USA vyhodnocují, jak dlouho by Ukrajincům trval výcvik s letouny F-16

Spojené státy spolupracují s ukrajinskými piloty v USA, aby zjistily, jak dlouho by jim trvalo naučit se létat se stíhačkami F-16. S odkazem na tři informované zdroje o tom dnes napsal zpravodajský web televize CNN. Ačkoli v tuto chvíli podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by probíhal letecký výcvik, takový krok naznačuje, že USA možnost dodat Ukrajině stroje F-16 úplně nezavrhly.

F-16

Dva ukrajinští piloti jsou v současné době na vojenské základně v USA, kde jsou jejich dovednosti vyhodnocovány s pomocí leteckých simulátorů. Cílem je zjistit, kolik času by potřebovali na to, aby se naučili létat s různými americkými vojenskými letadly, včetně F-16.

Americký vojenský představitel řekl novinářům, kteří cestovali s ministrem obrany Lloydem Austinem na Blízký východ, že ukrajinští piloti jsou v Tucsonu v Arizoně na akci, kterou označil za rutinní součást mezivojenského dialogu s Ukrajinou.

"Tato seznamovací akce je v podstatě diskuse mezi příslušníky letectva a pozorování toho, jak americké letectvo funguje," uvedl zdroj. Dodal, že to pomůže zefektivnit práci ukrajinských pilotů, kteří získají rady, jež jim umožní rozvíjet schopnosti. Piloti budou podle představitele během akce používat simulátory, nikoliv skutečné letouny. Zdroj dodal, že "nejsou žádné aktuální informace, které by bylo možné poskytnout ohledně letounů F-16 pro Ukrajinu" a že se bezprostředně neplánuje zvýšit počet ukrajinských pilotů v USA.

Ukrajina usiluje o dodání západních stíhaček a nejvyšší ukrajinští představitelé v posledních dnech vystupňovali svou veřejnou lobbistickou kampaň s argumentem, že stroje potřebují na obranu proti ruským raketovým a dronovým útokům.

Spojené státy a jejich spojenci ale na tento tlak reagovali s určitou skepsí a argumenty, že dodání letadel by nebylo praktické, jelikož by vyžadovalo dlouhý výcvik a Rusko má rozsáhlé protiletadlové systémy, které by tyto letouny mohly sestřelit.

Americký prezident Joe Biden v minulosti na dotaz, zda USA dodají Ukrajině letouny F-16, odpověděl jednoznačným "ne". Na začátku války se USA zároveň domnívaly, že by dodání nových stíhaček Ukrajině vedlo k eskalaci mezi Ruskem a NATO.

V únoru Biden v rozhovoru s ABC News řekl, že Ukrajina "nyní letouny F-16 nepotřebuje", a to navzdory opakovaným veřejným prosbám ukrajinských představitelů a rostoucímu tlaku republikánů v Kongresu, píše CNN.

Američtí a evropští představitelé již dříve sdělili CNN, že dodání strojů F-16 by za současné situace nebylo praktické. Německo minulý týden dodávky bojových letounů na Ukrajinu vyloučilo, přičemž britští vládní představitelé zaujali podobné stanovisko s tím, že by to nebylo praktické. Také nizozemští a polští lídři se podle CNN na dotaz ohledně dodání strojů F-16 Ukrajině tvářili neochotně.

Náměstek působící v Pentagonu Colin Kahl v úterý výboru Kongresu pro ozbrojené složky řekl, že by vycvičit ukrajinské piloty v létání se stíhačkami F-16 trvalo rok a půl a bylo by to extrémně drahé.

Témata: USA | Armáda Ukrajina | F-16

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Putin promluvil o mírových jednáních. Se Zelenským mluvit nechce

24.05.2024 21:49 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v Minsku řekl, že mírová jednání s Ukrajinou je potřeba…

Fico se mírně zlepšil, oznámila banskobystrická nemocnice

24.05.2024 16:01 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s…

Moskva tlačí na USA, aby Ukrajině neumožnily útoky na ruské území

24.05.2024 09:42 Moskva varovala Washington, aby Ukrajině nepovolil zaútočit americkými zbraněmi na ruské území.…

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce

23.05.2024 21:30 Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké…

Maďarsko má informace o tom, co se stalo při atentátu na Fica

23.05.2024 19:45 Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se…

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Související:

Nejnovější