Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden nedlouho před sestřelením balónu řekl, že se o něj USA "postarají".
Prezident Joe Biden nedlouho před sestřelením balónu řekl, že se o něj USA "postarají".
Washington v pátek uvedl, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Čína v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost AP přirovnává ke třem školním autobusům.
Televizní záběry ukázaly malý výbuch, po kterém balón začal klesal k vodní hladině. V okolí létaly americké stíhačky a ve vodě byly nasazeny lodě na vylovení trosek. Úřady se snažily operaci načasovat tak, aby mohly vyzvednout co nejvíce zbytků balónu před tím, než se potopí. Pentagon již dříve odhadl, že pole trosek bude značné. Pobřežní stráž doporučila námořníkům, aby okamžitě opustili oblast.
Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) před zásahem stíhaček omezil letecký provoz nad státy Severní a Jižní Karolína. Uvedl, že tak učinil z důvodu "národní bezpečnosti". Odlety a přílety byly zastavené na letištích v Charlestonu a Myrtle Beach v Jižní Karolíně a Wilmingtonu v Severní Karolíně. Nařízení platilo do 14:45 místního času (20:45 SEČ). Zprávu o sestřelení balónu agentura AP zveřejnila několik minut před uplynutím této lhůty.
Pentagon v pátek informoval, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru Spojených států. Balón se podle něj pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty, například Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Dnes dopoledne místního času byl podle AP balón spatřen nad Severní Karolínou a blížil se k pobřeží Atlantického oceánu.
Podle AP chtěl Biden balón sestřelit, už když se o něm v úterý poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany jej ale tehdy údajně odradili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.
Čínské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. Dnes dodalo, že Peking "nikdy nenarušil území ani vzdušný prostor žádné suverénní země".
Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. V pátek Pentagon informoval, že další podobný špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. Polohu balónu blíže neupřesnil.
Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.
Řidiči by si zítra měli na českých silnicích dát pozor na zvýšenou přítomnost policistů. Letos se totiž opět uskuteční pravidelná dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon. Strážci zákona se zaměří zejména na dodržování rychlosti.
Nevídaným způsobem se americký prezident Donald Trump rozhodl vyjadřovat k záležitostem Vatikánu. Konkrétně se rozhodl opřít do papeže Lva XIV., jemuž vyčetl kritiku některých amerických kroků v poslední době.
Rodinou známého režiséra Jiřího Adamce otřásla zhruba před měsícem smutná zpráva. Jeho manželka Jana přišla o milovanou maminku. Není proto divu, že někdejší televizní moderátorka nyní potřebuje přijít na jiné myšlenky.
Dobrou zprávu mají meteorologové před nadcházejícími dny a týdny. Nejtepleji totiž má být v epizodě, které je věnován aktuální dlouhodobý výhled, v období květnových státních svátků. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Již polovinu tanečních partnerů a partnerek celebrit pro letošní řadu StarDance představila Česká televize. Páté místo náleží tanečnici, která se do populární televizní show vrací po téměř dvaceti letech.
Kriminalisté se od pondělí zabývají pokusem o vraždu v plzeňské věznici. V případu budou probíhat procesní úkony se zainteresovanými osobami. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé.
Agáta Hanychová má tři děti se třemi různými partnery. S jedním z nich momentálně žije, s dalším z trojice otců vychází relativně bez problémů. Jen ve vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem, tatínkem nejmladší dcery Rozárky, se stále objevují nové a nové problémy.
Jméno Jiřiny Bohdalové se v poslední době skloňovalo v souvislosti s blížícími se půlkulatinami. Tohle téma ale nyní ustupuje do pozadí. Legendární herečka totiž podle dostupných informací přišla o milovanou sestru.
Počasí se v týdnu teplotně přiblíží k normálu, který je běžný pro polovinu dubna. Maximální teploty v následujících dnech vyšplhají až na 21 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ornella Koktová si momentálně působí problémy hned na několika frontách. Po rozkolu s Agátou Hanychovou udělala něco, co neprospělo vztahům v rodině. Rozšířila totiž nepravdivou informaci o sestře Charlotte, která se teď konečně ozvala.
Britney Spears se dobrovolně rozhodla nastoupit na léčbu, protože před měsícem ji policisté zadrželi pro podezření z řízení pod vlivem alkoholu a drog. Informovala o tom britská BBC. Soudu se tak ale bývalá hvězda popmusic nevyhne.