USA posílají na Blízký východ další námořní plavidla a stíhací letku

Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie
Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie, foto: army.mil
Libor Novák 3. srpna 2024 13:46
Sdílej:

Spojené státy zvýší svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě. Pentagon oznámil, že do oblasti pošle další námořní plavidla a stíhací letku, aby chránily americké vojáky a Izrael v době rostoucího napětí. Uvedl to server The Hill.

Ministr obrany Lloyd Austin nařídil vyslat křižníky a torpédoborce schopné obrany proti balistickým střelám do Evropy a Blízkého východu. Rovněž podniká kroky k nasazení většího počtu pozemních protiraketových systémů.

Podle agentury AP Pentagon rozhodl ponechat letadlovou loď na Blízkém východě jako odstrašující prostředek proti Íránu alespoň do příštího roku. Austin nařídil přesun skupiny vedené lodí USS Abraham Lincoln do regionu, aby nahradila flotilu vedenou USS Theodore Roosevelt, která se nachází v Ománském zálivu a koncem léta se vrátí do USA.

Posílení vojenské přítomnosti je reakcí na hrozby ze strany Íránu a jeho podporovaných militantních skupin, uvedla zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singh. Před tímto krokem proběhl čtvrteční rozhovor mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

"Ministerstvo obrany nadále podniká kroky ke zmírnění možnosti regionální eskalace ze strany Íránu nebo jeho partnerů a zástupců," zdůraznila Singh s tím, že USA prosazují snížení napětí v regionu a příměří jako součást dohody o rukojmích mezi Izraelem a Hamásem s cílem ukončit konflikt v Pásmu Gazy.

Írán a jeho spojenci přislíbili odvetu za zabití vůdce Hamásu Ismaila Haníje v Teheránu a vysokého představitele Hizballáhu Fuáda Šukra v Bejrútu, což vyvolalo obavy z rozšíření konfliktu na Blízkém východě. Teherán a Hamás připisují zodpovědnost za smrt Haníji Izraeli, který to dosud nepotvrdil ani nevyvrátil.

Nejmenovaný zdroj blízký Hizballáhu pro AFP uvedl, že íránští představitelé se setkali v Teheránu se zástupci tzv. osy odporu, neformální aliance skupin podporovaných Íránem, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, aby diskutovali o dalším postupu.

Podle něj byly projednány dva možné scénáře: souběžný útok Íránu a jeho spojenců nebo postupná reakce každé zúčastněné strany.

Írán v dubnu podnikl svůj první přímý útok na Izrael, při kterém vypálil drony a rakety. Většinu z nich se podařilo sestřelit mimo Izrael i za pomoci amerických sil.

Stalo se