Ústecký kraj nevydal plošný zákaz vstupu do lesů v kraji, ani ho nechystá

Krajský úřad Ústeckého kraje nevydal plošný zákaz vstupu do lesů na území kraje a ani tak výhledově činit nebude. Uvedl to dnes úřad na webu poté, co se objevily informace o plošném zákazu vstupu do lesů v souvislosti s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko.

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

"Krajský úřad Ústeckého kraje doposud nevydal žádný plošný zákaz vstupu do lesů na území Ústeckého kraje a ani tak výhledově činit nebude," uvedl úřad.

Zákaz vstupu do lesů by se dotkl v jednom okamžiku celého území kraje, tedy i těch lokalit, kde nehoří. Lesy jsou přitom na velkém území kraje v Krušných horách, které patří mezi turistické oblasti, v Českém středohoří a na dalších místech.

O zákazu vstupu mluvil ještě dnes dopoledne ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Správa národního parku na facebooku informovala, že na základě informací z terénu uzavírá několik turistických tras, a to zelenou Hájenky - Mezní můstek, žlutou Hájenky - Janovská rozhledna, červenou Mezní Louka - Šaunštejn a zelenou Mezní Louka - Hluboký důl.

Na vyhlášení zákazu vstupu do lesů v Ústeckém kraji se domluvil podle hejtmana Jana Schillera v úterý krizový štáb. "Hasiči nás osloví s tím, že bychom měli vydat zákaz vstupu do lesů a až tuto žádost obdržíme, tak to pan ředitel krajského úřadu (Jiří Holub) vyhlásí a my o tom budeme informovat všechny dotčené obce," řekl dnes ráno ČTK hejtman Schiller (ANO).

Generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v Radiožurnálu dnes řekl, že nevydání zákazu vstupu do lesů nebude mít na hašení vliv. "Není to podstatné, policie hlídá přístupové trasy, lidi by tam neměli být, je to rozhodnutí rady kraje, asi to důsledně zvážili, na hasební zásah to nebude mít vliv," řekl Vlček.

Do vytváření protipožárních pásů v Národním parku České Švýcarsko se v noci zapojily tři těžební stroje státního podniku Lesů ČR. Vytěžené pásy dřeva podle Vlčka mohou pomoci, ale jen v případě, že nebude foukat silný vítr. Podle předpovědi meteorologů se dnes na Děčínsku čeká mírný vítr s rychlostí dva až šest metrů za sekundu.

Ústecký kraj vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru

Krajský úřad Ústeckého kraje dnes k 13:00 vyhlásil na celém území kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. V tomto období je zakázáno v lesích například kouřit, rozdělávat oheň. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení. Novináře o tom dnes informoval hejtman Jan Schiller (ANO). Opatření vyhlásil kraj v souvislosti s rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku. Hasiči likvidují oheň čtvrtý den.

Soubor opatření a zákazů vydal kraj kvůli tomu, aby nevznikl nějaký další požár na jiném území kraje. "Hodně jednotek je dislokovaných v tuto chvíli v Hřensku, proto se vyhlásilo toto časově neomezené období zvýšeného vzniku požáru," uvedl Marcel Kucr, vedoucí krizového řízení kraje. Obce s rozšířenou působností dostaly už informaci od kraje, zveřejněna je také na webu  kraje.

V období sucha je zakázáno také spalovat hořlavé látky na volném prostranství a používat v místech mimo souvislou městskou a obecní zástavbu zábavní pyrotechniku. Vlastníci lesa musí na přístupových cestách vyznačit zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování ohně a odhazování hořících a doutnajících předmětů v lese. V rekreačních zařízeních, dětských táborech a veřejných tábořištích lze oheň rozdělat jen na vyhrazeném prostoru. Dohlížet na dodržování nařízení bude podle Kucra lesní stráž potažmo policie.

Ústecký kraj zaslal podle hejtmana dopis řediteli národního parku a ministerstvu životního prostředí s doporučením, aby vyhlásili zákaz vstupu do samotného parku. Schiller apeloval na turisty, aby nejezdili momentálně do lokality, kde bojují stovky hasičů s požárem.

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Volby by vyhrálo hnutí ANO, oproti červnu posílilo. Druhá ODS klesá

12.08.2022 08:37 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Hasiči zničili několik dalších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku

12.08.2022 08:18 Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek,…

Covid v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:14 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

ČUCR kritizuje návrh vyhlášky MPO o pravidlech pro vytápění

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Související:

Nejnovější