Spojené státy mají ve vazbě Libyjce, který údajně sestrojil bombu pro atentát na let Pan Am nad skotským městem Lockerbie, při kterém v roce 1988 zemřelo 270 lidí. Původní zprávu skotské prokuratury, o které informovala stanice BBC, dnes odpoledne potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. USA obvinily Adžílu Muhammada Masúda z účasti na nejkrvavějším teroristickém útoku na britském území před dvěma lety.
"Rodiny obětí atentátu nad Lockerbie se dozvěděly, že Adžíla Muhammad Masúd je zadržen ve Spojených státech," uvedla skotská prokuratura, která chce spolupracovat na objasnění role Libyjce v atentátu s britskou a americkou vládou.
Americké ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že je Libyjec ve vazbě. Stanout má před soudem ve Washingtonu. Bude tak prvním z údajných pachatelů atentátu, kterého budou soudit na americkém území. Z 270 obětí útoku mělo 190 americké občanství.
Muž byl považován za experta na výbušniny režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího a za strůjce výbušného zařízení umístěného na letu společnosti Pan Am z Londýna do New Yorku. Kvůli výbuchu zemřelo 259 lidí na palubě letadla a 11 lidí usmrtily padající trosky. Spojené státy Masúda obvinily z účasti na atentátu v roce 2020.
Podle agentury AP se američtí vyšetřovatelé začali o muže více zajímat, když v roce 2017 získali přepis Masúdova výslechu z roku 2012. Libyjským bezpečnostním složkám po pádu Kaddáfího režimu přiznal, že sestrojil bombu a spolupracoval na jejím umístění na palubu letadla. Operaci nařídila libyjská tajná služba a Kaddáfí mu za operaci poděkoval. V Libyi ale v dané době nepanovaly podmínky právního státu a je otázkou, zda výpověď byla učiněna bez nátlaku, uvedla AP.
Americké ministerstvo nesdělilo, jak se podařilo muže zadržet. Podle BBC v listopadu kolovaly informace, že podezřelého unesla v Libyi jedna z místních milic. To posílilo spekulace, že muž bude předán americkým úřadům.
Jediným odsouzeným za atentát byl důstojník libyjských tajných služeb Abdal Basat Alí Midžrahí. V lednu 2001 dostal doživotí. Midžrahí byl ale v srpnu 2009 propuštěn ze zdravotních důvodů ze skotského vězení do Libye, kde v květnu 2012 zemřel.
Incident ve své době způsobil značný rozkol mezi Libyí a západními státy včetně USA, které severoafrický stát obviňovaly například také z útoku na diskotéku v západním Berlíně z roku 1986, při níž zemřeli tři lidé, z nichž dva byli američtí vojáci. Více než 200 dalších lidí utrpělo zranění, mezi nimi asi 50 příslušníků americké armády.
Kaddáfího vláda přijala zodpovědnost za útok na letadlo nad Lockerbie až v roce 2003. Libye se dohodla na finanční kompenzaci s rodinami zesnulých výměnou za zrušení sankcí. Administrativa George Bushe mladšího pak v roce 2006 Libyi vyřadila ze seznamu zemí podporujících terorismus a obnovila s ní diplomatické vztahy.
Kdyby chtěl, může si už Václav Vydra jen užívat důchodu, protože v tomto týdnu oslavil 69. narozeniny. On má ale stále napilno. Prostřeno i po spekulacích na konci loňského roku pokračuje na televizní obrazovce, avšak známého herce mohou lidé zachytit i jinde.
Ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2025 obdrží přibližně 230 tisíc polských občanů výzvy k povinné vojenské kvalifikaci. Tato procedura začne 3. února a potrvá 62 dní. Výzvy dostanou muži a ženy, kteří splňují věkové a kvalifikační požadavky, přičemž hlavním cílem je stanovení fyzické a psychické způsobilosti k výkonu služby v polské armádě. Uvedl to server Polsat News.
Velká Británie ve čtvrtek slavila výjimečné 43. narozeniny princezny Kate, které následovaly po měsících nejistoty ohledně jejího zdravotního stavu. Manželka následníka trůnu totiž bojovala se zákeřnou rakovinou. Tento boj s vážnou nemocí nepřímo zmínil i princ William ve svém přání, které dojalo celou Británii.
Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.
I letos se televizní diváci mohou těšit na novou řadu Survivoru, ale zatím se neví, kdo vyrazil přežít na ostrov. Spekulace spojovaly s účastí v reality show Mirka Dopitu, manžela Agáty Hanychové. Právě ona ale vysvětlila, že to celé bylo trochu jinak.
Nová řada Survivoru, který bude opět vysílat Nova, se začíná rýsovat. Objevují se první jména soutěžících, ačkoliv ti musí držet mlčenlivost a nemohou nic potvrdit. O kom se konkrétně spekuluje?
Ve vodách jezera Rice v Minnesotě žije sladkovodní ryba, která se dožívá více než sto let a zaujala vědce svou unikátní odolností vůči stárnutí. Ryba zvaná bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus) patří mezi nejdéle žijící sladkovodní druhy na světě. Přestože některé exempláře dosahují stáří až 127 let, jejich populace je v ohrožení kvůli selhání rozmnožování, které trvá už více než šest desetiletí.
Nadcházející víkend bude na horách ve znamení sněhové nadílky, naznačuje nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pátku do neděle podle ní může spadnout až 50 centimetrů sněhu.
Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.
Na podzim to byl mezi českými herci lazaret. Péči lékařů musela vyhledat i Tereza Ramba, která se s dopady onemocnění potýká i v úvodu letošního roku. Jak přiznala, stále je v takové situaci, že se musí radovat i z maličkostí.
Donald Trump opakovaně tvrdí, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Nejprve to mělo být do 24 hodin od nástupu k moci, nyní už to je během prvních 100 dní svého druhého prezidentského mandátu. Tato ambiciózní prohlášení však vzbuzují otázky, zda je takové řešení realistické a jakých prostředků by k tomu použil. Trumpův plán se zdá být založen na kombinaci diplomatického nátlaku, redukce vojenské podpory Ukrajině a využití jeho osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.