USA se po roce a půl otevírají plně očkovaným cizincům

Americká vláda dnes po více než roce a půl ruší pandemické cestovní restrikce mířící na vybrané země a do USA se tak opět mohou podívat turisté z Číny, Indie či velké části Evropy včetně Česka. Podmínkou pro vstup je doklad o očkování proti covidu-19 a čerstvý negativní test na koronavirus. Pro mnohé změna opatření znamená konec dlouhého čekání na setkání s blízkými.

New Orleans, LA, USA

"Opravdu se moc těším. Měla jsem tam jet těsně předtím, než začal covid, a pochopitelně se to doteď odkládalo, takže je to opravdu vzrušující, že konečně můžu jet," řekla agentuře Reuters Alice Keaneová, která cestuje z Londýna za svojí sestrou do Miami.

Ona i mnoho dalších muselo odkládat návštěvy USA v důsledku souboru bezprecedentních restrikcí, které začal Washington v souvislosti s cestami do USA přijímat na přelomu loňského ledna a února. Nejdříve zakázal vstup cizincům z Číny, později se přidala omezení cest ze zemí schengenského prostoru, Británie, Indie a Brazílie. Před dnešní změnou nebyly možné "zbytné" cesty z celkem 33 zemí a také přes pozemní hranice USA s Kanadou a Mexikem.

Více než rok a půl platné zákazy nyní nahrazuje univerzální systém, podle kterého musí mít zahraniční návštěvníci z celého světa dokončené očkování proti covidu-19. Při cestě letadlem zároveň budou muset před nástupem ukazovat negativní výsledek testu na virus SARS-CoV-2 z posledních tří dnů. Systém zahrnuje i jisté výjimky, vakcinační požadavek se například netýká nezletilých.

Na londýnském letišti Heathrow při příležitosti obnovení turistických cest uspořádaly ráno aerolinky British Airways a Virgin Atlantic synchronizovaný vzlet dvou spojů do USA na místních paralelních ranvejích. Šéf Virgin Atlantic Shai Weiss uvedl, že lety jsou plně obsazené. Podobné nadšení jako v Londýně podle Reuters dávali najevo cestující v Paříži, kde také registrují prudký nárůst v počtech rezervací. "Velmi šťastný," shrnul své pocity Michael Valente, který z letiště Charlese de Gaullea odlétal s manželkou za příbuznými.

Deník The New York Times (NYT) zase přináší příběhy několika párů rozdělených pandemickými restrikcemi. Píše například o 23leté Luise Greveové z německého Erlangenu, která si koupila letenku okamžitě, jakmile Bílý dům na začátku podzimu oznámil stažení zákazů. Svého přítele, který žije ve státě Missouri, viděla naposledy loni v březnu.

"Pár se seznámil na začátku roku 2019, kdy byli náhodně přiděleni do stejné 'gildy' stavitelů hradu v kooperativní hře Lords Mobile, kterou oba hrají na svých mobilech. (...) Zatímco se pandemie vlekla dál a dál, její 20letý přítel mohl Luise navštívit v Německu. V práci si ale nemohl vzít volno a nemohl si dovolit podat výpověď," uvádí NYT. Mladá Němka podle něj před dnešní cestou zažívala smíšené pocity. "Prostě se bojím, že to nevyjde, protože od začátku pandemie věci nevychází," řekla.

Témata: USA

Británie se díky novým opatřením vyhne lockdownu, tvrdí britský ministr

09.12.2021 10:58 Británie se díky rozhodnutí znovu zavést některá opatření proti šíření koronavirové infekce nejspíš…

V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 27.458 nových případů nákazy

09.12.2021 08:42 V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 27.458 nových případů nákazy koronavirem a 562 úmrtí…

Macron dnes představí priority předsednictví v Radě Evropské unie

09.12.2021 08:15 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes představí priority předsednictví v Radě Evropské unie,…

Scholz dnes bude jednat se spolkovými zeměmi o pandemii

09.12.2021 08:02 Nový německý kancléř Olaf Scholz dnes bude s premiéry spolkových zemí jednat o karanténních…

Angličany čeká práce z domova a roušky. Dánsko uzavírá školy

08.12.2021 20:40 Britská vláda ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19 zavedla v Anglii náhradní plán. Od…

JAR má za den 20 000 nových případů koronaviru, nejvíc od ohlášení omikronu

08.12.2021 20:25 V Jihoafrické republice za den přibylo téměř 20.000 případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší…

Británie, Austrálie a Kanada se přidaly k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

USA se nechystají kvůli Ukrajině vyslat do oblasti svoje vojáky, řekl Biden

08.12.2021 18:28 Americký prezident Joe Biden dnes vyloučil možnost, že by USA vyslaly svoje vojáky na obranu…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:49 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Související:

Nejnovější

reklama