USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic nezmění

Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken poté, co Spojené státy doručily Moskvě písemnou odpověď na její bezpečnostní požadavky týkající se mimo jiné rozšiřování NATO. USA jsou podle něj připravené na jakoukoli reakci Ruska.

Bílý dům, ilustrační foto

Blinken na tiskové konferenci nechtěl podrobněji mluvit o oficiální americké odpovědi, kterou se Američané nechystali zveřejnit. Uvedl. nicméně, že daný dokument opakuje dřívější postoje formulované veřejně. "Předestírá seriózní diplomatickou cestu kupředu, pokud by si ji Rusko vybralo," řekl šéf americké diplomacie.

Také uvedl, že v následujících dnech očekává další jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, až se Rusové seznámí s obsahem předaného dokumentu. Vláda v Kyjevě už předtím dala najevo, že nemá vůči americkému vzkazu Moskvě námitky. USA jsou podle šéfa americké diplomacie připraveny na dialog a je na Rusku, jakou zvolí cestu.

Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes při vystoupení v ruském parlamentu prohlásil, že Rusko přijme odvetná opatření, pokud nedostane na své požadavky předložené na konci loňského roku "konstruktivní odpověď". Moskva mimo jiné žádá záruky, že nedojde k dalšímu rozšiřování NATO a že členem aliance se nikdy nestane Ukrajina. Západ takový postup od počátku odmítá.

"Nic se nemění, nic se nezmění... dveře NATO zůstávají otevřené," řekl dnes v této souvislosti Blinken. Agentura Reuters podotýká, že Washington už předtím dal jasně najevo, že ruské požadavky týkající se konce rozšiřování NATO nebo stažení vojáků a zbraní z východu Evropy nepovažuje za východisko pro jakákoli jednání. Místo toho navrhuje diskusi o jiných bodech včetně kontroly zbrojení nebo opatření určených k posílení vzájemné důvěry.

Blinken uvedl, že dokument doručený ruské vládě obsahuje "pragmatické zhodnocení" ruských obav a také řadu amerických návrhů. Odpověď na ruské požadavky prý byla sestavována ve spolupráci s americkými spojenci, kteří podle Blinkena vidí dané otázky stejně jako Washington. USA jsou připraveny "posunout se dál", Rusko ale musí "deeskalovat" a upustit od agresivní rétoriky, dodal americký ministr zahraničí.

Ruská armáda v posledních týdnech přemístila do blízkosti hranic s Ukrajinou asi 100.000 jednotek a pořádá v těchto regionech vojenská cvičení. Zatímco Moskva popírá, že by připravovala útok, západní činitelé označují manévry za podezřelé a varují Rusko před tvrdými sankcemi. USA a evropské země včetně Česka zároveň posílají na Ukrajinu zbraně a další vybavení.

USA navíc na rozdíl od řady evropských vlád nařídily rodinám svých diplomatů působících na Ukrajině, aby zemi opustily, a povolily odjezd postradatelných diplomatických pracovníků. Šéf diplomacie Blinken dnes ujišťoval, že i přes tato opatření velvyslanectví USA v Kyjevě zůstane otevřené.

Témata: USA | Bílý dům | Rusko | NATO

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v NATO

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes…

Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce…

16.05.2022 21:51 Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním…

Země Evropské unie se kvůli ropě stále neshodly na nových sankcích proti…

16.05.2022 21:29 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Slovenská prezidentka Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do NATO

16.05.2022 20:51 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Aktualizováno Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Ministři zdravotnictví německých zemí žádají po vládě novelizaci…

16.05.2022 20:19 Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí žádají po spolkové vládě novelizaci…

Biden údajně schválil opětovné nasazení amerických vojáků v Somálsku

16.05.2022 18:51 Americký prezident Joe Biden podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku, kde…

Putin: Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém

16.05.2022 18:24 Aktualizováno Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters…

Rusko hlásí evakuaci raněných Ukrajinců z Azovstalu do města pod kontrolou…

16.05.2022 17:01 Aktualizováno V Mariupolu začala podle ruského ministerstva obrany evakuace raněných ukrajinských vojáků z…

Související:

Nejnovější