USA podle Blinkena bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu

USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok, jehož cílem bude vyvažovat stále vážnější a dlouhodobou hrozbu, kterou představují velmocenské ambice Pekingu. V dlouho očekávaném projevu ohledně americké politiky vůči Číně to dnes řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Antony Blinken

Dodal však, že Washington nechce vstoupit s Pekingem do další studené války a nebude v Číně usilovat o vnitropolitickou změnu.

Ačkoliv je v současnosti nejakutnější hrozbou pro celosvětovou stabilitu "válka (ruského) prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině", Čína podle současné americké administrativy představuje větší nebezpečí pro celkové mezinárodní uspořádání.

"I za pokračující války prezidenta Putina se nadále soustředíme na nejvážnější dlouhodobou výzvu pro mezinárodní řád - což je ta, kterou představuje Čínská lidová republika," řekl ministr.

"Čína je jedinou zemí, která má jednak v úmyslu přetvořit mezinárodní uspořádání, a také má stále více ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické moci na to, aby to dokázala," pokračoval Blinken. "Vize Pekingu by nás vzdálila všeobecným hodnotám, které pomáhaly živit většinu pokroku, jehož svět dosáhl v posledních 75 letech," dodal.

USA budou chtít soustředit svoje zdroje a spojence a vzdorovat narůstající čínské asertivitě všude na světě, řekl Blinken. Nechtějí se snažit o změnu čínského ekonomického a politického modelu, ale mají v úmyslu nabídnout ostatním zemím vyzkoušenou alternativu.

"Nemůžeme spoléhat na to, že Peking změní svou trajektorii. Budeme proto tvarovat strategické prostředí kolem Pekingu, abychom prosazovali naši vizi otevřeného a inkluzivního mezinárodního systému," řekl šéf americké diplomacie.

Blinken rovněž Čínu kritizoval za to, že je "stále represivnější doma a stále agresivnější v zahraničí". Velké znepokojení vyjádřil ohledně "stupňující se provokativní rétoriky a aktivity" Pekingu vůči Tchaj-wanu. Čína tento ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii, ačkoliv tam funguje svébytný demokratický politický systém.

"Tato slova a činy jsou hluboce destabilizující. Hrozí kvůli nim riziko toho, že se někdo přepočítá, a ohrožují mír a stabilitu Tchajwanského průlivu," řekl šéf americké diplomacie.

Poznamenal však, že se americká politika v této věci nemění, ačkoliv prezident Joe Biden před několika dny řekl, že by USA zasáhly vojensky, pokud by se Čína snažila dostat ostrov pod svou nadvládu silou. Spojené státy od konce 70. let vyznávají takzvanou politiku jedné Číny, podle níž má v jejich očích Peking nad Tchaj-wanem svrchovanost. Zároveň však udržují s Tchaj-wanem separátní diplomatické styky a poskytují mu zbraně, což Čína hlasitě kritizuje.

"Nepodporujeme tchajwanskou nezávislost a očekáváme, že se neshody v (Tchajwanském) průlivu vyřeší mírovými prostředky," řekl Blinken.

Šéf americké diplomacie poznamenal, že míra a rozsah výzvy, kterou představuje Čína, bude pro americkou diplomacii zkouškou, jakou před sebou ještě nikdy neměla. Oznámil rovněž vytvoření "čínského domu" - zvláštního týmu na ministerstvu zahraničí, který bude koordinovat a zavádět novou americkou politiku vůči Číně napříč různými problematikami a regiony.

Témata: Antony Blinken | USA | Čína

Další kandidaturu Bidena si nepřeje přes 70 procent Američanů

04.07.2022 21:12 Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o…

Na Hadím ostrově opět zavlála ukrajinská vlajka

04.07.2022 20:59 Aktualizováno Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační…

V Chicagu se střílelo během průvodu ke Dni nezávislosti, nejméně 6 mrtvých

04.07.2022 20:32 Aktualizováno Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Aktualizováno Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Na obnovu Ukrajiny musíme být připraveni, už teď lze začít, řekl Fiala

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

Evropský parlament je v podpoře jádra a plynu rozdělený, čeká se těsné…

04.07.2022 18:43 Velmi napínavou podívanou slibuje tento týden hlasování Evropského parlamentu (EP) o zařazení jádra…

Papež odmítl spekulace o rezignaci, chtěl by do Moskvy i Kyjeva

04.07.2022 18:05 Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví…

Čína odmítla tvrzení šéfa NASA, že může plánovat ovládnutí Měsíce

04.07.2022 16:59 Čína dnes odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle…

Putin oznámil ruské vítězství v Luhanské oblasti

04.07.2022 16:10 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské…

Ostřelování škol a nemocnic je úmyslnou strategií Ruska, řekl Zelenskyj

04.07.2022 16:01 Aktualizováno Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je…

Související:

Nejnovější