USA vyhodnocují, jak dlouho by Ukrajincům trval výcvik s letouny F-16

Spojené státy spolupracují s ukrajinskými piloty v USA, aby zjistily, jak dlouho by jim trvalo naučit se létat se stíhačkami F-16. S odkazem na tři informované zdroje o tom dnes napsal zpravodajský web televize CNN. Ačkoli v tuto chvíli podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by probíhal letecký výcvik, takový krok naznačuje, že USA možnost dodat Ukrajině stroje F-16 úplně nezavrhly.

F-16

Dva ukrajinští piloti jsou v současné době na vojenské základně v USA, kde jsou jejich dovednosti vyhodnocovány s pomocí leteckých simulátorů. Cílem je zjistit, kolik času by potřebovali na to, aby se naučili létat s různými americkými vojenskými letadly, včetně F-16.

Americký vojenský představitel řekl novinářům, kteří cestovali s ministrem obrany Lloydem Austinem na Blízký východ, že ukrajinští piloti jsou v Tucsonu v Arizoně na akci, kterou označil za rutinní součást mezivojenského dialogu s Ukrajinou.

"Tato seznamovací akce je v podstatě diskuse mezi příslušníky letectva a pozorování toho, jak americké letectvo funguje," uvedl zdroj. Dodal, že to pomůže zefektivnit práci ukrajinských pilotů, kteří získají rady, jež jim umožní rozvíjet schopnosti. Piloti budou podle představitele během akce používat simulátory, nikoliv skutečné letouny. Zdroj dodal, že "nejsou žádné aktuální informace, které by bylo možné poskytnout ohledně letounů F-16 pro Ukrajinu" a že se bezprostředně neplánuje zvýšit počet ukrajinských pilotů v USA.

Ukrajina usiluje o dodání západních stíhaček a nejvyšší ukrajinští představitelé v posledních dnech vystupňovali svou veřejnou lobbistickou kampaň s argumentem, že stroje potřebují na obranu proti ruským raketovým a dronovým útokům.

Spojené státy a jejich spojenci ale na tento tlak reagovali s určitou skepsí a argumenty, že dodání letadel by nebylo praktické, jelikož by vyžadovalo dlouhý výcvik a Rusko má rozsáhlé protiletadlové systémy, které by tyto letouny mohly sestřelit.

Americký prezident Joe Biden v minulosti na dotaz, zda USA dodají Ukrajině letouny F-16, odpověděl jednoznačným "ne". Na začátku války se USA zároveň domnívaly, že by dodání nových stíhaček Ukrajině vedlo k eskalaci mezi Ruskem a NATO.

V únoru Biden v rozhovoru s ABC News řekl, že Ukrajina "nyní letouny F-16 nepotřebuje", a to navzdory opakovaným veřejným prosbám ukrajinských představitelů a rostoucímu tlaku republikánů v Kongresu, píše CNN.

Američtí a evropští představitelé již dříve sdělili CNN, že dodání strojů F-16 by za současné situace nebylo praktické. Německo minulý týden dodávky bojových letounů na Ukrajinu vyloučilo, přičemž britští vládní představitelé zaujali podobné stanovisko s tím, že by to nebylo praktické. Také nizozemští a polští lídři se podle CNN na dotaz ohledně dodání strojů F-16 Ukrajině tvářili neochotně.

Náměstek působící v Pentagonu Colin Kahl v úterý výboru Kongresu pro ozbrojené složky řekl, že by vycvičit ukrajinské piloty v létání se stíhačkami F-16 trvalo rok a půl a bylo by to extrémně drahé.

Témata: USA | Armáda Ukrajina | F-16

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

29.03.2023 12:00 Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj…

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 11:08 Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 09:11 Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 08:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska, o OH rozhodne později

28.03.2023 21:54 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat…

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko

28.03.2023 19:37 Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti…

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

28.03.2023 15:28 Aktualizováno Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si…

Netanjahu a Herzog spolu mluvili, prezident jednal i s opozicí

28.03.2023 15:05 Aktualizováno Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry…

Reznikov poděkoval Londýnu za tanky, na Ukrajinu dorazily i leopardy od…

28.03.2023 15:03 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za…

Pavel považuje za problém Moravskoslezského kraje odliv mladých lidí

28.03.2023 14:48 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých…

Související:

Nejnovější