USA schválily prodej stíhaček F-16 Bulharsku, nesouvisí podle nich s Ukrajinou

F-16
F-16, foto: U.S. Air Force **www.af.mil**
ČTK 5. dubna 2022 09:30
Sdílej:

Americké ministerstvo zahraničí v pondělí schválilo možnost prodeje až osmi stíhaček F-16 a s nimi souvisejícího vybavení Bulharsku, oznámil podle agentury Reuters Pentagon. Jednalo by se o transakci v hodnotě téměř 1,7 miliardy dolarů (37,7 miliard korun).

Prodej podle amerických činitelů přímo nesouvisí s válkou na Ukrajině. Bulharsko je jednou z východoevropských zemí, která má v letectvu starší stíhačky sovětské konstrukce MiG-29, o jejichž zapůjčení žádal Kyjev. Pentagon však odmítl, že by stroje F-16 měly být náhradou za případně postoupené bulharské migy.

Bulharsko usiluje o nákup amerických stíhaček již několik let ve snaze modernizovat a posílit svoje vzdušné síly a dostat je do lepšího technického souladu s dalšími zeměmi NATO. Osm nově schválených strojů F-16 by podle zdrojů agentury Reuters bylo nově vyrobených, a jejich dodání Bulharsku by proto trvalo asi tři až čtyři roky.

Ukrajina v podstatě od začátku ruské invaze žádá o podporu svého letectva, které je navzdory ruské vzdušné převaze nadále aktivní. Jedním z požadavků Kyjeva bylo například darování stíhaček MiG-29, které má ve svojí výbavě Polsko, Slovensko nebo právě Bulharsko. Tyto stroje umí obsluhovat i Ukrajina, a mohla by je proto poměrně rychle zapojit do akce.

Washington již dříve uvedl, že by byl Polsku ochoten nahradit jeho migy americkými stíhačkami F-16, pokud by sovětské stroje Varšava postoupila Kyjevu. Transfer se však dosud neuskutečnil kvůli neshodám ohledně toho, kdo a jak by Ukrajině stroje předal. Panovaly totiž obavy z toho, že si Rusko takový krok vyloží jako vstup další strany do konfliktu.

Mluvčí Pentagonu John Kirby v pondělí řekl, že by nově schválený prodej amerických stíhaček Bulharsku necharakterizoval jako náhradu za případně postoupené migy Ukrajině, věc však dále nekomentoval. Zdroj agentury Reuters seznámený se situací pak řekl, že prodej F-16 nemá mnoho společného s nynějším konfliktem.

Témata:
Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí se chýlí ke konci. Dnešní bouřky mohou být i velmi silné

Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pavlovi či Němcové vyhrožoval důchodce z jižních Čech, tvrdí policie

Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup to myslí vážně. Nejspíš ho znovu uvidíme v ringu

Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat. 

Domácí
Praha, ilustrační foto

Pražští hygienici se mají na pozoru. Případů svrabu je ještě více než loni

Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.