Ústavní soud odmítl stížnost Rohanové, z voleb prezidenta je definitivně vyřazena

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Denisy Rohanové, kterou Nejvyšší správní soud vyřadil z voleb prezidenta. S konečnou platností se tak voleb nezúčastní. Některá média o výsledku informovala už v úterý, s oficiálním oznámením ale soud přišel až dnes. Stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Denisa Rohanová

Zdůraznil, že kandidátní listiny pro volbu prezidenta lze podávat na vnitro až po vyhlášení voleb. Kandidátka Rohanové dorazila na ministerstvo ještě před tím. Výsledek řízení novinářům oznámil generální sekretář ÚS Vlastimil Göttinger.

Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo. Nejvyšší správní soud (NSS) ale rozhodnutí zvrátil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou takto "natáhnout" svůj politický vliv daleko za konec mandátu. NSS to dokonce označil za "chytračení". Vnitro prý ke kandidátní listině Rohanové nemělo vůbec přihlížet.

Rohanová argumentovala tím, že zákon výslovně neříká, od kdy lze kandidátní listiny podávat, a že NSS svým výkladem nepřípustně dotváří právo. Podle ÚS je však den vyhlášení voleb skutečně klíčovým datem, pomyslnou "dělicí čárou", která zahajuje volbu v širším slova smyslu a určuje počátek lhůty k podání kandidátních listin. NSS podle ústavních soudců správně vycházel ze smyslu a účelu ústavní úpravy, zákona o volbě prezidenta republiky a souvisejících předpisů.

Termín letošní volby prezidenta vyhlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) 27. června loňského roku. "V tomto ohledu je mimo jiné podstatné, že načasování rozhodnutí předsedy Senátu nebylo nijak zneužito. Volba nebyla vyhlášena ani nezvykle brzy, ani 'na poslední chvíli'," stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka. Ústavní soudci byli při rozhodování jednotní, žádný nesepsal odlišné stanovisko.

Z usnesení také plyne, že podpisy občanských podporovatelů mohou kandidáti na prezidenta sbírat už před oficiálním vyhlášením volby. Poslanci a senátoři ale mohou kandidáty navrhovat až poté. "Nominující poslanci, v okamžiku vyhlášení volby již bývalí poslanci, nebyli oprávněni k navržení stěžovatelky na kandidátku pro volbu prezidenta republiky, protože aktivní návrhová legitimace poslanců se opírá o mandát získaný ve volbách, na rozdíl od občanů, jejichž aktivní volební právo má zdroj jiný," řekl Göttinger.

Rohanová už v úterý na facebooku v reakci na rozhodnutí ÚS napsala, že "v naší zemi zemřel zákon, právo a spravedlnost". Domnívá se, že se tak stalo "pod tlakem politické vůle".

Kromě Rohanové, která působí jako prezidentka České asociace povinných, se na ÚS obrátili také další nezaregistrovaní uchazeči o Hrad. Stížnost matematika a podnikatele Karla Janečka soudci už dříve odmítli, stejně jako podnět Pavla Zítka z Kadaně. Podle Göttingera nyní nezbývá žádný nerozhodnutý podnět související s prezidentskou volbou.

O Hrad se podle platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Z voleb odstoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podpořil Nerudovou.

Dnes mohou na určených místech hlasovat z auta voliči, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci či karanténě. Volební místnosti se otevřou v pátek.

Na Hradě se řešila česká zahraniční politika i post velvyslance v Rusku

07.12.2023 13:58 Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších…

Pohonné hmoty v Česku mají nadále zlevňovat

07.12.2023 10:45 V Česku v uplynulém týdnu zlevňovaly pohonné hmoty o desítky haléřů za litr. Ceny benzinu a nafty u…

Ministerstvo oznámilo nejvyšší nominální navýšení minimální mzdy

06.12.2023 11:21 Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení…

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji nechtějí

05.12.2023 10:16 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců…

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

Související:

Nejnovější