USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic nezmění

Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken poté, co Spojené státy doručily Moskvě písemnou odpověď na její bezpečnostní požadavky týkající se mimo jiné rozšiřování NATO. USA jsou podle něj připravené na jakoukoli reakci Ruska.

Bílý dům, ilustrační foto

Blinken na tiskové konferenci nechtěl podrobněji mluvit o oficiální americké odpovědi, kterou se Američané nechystali zveřejnit. Uvedl. nicméně, že daný dokument opakuje dřívější postoje formulované veřejně. "Předestírá seriózní diplomatickou cestu kupředu, pokud by si ji Rusko vybralo," řekl šéf americké diplomacie.

Také uvedl, že v následujících dnech očekává další jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, až se Rusové seznámí s obsahem předaného dokumentu. Vláda v Kyjevě už předtím dala najevo, že nemá vůči americkému vzkazu Moskvě námitky. USA jsou podle šéfa americké diplomacie připraveny na dialog a je na Rusku, jakou zvolí cestu.

Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes při vystoupení v ruském parlamentu prohlásil, že Rusko přijme odvetná opatření, pokud nedostane na své požadavky předložené na konci loňského roku "konstruktivní odpověď". Moskva mimo jiné žádá záruky, že nedojde k dalšímu rozšiřování NATO a že členem aliance se nikdy nestane Ukrajina. Západ takový postup od počátku odmítá.

"Nic se nemění, nic se nezmění... dveře NATO zůstávají otevřené," řekl dnes v této souvislosti Blinken. Agentura Reuters podotýká, že Washington už předtím dal jasně najevo, že ruské požadavky týkající se konce rozšiřování NATO nebo stažení vojáků a zbraní z východu Evropy nepovažuje za východisko pro jakákoli jednání. Místo toho navrhuje diskusi o jiných bodech včetně kontroly zbrojení nebo opatření určených k posílení vzájemné důvěry.

Blinken uvedl, že dokument doručený ruské vládě obsahuje "pragmatické zhodnocení" ruských obav a také řadu amerických návrhů. Odpověď na ruské požadavky prý byla sestavována ve spolupráci s americkými spojenci, kteří podle Blinkena vidí dané otázky stejně jako Washington. USA jsou připraveny "posunout se dál", Rusko ale musí "deeskalovat" a upustit od agresivní rétoriky, dodal americký ministr zahraničí.

Ruská armáda v posledních týdnech přemístila do blízkosti hranic s Ukrajinou asi 100.000 jednotek a pořádá v těchto regionech vojenská cvičení. Zatímco Moskva popírá, že by připravovala útok, západní činitelé označují manévry za podezřelé a varují Rusko před tvrdými sankcemi. USA a evropské země včetně Česka zároveň posílají na Ukrajinu zbraně a další vybavení.

USA navíc na rozdíl od řady evropských vlád nařídily rodinám svých diplomatů působících na Ukrajině, aby zemi opustily, a povolily odjezd postradatelných diplomatických pracovníků. Šéf diplomacie Blinken dnes ujišťoval, že i přes tato opatření velvyslanectví USA v Kyjevě zůstane otevřené.

Témata: USA | Bílý dům | Rusko | NATO

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější