pro boj s pandemií, situaci přitom komplikuje výskyt nové varianty viru. Ta je podle předběžných zjištění zřejmě vysoce nakažlivá, ještě nicméně nejsou k dispozici průkazné údaje o jejích dopadech na lidské zdraví, či o tom, zda snižuje účinnost nyní používaných vakcín.
Povinnost otestovat se nejdéle den před odletem a znovu několik dní po příletu se podle WP objevila v návrhu nového dokumentu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ten nyní posuzuje ministerstvo zdravotnictví a Bílý dům. V návrhu podle nejmenovaných činitelů administrativy zatím není povinnost sedmidenní izolace po příjezdu nehledě na výsledky testů, v administrativě se však o této možnosti stále hovoří. V případě porušení karantény by hrozily cestovatelům pokuty či další postihy. Otázkou však je, zda by mělo ministerstvo spravedlnosti pravomoc i kapacitu příkaz vymáhat, poznamenává WP.
Spojené státy podobně jako řada dalších zemí po prvních zprávách o omikronu omezily cesty z osmi jihoafrických států, kde se variantu podařilo poprvé identifikovat. Omikron se však od té doby objevil v různých koutech světa, a američtí činitelé proto chtějí podle WP přijímat přísná preventivní opatření ještě předtím, než vědci variantu podrobně prozkoumají a jednoznačně řeknou, jaká představuje rizika.
USA nyní vyžadují negativní test od všech cestovatelů mířících do země. Očkovaní však mohou předložit negativní výsledek starý až tři dny. Neočkovaní, kterým je vstup do země umožněn je na základě zvláštní výjimky, se musí otestovat nejdéle 24 hodin před nástupem do letadla. Neočkovaným nyní úřady také doporučují dodatečné otestování po příletu a sedmidenní izolaci. Nová pravidla by zavedla některé tyto požadavky povinně a to nehledě na to, zda je člověk naočkovaný, či nikoliv.
Spojené státy dlouhou dobu zcela zakazovaly cesty na své území osobám, jež v poslední době pobývaly na území řady evropských zemí včetně České republiky. Cesty do USA pro plně naočkované cestovatele z ČR a dalších zemí schengenského prostoru jsou znovu možné od 8. listopadu.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.
Petra Svoboda nezanevřela na lásku v okamžiku, kdy předloni tragicky přišla o manžela. Nedávno se ukázalo, že má po svém boku nového partnera. Nyní ho poprvé ukázala svým fanouškům na sociální síti.
Fanoušci po celém světě, kde se proslavil díky motoristickým magazínům, se obávají o legendárního britského moderátora Jeremyho Clarksona. Ve svém aktuálním pořadu totiž přiznal, že mu byla diagnostikována agresivní forma rakoviny.
Kauza úspěšného filmu Sbormistr, jehož televizní vysílání na jaře zastavil soud, končí. Obě strany sporu se dohodly na smíru, podrobnosti ale nejsou známé. Diváci tak v této chvíli nevědí, zda se odvysílání snímku na obrazovkách ČT dočkají.
Není už žádných pochyb o tom, že Česko v dalším průběhu týdne zasáhne tropické počasí. Meteorologové proto ve středu vydali výstrahu před vysokými teplotami na pátek a sobotu. Maxima mohou přesáhnout 34 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leoš Mareš se od víkendu vyrovnává s náhlým úmrtím asistentky Kateřiny Niklové, která měla jedno přání, jehož splnění se už nedočkala. Moderátor se ho rozhodl vyslyšet až teď a potěšil tím i své fanoušky.
Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo.
Exposlance Dominika Feriho, který byl v květnu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, zřejmě čeká ještě další soudní přelíčení. Žalobkyně se totiž odvolala proti květnovému rozhodnutí pražského obvodního soudu.
Zpěvačka a herečka Jennifer Lopez se v pondělním vydání podcastu SmartLess otevřeně rozpovídala o svém rozvodu s hercem Benem Affleckem. Šestapadesátiletá umělkyně popsala období po rozchodu jako zásadní zlom ve svém životě. Tehdy se rozhodla zrušit plánované koncertní turné, aby získala čas sama pro sebe a dokázala se vyrovnat s komplikovanou životní situací.
Bývalá modelka Katie Price způsobila poprask na závěrečném večírku ragbyového klubu v anglickém Littlehamptonu, kde podle svědků v opilosti narušovala slavnostní atmosféru. Incident se odehrál v restauraci The Arun View Inn, kam celebrita dorazila jako doprovod jednoho z hráčů. Podle přítomných hostů se Priceová během večera opila, tancovala na stolech, hlasitě přerušovala projevy a zapojovala se do alkoholických her.
Britský princ George bude od září studovat na prestižní chlapecké škole Eton College. Informaci oficiálně potvrdil Kensingtonský palác. Dvanáctiletý princ, který v červenci oslaví třinácté narozeniny, tak půjde ve stopách svého otce, prince Williama, i strýce, prince Harryho.